Archivace vína
Hned na začátek je potřeba uvést, že zdaleka ne každé víno je vhodné k archivaci a archivaci vína lze považovat činnost vyžadující hlubší znalosti o vínu, v opačném případě může snadno dojít k jeho znehodnocení.
Jaká vína jsou vhodní k archivaci
K archivaci jsou vhodné především odrůdy vína s vyšším obsahem alkoholu, tříslovin a extraktu, kde vyšší obsah kyseliny zabraňuje rozvoji mikroflóry, vyšší obsah alkoholu ničí přítomnost bakterií. Pro nežádanou oxidaci je důležitým faktorem také vyvážené množství kyseliny siřičité.
Pro archivaci vína je důležitá právě vyváženost kyselin a cukrů. Nezbytné jsou správné podmínky skladování, dobrá zátka a především výběr podle jakostního statutu, odrůdy a typu vína dle zpracování.
Proč vlastně archivovat víno
Vlivem archivace vína dochází k zušlechtění chutě a aromatu.
Nejvhodnějším místem pro archivaci vína je sklep. Bílá vína obecně zrají rychleji než vína červená. Většina nabízených vín je určena ke přímé spotřebě a nejsou vhodná k dlouhodobější archivaci. Tato vína mají velmi malý podíl tříslovin, nižší množství alkoholu, velmi vysoké nebo naopak nízké množství kyselin.
- Krátkodobá archivace
Ke krátkodobé archivaci do 3 let jsou vhodná jakostní vína odrůdová, kabinetní.
- Střednědobá archivace
Archivace pro vína v časovém horizontu 3 – 8 let. Jakostní vína s přívlastkem pozdního sběru a výběru z hroznů, slámových a ledových vín.
- Dlouhodobá archivace
Pro vína s časem vyzrání až 20 let. Jedná se o nejkvalitnější výběry, vína portská či burgundská.
Vína k archivaci nevhodná
Zcela nevhodná k archivaci jsou pak růžová vína, dezertní a kořeněná vína a vína perlivá. K archivaci se také nehodí běžná stolní vína a vína nižších kvalit všeobecně.
Podmínky pro správnou archivaci vína
- ideální stálá teplota bez výkyvů
- vhodná vlhkost vzduchu
- přirozená ventilace vzduchu
- žádné jiné aromatické látky
- tma
- minimální otřesy a vibrace
- správná poloha láhve
- vhodná zátka
- jakostní statut vína, vhodná odrůda a způsob výroby