Koblihy plněné vanilkovým krémem s tuzemákem

Koblihy, ty klasické české bez díry uprostřed plněné nejčastěji džemem asi každý z vás zná.

Ti zkušenější z vás, kterým se již stalo, že narazili na zmetek a jejich kobliha žádný džem neobsahovala, už při jejím dalším nákupu kontrolovali vpich na jejím boku, který signalizoval, že kobliha byla džemem skutečně naplněna.

Onen vpich byl důležitý i při konzumace a nejednou se stávalo, že po zakousnutí do koblihy z něj džem nepozorným konzumentům vytekl, nejčastěji na oblečení. Ti, kterým se to již stalo věděli, že první kousnutí do koblihy musí směřovat právě do oblasti, kde je onen vpich.

Později přišly donuty s dírou uprostřed, o které nikdo moc nevěděl, k čemu je vlastně dobrá, ale to už je úplně jiný příběh.

To jsou většinou vzpomínky z dětství.

Dnes se podíváme na variantu koblih výhradně pro dospělé – další dezert s alkoholem a sice koblihy plněné vanilkovým krémem s tuzemákem.

Krátce k surovinám

Těsto na koblihy je klasické kynuté, jaké z koblih již důvěrně znáte. nic speciálního.

Koblihy se také nepečou, jak se někteří možná mylně domnívají, ale smaží se na oleji.

Když už si s koblihami dáte tu práci, že si je pečete sami, zapomeňte na náhražky. Nenahrazujte máslo nějakým tukem na pečení, vanilkový lusk vanilkovým či snad dokonce vanilinovým cukrem, nebo výrobu krému za pomoci vanilkového pudinku.

Takové koblihy si můžete koupit v supermarketu a nemusíte absolvovat jejich ruční výrobu, která je na celé receptuře to nejdražší.

Citrón před ostrouháním kůry nezapomeňte důkladně vydrhnout pod teplou vodou a osušit, abyste z něj odstranili chemický postřik.

Potřebné suroviny

Těsto

  • Hladká mouka – 500 g
  • Máslo – 125 g
  • Vejce – 4 ks (vel. M)
  • Cukr krupice – 60 g
  • Mléko polotučné – 1,5 dl
  • Kvasnice – 15 g
  • Sůl – špetka, přiměřeně
  • Citrónová kůra ostrouhaná z jednoho citrónu

Krém na plnění

  • Mléko polotučné – 0,5 l
  • Smetana ke šlehání (šlehačka) – 0,2 l
  • Vanilkový lusk – 1 ks
  • Vaječné žloutky – 6 ks (vel. M, 5 ks vel. L a 7 ks vel. S)
  • Cukr krupice – 130 g
  • Hladká mouka – 75 g
  • Tuzemák – 1,5 dl

Ostatní

  • Řepkový olej na smažení
  • Moučkový cukr na posyp

Postup práce při výrobě koblih

Těsto

  1. Ve vlažném mléku dobře rozmícháme droždí.
  2. K droždí přidáme cukr, mouku, sůl, jemně nastrouhanou citronovou kůru a vejce.
  3. Vše dobře rozmícháme, nejlépe v robotu hnětací metlou. Začínáme nejprve menší rychlostí a pokračujeme zhruba na 2/3 výkonu. Hněteme cca 8-10 minut. Těsto by mělo být kompaktní, nikoliv lepivé. Pokud těsto lepí, přidáme trochu mouky a pokračujeme ve hnětení.
  4. Pokud je těsto kompaktní, opět ubereme rychlost a po kouskách přidáváme změklé máslo. Pokud máme jen tuhé máslo, pomůže nám mikrovlnná trouba a cca 30 sekund.
  5. Když je všechno máslo zapracované, přidáme opět rychlost na zhruba 2/3 výkonu a hněteme ještě pár minut, abychom z těsta měli jednu kompaktní nelepivou kouli.
  6. Těsto zabalíme do potravinové folie, případně vložíme do igelitového sáčku a necháme nakynout, dokud nezvětší svůj objem na dvojnásobek až trojnásobek.
  7. Těsto během kynutí několikrát hněteme v ruce abychom zmenšili jeho objem, pokud lepí obalíme ho v mouce. A necháme opět kynout. Během kynutí máme čas na výrobu náplně – krému.

Krém na plnění

  1. Z vanilkového lusku vyjmeme semínka a dáme je do mléka, které svaříme ve vodní lázni. Zbytek lusku nevyhazujte, ale uzavřete ho společně s cukrem do sklenice – vyrobíte si tak snadno vanilkový cukr pro další použití.
  2. Vaječné žloutky našleháme metlou s cukrem.
  3. Přidáme moulu a opět lehce našleháme.
  4. Horké mléko opatrně za lehkého šlehání vlijeme do směsi se žloutky.
  5. Výslednou směs přelijeme do vhodné nádoby a necháme povařit ve vodní lázni, dokud směs nezhoustne. Směs je potřeba lehce šlehat, aby se nevytvořily hrudky.
  6. Krém necháme vychladit, nejlépe v lednici, nebo za pomoci ledu.

Dokončení

  1. Vykynuté těsto lehce zpracujeme v ruce a rozdělíme na porce po cca 50-ti gramech, ze kterých vytvarujeme koule, které lehce rozplácneme do tvaru koblihy. Pokud budou lepit, obalíme je v mouce.
  2. Na smažení se nejlépe hodí fritéza, pokud nemáme, použijeme hrnec, koblihy musí plavat. Olej ohřejeme na cca 190 stupňů Celsia. A teprve poté vkládáme koblihy, které smažíme z obou stran dozlatova.
  3. Horké koblihy dáváme na ubrousek či papírovou kuchyňskou utěrku, abychom je zbavili přebytečného oleje. Pokud máme hotovo, je čas na dokončení krému.
  4. Vyšleháme smetanu ke šlehání.
  5. Poté k ní přidáme vychlazený krém a obě hmoty šleháním postupně spojíme.
  6. Přidáme tuzemák a vše vyšleháme metlou v homogenní krém.
  7. Krémem naplníme cukrářský pytlík a plníme koblihy, přičemž krémem nešetříme, Grif spočívá v tom, že do koblihy nejprve uděláme otvor – výborně se na to hodí třeba opačný konec čajové lžičky, s jejíž pomocí vytvoříme uvnitř koblihy dostatečně velký prostor pro vanilkový krém.
  8. Koblihy na závěr pocukrujeme moučkovým cukrem a je hotovo.

Závěr

Pokud chcete koblihy pár dní skladovat, nenechte je oschnout, Koblihy se také dají s minimální ztrátou kvality zmrazit.

Všechny naše receptury na alkoholové dezerty najdete zde – Dezerty s alkoholem – ALKOHOL DRINK.