Jak dlouho lze konzumovat víno po otevření láhve 2/2

Oxidáza

Oxidáza je vada vína.

Riziko oxidázy vzniká v případech, kdy je víno rozléváno z otevřené láhve delší dobu, a někdy to mohou být i týdny. V takovém případě je víno vystaveno kyslíku příliš dlouhou dobu.

Příliš dlouhá oxidace způsobí ztrátu chuti a ovocnosti. Mění se i barva vína. Víno zkažené oxidací může chutí připomínat dokonce ocet. Víno bude mít hnědé tóny, zvětralou vůni a mdlou až kyselou chuť.

V řadě restaurací rozlévají víno z otevřených lahví i po dlouhé týdny. V takovém případě roste riziko oxidázy, stavu, kdy je víno kyslíku vystaveno příliš dlouhou dobu.

Zkažené víno

Stejně jako dobré víno poznáváte čichem, zrakem a chutí, poznáte tak i špatné víno. Zkažené víno bude po otevření zapáchat, ucítíte zatuchlinu. Na chuti je špatné víno poznat okamžitě, zejména v případě, kdy není podchlazené. Problém se zkaženým vínem odhalí i kvalita korku, který bývá poškozený, nejčastěji je popraskaný nebo se dokonce již rozpadá.

Bag in box

A jak se tento problém řeší v restauracích a barech, kde prodávají vína rozlévaná?

Tohle je výborná inspirace i pro použití v domácích podmínkách. Jmenuje se přesně tak jak i vypadá – bag in box. Nejčastěji se jedná o tzv. gastro balení, ale prodávají se v různých velikostech, které začínají cca u velikosti 3 litry, což je množství, které se dá lehce zkonzumovat v domácích podmínkách třeba za 14 dní. V těchto baleních seženete ta nejprodávanější a nejžádanější vína jako jsou Chardonnay či Merlot.

V papírovém kartonu je umístěný plastový sáček s vínem, opatřený výčepním ventilem. Při čepování vína se plastový sáček uvnitř papírového boxu pod tlakem smršťuje, aniž by do sebe nasával okolní vzduch. Víno je tak před ním ochráněno a vydrží bez ztráty kvality i dva měsíce po otevření. Další výhodou tohoto balení je nižší cena než u vín balených v lahvích.

Co dělat s vínem co vám zbyde

Gastronomie

Pokud už dopředu víte, že vám vino v láhvi zbyde a nemáte v úmyslu ho již konzumovat, můžete ho jen s minimální ztrátou kvality uskladnit a využít v gastronomii při vaření pokrmů.

V lednici vám příliš dlouho nevydrží. Do mrazáku víno nepatří, tedy víno, které máte v úmyslu ještě pít. Ale mrazák je ideální pro víno, co již pít nebudete a chcete ho využít někdy v budoucnu, právě při vaření pokrmů.

Přelijte ho do plastového uzavíratelného boxu a nechte ho zmrznout. Po zmrznutí ho můžete z plastového boxu vyjmout a zmrzlý kvádr vína uskladnit například v mikrotenovém sáčku. Velikost, objem boxu volte dle budoucího využití v receptuře. Mrazit například litr vína do jednoho velkého kvádru není úplně nejvhodnější, mnohem lepší volbou je několik kvádrů či kostek po například dvou deci. Tyto zmrzlé kvádry vína lze rovnou přidat do pánve či hrnce. 

Suchá a polosuchá vína se hodí na přípravu slaných pokrmů. Drůbež, ryby a plody moře se většinou vaří na bílém, zatímco červené maso a zvěřina na červeném víně. Ale najdou se i výjimky. Madeira nebo portské víno je vhodné zejména do smetanových omáček.

Vinný ocet

Pokud vám víno již tzv. zoctovatí, ani tak to není ztraceno, protože tímto způsobem vzniká vinný ocet. Vyrábí se právě z bílého nebo červeného vína a můžete ho využít v gastronomii úplně stejně jako běžný či například jablečný ocet.

Vinný ocet se vyrábí z moštu červeného a bílého vína, do kterého se přidává běžný ocet, aby spustil proces kvašení. Čím déle se nechá ocet kvasit, tím kvalitnější na konci získáme. Barva vinného octa může být bílá, červená, sherry a rosé. Používá se především v kuchyni ve Středomoří, ale postupně mu přicházíme na chuť i v Česku.

Vinný ocet obsahuje řadu velmi prospěšných látek. Mezi těmi zásadními to jsou flavonoidy, antioxidanty, které brání stárnutí a působí preventivně proti mnoha neduhům. Vinné octy mají svou specifickou chuť, která se výborně hodí především ke studené kuchyni, hlavně v zálivkách do salátů, dále je skvělý k rybám a mořským plodům, k nakládání masa atd.

Více o využití vína v gastronomii se dočtete zde:

Tipy a triky jak vydrží otevřená láhev vína déle

  • Co nejvíce omezte vystavení vína kyslíku.
  • Otevřená láhev na stole, kterou nedopijeme, to je špatně.
  • Skladujte víno vzduchotěsně.
  • Originální uzávěr zasuňte co nejhlouběji zpět do lahve, ideálně úplně celý.
  • Šroubovací uzávěr našroubujte až do konce a pečlivě dotáhněte.
  • Oxidaci urychluje vyšší teplota, umístěte víno do chladu.
  • Víno, které chcete ještě pít nikdy nedávejte do mrazáku.
  • Přelijte víno z velké do menší láhve a tu důkladně uzavřete.
  • Plocha hladiny vína vystavená kyslíku je pro jeho degradaci rozhodující, čím je větší tím hůře.
  • V úzké láhvi vydrží víno déle než v široké, nebo ve džbánku.
  • Ve světlé průhledné láhvi se víno kazí rychleji, obalte jí třeba papírem, nebo použijte láhev například zelenou.
  • Existuje také vakuový špunt, pomocí kterého lze vzduch z použité láhve vína odsát, to pak vydrží déle. Ovšem odsávání vzduchu z lahve znamená i odsávání příjemného aroma, což není zrovna žádoucí. 
  • Stopper uzávěr zachovává čerstvost, svěžest a intenzivní perlení šumivých vín až po dobu tří dnů. Stačí si dát jednu skleničku, uzavřít hermeticky lahev a víno uložit do lednice.

Všechny díly