Martini – Koktejl Jamese Bonda
Martini patří k nejslavnějším světovým koktejlům. Je populární po celém světě, má vlastní sklenici, která nese jeho jméno – Martini glass a do jiné nepatří. K jeho rozšíření přispěl také spisovatel Ian Fleming svými romány o Jamesi Bondovi. Je to jednoduchý koktejl složený z ginu a vermutu, míchá se v různém poměru a varianty se liší také podle druhu vermutu, který použijeme.
Do tohoto koktejlu patří jako ozdoba pouze oliva na jehle, a to pro zvýraznění chuti, alternativně může být u některých verzí nahrazena svitkem citronové kůry, která koktejl ovoní esenciálními oleji.
Martini se většinou skládá ze čtyř dílů ginu a jednoho dílu suchého vermutu (někdy ale také 6 : 1). Tedy obsah alkoholu nebude větší než 40 % (nejvíce a to 40 % má samotný gin).
Protřepat nemíchat, nebo míchat?
V mixologii se šejkr používá zejména při přípravě koktejlů ze špatně, nebo obtížně mísitelných surovin. V tomto případě se však jedná o vermut a gin a ty jsou navzájem dobře mísitelné, proto většina barmanů použije v tomto případě míchací sklenici naplněnou ledem a barmanskou lžičku. Pokud však někdo bude výslovně trvat na způsobu přípravy jakou vyžadoval James Bond, není důvod mu nevyhovět.
Historie koktejlu Martini
Již v 19. století jsme se objejevují koktejly podobné dnešní podobě Martini.
V roce 1888 byla vydána příručka pro barmany, ve které se psalo právě o koktejlu, který se z poloviny skládal z ginu a z poloviny z vermutu. Téměř tak, jak známe Martini dnes. Vznik Martini v dnešní podobě se však oficiálně datuje až k roku 1915.
Dnes Martini patří k nejžádanějším koktejlům a stále zůstává na na výsluní popularity.
Recepty na koktejl Martini
Martini dry
Jedná se o suchý short drink užívaný jako aperitiv. 4 cl ginu, 2 cl vermutu dry promícháme v míchací sklenici s ledem a procedíme do koktejlové sklenky. Servírujeme s olivou nabodnutou na jehle.
Martini extra dry
Jedná se o velmi silný short drink užívaný jako aperitiv. 5 cl ginu, 1 cl vermutu dry promícháme v míchací sklenici s ledem a procedíme do koktejlové sklenky. Servírujeme s olivou nabodnutou na jehle a lze přidat i citronovou kůru.
Martini medium
Jedná se o polosuchý short drink. 4 cl ginu, 1 cl vermutu dry, 1 cl vermutu rosso promícháme v míchací sklenici s ledem a procedíme do koktejlové sklenky. Servírujeme s olivou nabodnutou na jehle a lze přidat i citronovou kůru.
Martini sweet
Jedná se o sladký short drink užívaný jako aperitiv. 4 cl ginu, 2 cl vermutu rosso promícháme v míchací sklenici s ledem a procedíme do koktejlové sklenky. Servírujeme s koktejlovou třešní nabodnutou na jehle a lze přidat i citronovou kůru.
Vodkatini
Jedná se o trpký short drink podobný martini. 4 cl vodky, 2 cl. vermutu dry promícháme v míchací sklenici s ledem a procedíme do koktejlové sklenky. Servírujeme s olivou nabodnutou na jehle.
Vesper – varianta Jamese Bonda
Ve filmech s Jamesem Bondem často hlavní hrdina pije martini a svou objednávku koktejlu provází slovy „Protřepat, nemíchat!“. Originální recept na Bondův koktejl je popsán Ianem Flemingem v knize Casino Royale. Nápoj tvoří tři díly Gordons gin, jeden vodky a půl dílu Kina Lillet (francouzský druh vermutu). Vodka je preferována pálená z obilí místo z brambor. Po protřepání v šejkru a vychlazení je lehce napěněný servírován ve sklenici na šampaňské s dlouhým tenkým plátkem citronové kůry. Rozdíl mezi promícháním a protřepáním je mimo jiné ve vizuálním dojmu výsledného koktejlu. Pro tyto typy koktejlu je doporučováno promíchání, neboť protřepáním se zakalí a ztratí se jiskrná čirost. Je zřejmé, že Ian Fleming znal správný postup přípravy a právě speciálním požadavkem na protřepání ho odlišil. James Bond tento koktejl vynalezl sám a hodlal si jej nechat patentovat poté, kdy pro něj nalezne jméno. Po seznámení s Vesper Lyndovou koktejl nazval Vesper, jelikož dokonale koresponduje s onou nafialovělou hodinou, kdy se po celém světě, podle mínění Flemingova hrdiny, bude jeho koktejl pít.
Více o koktejlech Martini dry a Martini extra dry najdete v samostatném článku.