Nejdražší vína světa 2/2 – Tichá

Nejprve aukční rekord Sotheby’s

Nejdražší lahev vína na světě stojí 558.000 USD.

Za rekordních 558 tisíc dolarů se v roce 2018 v New Yorku prodala v aukci lahev francouzského červeného vína. Cena za burgundské Romanée-Conti ročník 1945 překonala všechna očekávání aukční síně Sotheby’s. Vyvolávací cena byla pouhých 32 tisíc dolarů.

Dosavadní rekord v ceně za lahev drželo víno Chateau Lafite Rothschild z roku 1869, které se v roce 2010 prodalo v Hongkongu za 233 tisíc dolarů (dnes asi 5,2 milionu korun). Romanée-Conti pochází z burgundské vinařské oblasti Cote de Nuits. Toto víno se pěstuje na jediném vinohradu, jehož rozloha nedosahuje ani dvou hektarů. S produkcí pěti až šesti tisíc lahví vína ročně toto víno patří k nejdražším na světě. Vína jsou přímo prodávána pouze uzavřenému okruhu odběratelů a mají značný sběratelský potenciál.

V aukci se prodávaly dvě láhve tohoto vína a ta druhá se vydražila za 496.000USD.

Mimořádně povedený poválečný ročník Romanée-Conti 1945 je snad nejčastěji padělaným vínem a vzhledem k minimální produkci se padělků celosvětově vypilo násobně více než originálu.

Burgundsko, co jiného

Burgundsko má i další z nejdražších vín naší planety, a to jak při příchodu na trh, tak v aukcích vzácných archivních vín.Třeba Domaine Leroy Musigny Grand Cru v cenách mocně soupeří s Romanée-Conti a i další vína Madame Lalou Bize-Leroy jako Chambertin, Richebourg nebo Le Bonnes-Mares Grand Cru snadno okupují vrchol žebříčku.

Do exkluzivní kategorie patří i vína, která vytvořil Henri Jayer. Legendární producent odešel do vinařského důchodu v roce 2001 a zemřel v roce 2006, původní lahve s jeho rukopisem jsou dokonalou kombinací kvality a extrémně limitované (a neopakovatelné) dostupnosti za astronomické ceny.

Po Burgundsku Bordeaux

Pro mnohé je synonymem klasického drahého vína produkce z Bordeaux. Je totiž nejen kvalitní, ale i nejčastěji obchodovaná. Tamní největší hvězdy – Château Lafite-Rothschild, Château Latour, Château Margaux, Château Cheval Blanc – aktuálně vstupují v mladých ročnících na trh za několik (až desítek) tisíc USD za lahev.

Z aukcí výjimečných ročníků stojí za zmínku Imperial Château Cheval Blanc 1947, který se vydražil za 304 375 dolarů (6l lahev), a běžná sedmička Château Lafite 1869 se odklepla za 230 tisíc dolarů.

Až pak přijde na řadu zbytek světa

Německý Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese vinařství Egon Müller, legenda mezi sladkými moselskými. Aktuální ročník vás přijde zhruba na sedm tisíc eur, a to pouze za poloviční, 0,375l, lahev.

Tisíce eur zaplatíte i za ty nejlepší sladké ryzlinky Markuse Molitora, z vinařství Joh. Jos. Prum, Fritz Haag či Kloster Eberbach. Z německých suchých vín je rekordmanem G-Max Riesling z Weingut Keller, bude vás stát klidně přes dva tisíce eur.

V Itálii, ve Španělsku, ale i ve vinařských zemích Nového světa najdete lahve vstupující na trh za ceny vyšší než stovky eur jen zřídka. Výjimku tvoří kalifornské vinařství Screaming Eagle z Napa Valley. Jeho legendární Cabernet Sauvignon se běžně pohybuje okolo tří tisíc dolarů a za ještě raritnější bílé, Sauvignon Blanc, dáte bez potíží sedm tisíc dolarů.

Místní šestilitrová lahev Screaming Eagle Cabernet 1992 byla v roce 2000 vydražena za půl milionu dolarů, jednalo se ovšem o charitativní aukci.

Top 5

Seznamů top nejdražších vín na světě je hned několik.

Jedno je však jisté — jejich cena v průběhu času neustále roste. Jde většinou o unikátní vína pro velmi úzkou zámožnou klientelu, která je ochotna do této komodity investovat nemalé peníze. Drahá ročníková vína lze tedy brát jako dlouhodobou perspektivní investici. Důvody pro koupi takového vína bývají však různé. Jejich sběratelé ovšem mívají jedno společné — jde o velmi bohaté lidi. Láhev jednoho takového archivního vína se může vyšplhat až přes 4 mil. Kč.

Vinice jižní Evropy jsou celosvětově vnímány jako kulturní dědictví, a proto jsou ročníková vína pocházející z některých vyhlášených vinic brána jako Králové nápojů.  Je známo, že dobrá vína postupem času nabývají na kvalitě. Získávají charakteristickou bohatou chuť, kterou oceňují skuteční znalci drahých nápojů. Staré a drahé luxusní víno je ovšem výsadou nejen pro labužníky.  Zvyšování kvality postupem času je velmi atraktivní vlastnost také pro investory z celého světa.

Investice do kvalitních vín je starý a osvědčený způsob, jak zúročit volné finanční prostředky. Sběratelská vína neztrácejí cenu ani v dobách hospodářské krize.  V souvislosti s výše zmíněným může láhev archivního vína zakoupená někde na aukci po 10 letech svou cenu až ztrojnásobit a po 50 letech může nabít na své hodnotě „světe div se“ až 30x.

Vína, která svou cenou lámou světové rekordy

1  DOMAINE LEROY RICHEBOURG GRAND CRU 1949

Tyto láhve vína se nevyrábí pro obyčejné smrtelníky, ale pouze pro zámožné. Ročně se jich vyrobí něco kolem 700 lahví. Cena jedné lahve je 5 921 $. O něco dražší je poté taktéž vynikající víno Domaine Leroy Chambertin Grand Cru 1990, jehož cena je 7 447 $.

2 SCHARZHOFBERGER RIESLING TROCKENBEERENAUSLEE

Další z řady nejdražších archivních vín na světě je Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese, které vyrábí německý producent Egon Muller a jeho cena je „pouhých“ 13 615 $. Víno je proslulé svými omamnými květinové tóny, chutí a texturou limetkového sirupu a hlubokým intenzivním zážitkem při jeho pití.

DOMAINE LEROY MUSIGNY GRAND CRU 2012

Ročníkové víno Grand Cru je popisováno jako kouzelné a luxusní víno, které má květinovou chuť a jemnou hedvábnou strukturu. Pokud bychom měli prodávat víno pouze na základě jeho pověsti, pak toto bezpochyby stojí za každou kapku. Horký konec léta roku 2012 dodal tomuto vínu robustnost jako nic jiného, takže jeho producenti mohou oprávněně požadovat takto vysokou cenu, která se vyšplhala na 14 450 $.

DOMAINE DE LA ROMANEE-CONTI ROMANEE-CONTI GRAND CRU 1990

Další v seznamu nejdražších vín na světě je Romanee-Conti Romanee-Conti Grand Cru ročník 1990. Láhev této červené dobroty vás bude stát 21 200 $, ale podle odborníků se investice do něj rozhodně vyplatí. Rok 1990 totiž přinesl fantastické víno a díky vyvážené sklizni bohaté a zdravé hrozny.

PENFOLDS GRANDE HERMITAGE 1951

Prvním australským vzorkem na seznamu nejdražších vín na světě je archivní víno Penfolds Grange Hermitage 1951. Se známým faktem, že existuje pouze 20 láhví tohoto vína, se jedná o jedno z nejvzácnějších vín na planetě, a proto cena 38 000 $ odráží jeho omezený stav. Hermitage je mnohými znalci považováno za jedno z nejlepších australských vín a výstižně přirovnáváno převážně jako Shiraz s nádechem Cabernet Sauvignon.

Všechny díly