Alkohol jako lék

O škodlivosti alkoholu už byly napsány celé romány. Alkohol škodí zdraví, alkohol je metla lidstva, apod. Ovšem alkohol jde skvěle využít také jako lék.

Nejde o žádné pseudovědecké teorie, ale o výsledky lékařských studií. Mysleli jste si, že jsou lékaři zásadně a vždy proti alkoholu? Tak tou ale není. Například kardiolog vám naopak za určitých okolností panáka doporučí a ví přitom, co dělá.

Otázka konzumace alkoholu jako prevence nemocí je dost kontroverzní.

Z medicínského hlediska neexistuje jednoznačná odpověď a o škodlivosti nadměrné konzumace pochybuje málokdo. Zaměřme se ale na to, jak může být v rozumné míře zdraví prospěšný.

Panák jako prevence pro srdce

Alkohol z pohledu lékaře se výrazně liší podle jeho odbornosti.

Onkolog bude požadovat nulovou toleranci, jelikož alkohol je pro organismus toxický a zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění.

Kardiolog ale přikývne na souhlas. Z pohledu prevence srdečně cévních onemocnění je totiž umírněná konzumace alkoholu prospěšná. Alkohol v menších dávkách také snižuje psychické napětí, roztahuje cévy a snižuje srážlivost krve, čímž pomáhá oběhovému systému organismu.

Asi znáte z televize stoleté kmety, kteří uvádějí, že za tajemstvím jejich dlouhověkosti je každodenní ranní štamprle slivovice jako prevence proti všem nemocem, aby tzv. vypálili červa.

Alkohol to je přece dezinfekce

Alkohol je tradičně považován za dezinfekční prostředek. Hodit se tedy může nejen na odřeniny a škrábance – k vyčištění drobných zranění, pokud u sebe zrovna nemáte jinou dezinfekci.

Skvělý je ale také na zničení bakterií a mikrobů například na ovladačích nebo třeba na volantu auta, které je třeba jednou za čas pořádně umýt. Postačí vám k tomu skutečně malé množství tvrdého alkoholu, do kterého namočíte vatovou tyčinku. S tou pak snadno vyčistíte i ty nejmenší otvory nebo mezery mezi tlačítky.

Ovšem jeho nejdůležitější desinfekční funkce je známa již z historie – kdo pil například ve středověku vodu, ten často onemocněl, protože byla znečištěná – kontaminovaná bakteriemi. Kdo pil pivo, nebo víno, ten se této kontaminaci vyhnul.

Prevence proti faraonově kletbě

Jistě jste už slyšeli, že střevní problémy zažene panák slivovice, či jiného destilátu.

To ostatně potvrzují i lékaři. Když jedete například do Egypta, kde střevní potíže postihnou snad každého druhého turistu, uděláte dobře, vezmete-li si s sebou lahev tvrdého alkoholu a po ránu si dáte malý pohárek. Funguje to jako prevence proti takzvané faraonově pomstě. Každému pomáhá něco jiného, ale pokud jste s panákem alkoholu po ránu udělali dobrou osobní zkušenost, klidně se jí držte.

Panák na uklidnění při stresu

Pokud jste ve stresu, může vám podle odborníka sklenička pomoct od nervového napětí.

Rozhodně to ale lékaři nedoporučují jako dlouhodobé řešení. Časté popíjení navíc přispívá k tloustnutí. Alkohol v menších dávkách skutečně snižuje psychické napětí. Každopádně ale neprospívá nutričnímu stavu.

Přispívá ke vzniku nadváhy a obezity, což je dáno jeho poměrně vysokým energetickým obsahem. Alkohol je totiž hodně energetický, 1 g alkoholu poskytne 29 kJ. Nejvíce energetický je tvrdý alkohol a likéry, které jsou sladké.

Alkoholové tinktury

Alkohol je skvělé rozpouštědlo a to se využívá i nejen při výrobě likérů, ale i ve farmacii. Alkohol běžně obsahují například kapky proti kašli, nebo nosních kapkách. V alkoholu se také macerují léčivé byliny, od kterých přejímá léčivé látky, které se v něm rozpouští. Například známá Francovka.

Alkohol jako protijed

Po metanolové aféře je už tato vlastnost alkoholu známa. Před ní to tušilo jen pár odborníků.

Pokud třeba omylem požijete metanol, například při ochutnávání nesprávně vypálených destilátů, způsobí vám to závažné zdravotní důsledky, při menších dávkách přijdete o zrak, při větších zemřete.

Ovšem pokud to zjistíte včas a vypijete několik panáků alkoholu (etanolu) jako protijedu, tento značně zmírní následky metanolu na vaše tělo a můžete vše přežít zcela bez následků.

Alkohol zabraňuje metanolu aby škodil vašemu tělu – působí tak jako protijed.

Víno to je přímo zázrak

O zdravotní prospěšnosti vína se dočtete více zde – Proč pít víno – ALKOHOL DRINK

Kolik alkoholu je přiměřeně

Podle současných doporučení je za umírněnou konzumaci považováno:

  • 10 g alkoholu pro ženy, což je 125 ml vína, malé pivo nebo malý panák tvrdého alkoholu na den
  • Pro muže je to 20 g alkoholu.
  • Pít byste ale neměli denně a lepší je pravidelné popíjení malých dávek než se jednou za čas opít ve větší míře
  • Obecné doporučení je, že alespoň dva dny v týdnu byste neměli pít vůbec