Nejprodávanější skotská – Johnnie Walker

Johnnie Walker je nejprodávanější skotská whisky na světě. Prodává se ve více než 200 zemích a ročně se jí prodá přes 150 000 000 lahví. Míchané whisky Johnnie Walker obsahují kolem 35 sladových a 5 obilných whisky.

Hlavní sladovou složkou většiny z nich je Cardhu, Gold Label je postavena na whisky Clynelish, Blue Label na Royal Lochnagar.

Historie Johnnie Walker

Zakladatel rodu, John Walker, začínal v roce 1820 jako malý obchodník a míchač whisky. Rodinné jméno proslavil jeho syn Alexandr, který v roce 1867 uvedl na trh míchanou whisky Walker’s Old Highland Whisky (dnes známa jako Black Label). Jeho synové George a Alexandr II. rozšířili nabídku a zavedli barevné označení (výjimkou je Johnnie Walker Swing z roku 1932, pojmenovaná podle tvaru lahve – ostatní typy jsou stáčeny do hranatých lahví, typických pro značku Johnnie Walker). V roce 1893 koupila společnost J. Walker & Sons palírnu Cardhu, která je také označována jako ‚domov Johnnieho Walkera‘.  Whisky Cardhu je dodnes základem pro Johnnie Walker Black Label. V roce 1909 byla v rámci reklamní kampaně poprvé použita postava kráčejícího muže (na etiketě poprvé 1937), jehož podoba doznala do dnešní doby několika změn.

Druhy whisky Johnnie Walker

Johnnie Walker Red Label

Jednoznačně nejprodávanější skotská whisky na světě. Tato skotská získala královskou pečeť a mnoho ocenění na světových soutěžích lihovin. Skládá se z více než 35 sladových a obilných whisky z celého Skotska, z nichž nejmladší je minimálně 5 let. Okouzlí Vás osobitou a kořenitou vůní s náznakem vanilky a trpkého kouřového sladu. Vhodná i do míchaných nápojů.

Johnnie Walker Black Label

Nejprodávanější luxusní skotská whisky na světě, která získala nejvíce ocenění. Je složena z více než 40 vybraných sladových a obilných whisky zrajících nejméně 12, řada z nich však více než 20 let v dubových sudech. Zaujme krásně zlatou barvou, jemně sladkou vůní a dlouze odeznívajícím hedvábným koncem. Současnou podobu BL vytvořil vnuk Johna Walkera Alexander v roce 1909.

Johnnie Walker Green Label

Oceněna jako „Nejlepší míchaná whisky“ a získala i dalších jedenáct zlatých medailí na nejvýznamnějších mezinárodních soutěžích. Whisky z této edice zraje po dobu 15 let. Svou chuť získává z nejvýraznějších zástupců jednosladových whisky a zakládá tak úplně novou kategorii „přírodní whisky“.

Johnnie Walker Gold Label

Název vychází ze sladové whisky Clynelish, při jejíž výrobě se používá voda protékající ložisky zlata. Recept pro tuto osmnáctiletou směs vytvořil vnuk Johna Walkera již v roce 1920 na počest stého výročí firmy. Whisky se vyznačuje zlatou barvou a medově jemnou chutí s lehce kouřovým koncem. Pro nejlepší zážitek se servíruje ledová do předem namražených unikátních sklenic.

Johnnie Walker Blue Label

Bezesporu nejluxusnější míchaná whisky této značky. Obsahuje až šedesátileté sladové a obilné whisky. Svou unikátní vyzrálostí, plnou stavbou i hedvábnou a rašelinovou chutí uspokojí i toho nejnáročnějšího znalce. Chutí a barvou vyjadřuje autentický charakter prvních směsí 19. století. Množství lahví je omezeno a každá z nich má své osobní číslo.

Johnnie Walker Swing

Whisky uvedená na trh v roce 1932 je méně obvyklá než řada barevných Labels, smíchaná z whisky, které mají stáří kolem 25 let. Raritou je speciálně designovaná kolébající se karafa (Labels se plní do hranatých lahví). Swing se vyznačuje parfémově sladkým aroma a chutí hebkou, s lehkou čerstvostí překrývající hlubší ovocitost s troškou kouře a dubu.

Poznámka

Johnnie Walker Red Label (zředěná vodou) byla oblíbenou whisky britského premiéra Winstona Churchilla.

Podle značky Johnnie Walker Black Label se pojmenovala americká heavymetalová kapela Black Label Society.

U příležitosti blížící se osmé řady seriálu Hra o trůny přišla palírna Johnnie Walker se speciální limitovanou edicí Johnnie Walker White Walker by Johnnie Walker Game of Thrones 0,7l 41,7% L.E.

V roce 2009 vznikla památná reklama „The Man Who Walked Around the World“, v níž herec Robert Carlyle vypráví během chůze v jednom nepřerušovaném pětiminutovém záběru o historii společnosti Johnnie Walker.

Láhev Johnnie Walker si zahrála hned v několika filmech s Harrisonem Fordem – Dobyvatelé ztracené archy, Blade Runner a Blade Runner 2049.