Nejznámější značky koňaků 1/2

Courvoisier

Společnost založil v r. 1843 Felix Courvoisier, ale sláva jeho koňaku je ještě staršího data. V r. 1811 navštívil Napoleon I. obchod s vínem a lihovinami, který v Bercy na předměstí Paříže vedli Emmanuel Courvoisier (Felixův otec) a Louis Gallois. Jejich koňak mu natolik zachutnal, že si prý později nechal poslat několik sudů i do svého vyhnanství na Elbu a Sv. Helenu.

Věhlas značky znovu posílil Napoleon III., který v r. 1869 jmenoval společnost Courvoisier oficiálním dodavatelem císařského dvora. V r. 1909 převzala společnost anglická rodina Simonů a dnes je společnost pod kontrolou Allied Domecq.

Při výrobě koňaku se požívá pouze víno odrůdy Ugni Blanc vypěstované v čtyřech hodnotnějších oblastech regionu Cognac: Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies and Fins Bois.

Godet

Společnost Godet byla založena v r. 1782, avšak její kořeny sahají až r. 1550, kdy se v La Rochelle usadil původem nizozemský obchodník Bonaventure Godet. Během krátké doby se dokázal prosadit mezi nejvýznamnějšími obchodníky s vínem, za což se mu dostalo mnoha ocenění od francouzského krále Jindřicha IV.

V první polovině 18. století se pak jeho vnuk Gédéon stal dvorním dodavatelem vína pro anglický dvůr. Roku 1782 Gédéon zakládá v La Rochelle společnost Cognac Godet, čímž započal další slavnou kapitolu jména Godet. Dnes společnost Cognac Godet patří mezi poslední ryze francouzské rodinné firmy vyrábějící pravý koňak. Současný majitel Jean Jacques Godet je osmou generací Godetů.

Koňaky Godet si svojí vysokou kvalitou vybudovaly renomé jako „koňak znalců“. Koňaky Godet vysoko překračují předepsané standardy kvality a zrání pro označení kategorií.

Grand Breuil

Grand Breuil je francouzská značka koňaku, jejíž historie sahá až do roku 1880, kdy tento, téměř stejný koňak, začal vyrábět původně učitel matematiky Gaston Tessendier. Z hoby se mu stala vášeň a později i povolání, když koňak začal prodávat. Dnes značku vlastí stejnojmenná společnost, tedy Tessendier Group.

Pozoruhodně bohatá historie sahající až do 11. století mapuje osudy lidí i pozemků dnešní palírny Tessendier & Fils, kterou do současné podoby a vlastnictví vinic dostal v roce 1862 Gaston Tessendier. Pak se již láska, znalosti a umění výroby koňaku dědila z generace na generaci. Distillerie Tessendier vlastní 14 sklepů, k výrobě  koňaku používá pouze nejlepší eaux-de-vie z šesti pěstitelských oblastí, z nichž některé jsou více jak 100 let staré, což umožńuje míchat unikátní a výjimečné chuťově i aromaticky plné koňaky.

V současné době bratři Jérôme a Lilian Tessendier predstavují již ctvrtou generaci mistrů blenderů. Koňaky Grand Breuil – to je spojení letité tradice i a moderních postupů jednoho z největších výrobců koňaků v regionu Cognac.

Hardy

Nadšený londýnský obchodník s vínem a alkoholem Antony Hardy často jezdil obhlížet vinice do oblasti  francouzského Charente. Nakonec kouzlu tohoto místa podlehl a  v r. 1863 založil svoji vlastní společnost Maison Hardy vyrábějící  koňak – nektar bohů.  

Jeho láska k Francii byla tak silná, že své křestní jméno si změnil na francouzskou variantu Antoine a jako obchodní značku pro svůj koňak zvolil ikonického galského kohouta.  Dnes v tradici pokračuje již pátá generace rodiny Hardy.

Hennessy

Richard Hennessy, bývalý žoldnéř ve službách francozského krále, se r. 1765 usadil v městě Cognac a začal zde obchodovat s lihovinami. Jeho syn James Hennessy rozšířil rodinný podnik o výrobu brandy. Podnik zůstal v rodinných rukou po osm generací, dnes je prezidentem společnosti přímý potomek zakladatele H. de Pracomtal. Rodinné tradice jsou udržovány i jinak.

Aby byla zachována stejná kvalita koňaku, je při jeho výrobě nesmírně důležitá práce vrchního míchače (franc. maître de chai , angl. master blender). V r. 1800 se jím ve společnosti Hennessy stal Jean Fillioux a dnes tuto pozici zastává jeho prapraprapravnuk. V r. 1971 se společnost spojila s Moët et Chandon a v r. 1987 s módním domem Louis Vuitton, čímž vznikl největší obchod s luxusním zbožím na světě LVMH.
Maurice Hennessz začal od r. 1865 označovat kvalitu destilátu počtem hvězdiček, což později převzali i další výrobci.

Společnost vlastní 662 ha vinic, což ale pokrývá pouze 2 % produkce, neboť roční produkce je 315 mil. lahví. Hennessy je vůdčí společností na koňakovém trhu (téměř 30% trhu).

Hine

Thomas Hine pocházel z rodiny anglického obchodníka se suknem, který byl do Francie poslán v r. 1791 pouze na studijní pobyt. Navzdory tomu, že tam byl během revoluce byl a málem popraven, se tam usadil natrvalo. V r. 1796 se přiženil do rodiny výrobců koňaku Delamainů a po tchánově smrti převzal rodinný podnik, který dnes nese jeho jméno. Dnes je společnost řízena již šestou generací rodiny a je stejně jako Hennessy součástí skupiny LVMH.

Společnost vlastní 173 akrů vinic v srdci Grand Champagne, dále nakupuje mladý alkohol převážně z oblastí Grand a Petite Champagne, a trochu z Borderies a Fine Bois. Kromě zrání ve skladiších v Jarnacu společnost Hine prodává a vyváží malé procento sudů s koňakem do Británie, kde zrají v Bristolu pod dohledem celních úředníků i pracovníků koňakového domu, kteří doporučí vhodný čas stočení. Tento, tzn. časně dodaný koňak je ceněn jak pro svoji vzácnost, tak nové spektrum chutí způsobené zrání v chladnějším přímořském podnebí.

Všechny díly