Dělení míchaných nápojů 2/3

Toto dělení alkoholických míchaných nápojů a koktejlů vychází z tradic, zvyklostí a historické evoluce koktejlů a je typické zejména pro anglosaské země. Druhy jednotlivých nápojů jsou uvedeny v abecedním pořadí.

FANCY DRINKS

Takto označujeme míchané nápoje, které nelze zařadit do některé z předcházejících a ani následujících skupin. Jedná se většinou o nápoje, které vznikají při různých barmanských soutěžích a nejsou tedy svázány předem specifickými parametry. V těchto nápojích se projevuje kreativita a fantazie jejich tvůrce.         

FIXES

„Fixy“ jsou osvěžující dlouhé nápoje (long drinky), které mají vyšší obsah alkoholu. Připravují a podávají se v malých tumblerech. Doporučují se servírovat jako aperitivní či digestivní nápoje (tzn. před jídlem nebo po kávě či čaji) společně se slámkou. Nejprve se sklenice naplní mletým nebo vločkovým ledem. Pak se přidá citrónová šťáva a ostatní suroviny dle receptury. Nápoj se dobře promíchá a na jeho hladinu se opatrně položí silnější řez citronu. Řez citronu by měl být jen o něco menší, než je průměr sklenky.  

FIZZES

„Fizy“ zaujímají v žebříčku oblíbenosti míchaných nápojů, hned po koktejlech, druhé místo. Připravujeme je vždy v šejkru z jednoho dílu cukrového sirupu, dvou dílů citrónové šťávy a čtyř dílů lihoviny. Tyto nápoje v šejkru protřepáváme relativně dlouho: buď do ojínění šejkru, nebo do typického měkkého zvuku ledu. Po té jej nalijeme do sklenice typu „tumbler“ nebo tzv. flétny a dolijeme sodovkou či jiným nápojem, který je sycen oxidem uhličitým. Pokud však „fiz“ obsahuje vejce, tak sklenici doplníme výhradně sektem či šampaňským. Ve chvíli, kdy nápoj opouští barmanovo či Vaši ruku, měl by šumět či syčet – jinak není hoden svého jména.           

FLIPS

„Flipy“ jsou nápoje jejichž hlavní surovinou při přípravě je žloutek, cukru a lihovina. Platí zde stejná zásada jako u „EGG NOGS“, používejte pouze čerstvá vejce. Tyto nápoje mají poměrně náročný proces přípravy. Jsou totiž velmi choulostivé na zředění vodou z použitého ledu a proto je potřeba je připravovat velmi krátce a energicky. Servírují se ve speciální flipové skleničce, I.B.A. připouští i malý goblet. Nad nápojem se v závěru strouhne muškátový oříšek.          

FRAPPÉS

„Frape“ řadíme do skupiny krátkých nápojů, které se doporučují servírovat jako aperitivní i digestivní nápoj. Podávají se v nižším tumbleru nebo koktejlové sklence. Sklenici nejprve naplníme jemně mletým nebo vločkovým ledem, odměříme lihoviny (obvykle likér) a přiložíme lžičku a sací brčko. Typické „frape“ jsou s anýzovým nebo mátovým likérem.       

GLACÉS

Jedná se opět o krátké nápoje, které se doporučují servírovat jako aperitivní i digestivní nápoj. „Glase“ se od „Frape“ liší pouze v použitém ledu. Do sklenky typu „old fashioned“ vložíme několik větších kostek ledu. Pomalu po té přiléváme lihovinu. Stékáním po kostkách ledu se lihovina chladí. K těmto nápojům se přikládá karafa s čerstvou vodou. Jedná se o velmi zrádné nápoje, proto jejich konzumaci doporučuji pouze pánům.Pokud se sklenka předem preparuje střikem Angostury či Bitter Orange, jmenují se tyto nápoje „Straights“.   

GROGS

„Grogy“ jsou teplé míchané nápoje, které se připravují v nádobě z varného skla. Základními surovinami je cukr, citrónová šťáva, lihovina a voda. V tomto pořadí suroviny vložíme do nádoby a přivedeme těsně pod bod varu, ale pozor nevaříme. Nalijeme do vhodných sklenek s ouškem, nejlépe opět z varného skla, přiložíme lžičku a ozdobíme plátkem citronu či pomeranče.     

HIGHBALLS

„Hajboly“ jsou dlouhé nápoje (long drinky). Základními ingrediencemi je lihovina a nápoj sycený oxidem uhličitým nebo suchý či polosuchý sekt, ovocná šťáva či džus. Servírují se v tumbleru, či ve větší sklenici balónového typu.   

ICE CREAM FRAPPÉS

„Zmrzlinové frape“ v poslední době začínají být velmi oblíbené. Připravují se buď v šejkru, nebo v elektrickém mixéru. Základní surovinou je 1-2 porce ovocné zmrzliny a další suroviny dle receptury. Podávají se ve vysokých tumblerech společně s sacím brčkem většího průměru.

JULEPS

„Džuleps“ jsou dlouhé nápoje (long drinky), které příjemně osvěží v horkých letních dnech. Jsou typické chuti. V této chuti dominuje máta peprná. Při přípravě by se sklenky i míchací pomůcky měly udržovat v chladu, nejlépe v mrazícím boxu, a neměly by se brát do holých rukou, aby se nesetřelo ojínění. Z čerstvě utržené máty se používají jen mladé a neporušené lístky. Základními surovinami je cukrový sirup, lístky máty, destilát a střiky Angostury. Máta použitá ke zdobení se po opláchnutí a lehkém osušení pocukruje moučkovým cukrem. Led musí být jemně mletý. Pro lepší představu je vhodné si vyzkoušet přípravu Mint Julepu z bourbon whiskey. Do míchací sklenice se nalije lžíce cukrového sirupu, přidají se lístky máty peprné a 2-3 střiky Angostury Aromatic Bitters. Lístky máty se do tohoto základu opatrně vymačkají obráceným koncem barové lžičky a vše se delším mícháním důkladně promísí. Odměří se whiskey a vše se opět promísí. Tumbler se naplní jemně mletým ledem a přes strainer se do nich nalije nápoj z míchací sklenice. Je-li to potřeba, doplní se whiskey asi do 3/4 výšky sklenice. Po té se vše míchá do té doby, dokud se na stěnách sklenky neobjeví námraza. V závěru se do sklenky vloží cukrem posypaná snítka máty a slámka.        

LEMONADES

„Limonády“ jsou zpravidla nealkoholické míchané nápoje, jejichž základem jsou šťávy citrusových plodů. Jejich název pochází z italského limone. Rozlišujeme pravé limonády bez alkoholu a pololimonády s přísadou alkoholu. Podávají se v tumblerech o obsahu 30 cl, které se nejprve naplní drceným ledem. Přidají se pokud možné čerstvé šťávy a sodovka nebo pitná voda. Nápoj se pečlivě promíchá a ozdobí ovocem. Přikládá se slámka a limonádová lžička.

MILK-SHAKES

Tyto nealkoholické míchané nápoje připravujeme buď v šejkru, nebo v elektrickém mixéru, do něhož se vloží led, další suroviny podle receptury a vždy asi 15 c mléka. Vše se protřepe, nalije do sklenic a nad nápojem se strouhne muškátový oříšek.

MULLS

Kořeněná, oslazená vína, která se podávají vlažná v džbánu.   

NEGUS

Oslazené a okořeněné víno (často portské), které se však ředí horkou vodou. Jméno je odvozeno od plukovníka Francise Neguse, jenž žil za éry britské královny Anny.

POSSETS

Základní ingrediencí je oslazené kořeněné mléko. Toto mléko se doplní horkou limonádou nebo vínem. Podáváme jej ve sklenici typu „tumbler“. V případě, že se použijí vejce, tak se nápoj jmenuje egg-posset.

POUSSE-CAFÉS

„Puskafe“ nebo jinak řečeno kolínka jsou nápoje připravované bez ledu z několika různobarevných likérů, destilátů, případně i nealkoholických nápojů, které se vrství podle své specifické váhy jeden na druhém. Jejich příprava vyžaduje opatrnost a zručnost nejen při nalévání,ale také i při servírování (i velmi mírným otřesem sklenky, se může nápoj samovolně předčasně smísit). Servírujeme je ve speciálních sklenkách, které mají tulipánový tvar. Rada: nejtěžší likéry se musí nalít jako první – jsou to likéry s nejmenším obsahem alkoholu a s největším obsahem cukru.    

Všechny díly