Pivní sklo

Pokud je pivo naléváno do správné sklenice, tak se jeho barva, vůně a chuť mění, oční receptory se naladí a očekávání roste. Skryté rozdíly se stávají zřetelnými, barvy jasnějšími, a konzumace piva se jednoduše stává lepším a komplexnějším zážitkem.

Dnes už není žádnou výjimkou, že v podniku, který čepuje několik druhů piv, dostanete každý druh piva v jiné sklenici, která odpovídá danému pivnímu stylu.

Studie a zkušenosti prokazují, že tvar skla má vliv na rozvoj a udržení pěny. Jeto důležité proto, že pěna vytvořená během nalévání působí jako síť pro zadržení mnoha nestálých látek obsažených v pivu. Jedná se především o sloučeniny, které se odpařují z piva aby vytvořily jeho aroma, například chmelové silice: jsou to také všechny druhy vedlejších produktů kvašení jako příklad lze uvést ovocné estery, koření nebo jiné prvky, kde každý z nich je v určitém poměru typický pro daný pivní styl.

Pivní sklo tedy podporuje držení pěny v určitých úrovních, které jsou potřebné pro pravý rozvoj vlastností různých pivních stylů. Z tohoto důvodu si tedy při vychutnávání piv nevystačíte pouze s typickým českým kriglem.

Jaké sklo použít použít je někdy věda. V Evropě je typické, že každý pivovar produkuje spolu s konkrétním pivem i sklenice, které jsou k jeho konzumaci určeny. Není dost dobře možné vlastnit sklenice všech značek, přicházíme proto tedy s krátkým návodem, jak zvolit správnou sklenici dle stylu piva, které máte připraveno ke konzumaci.

Tulipán 

Sklenice tulipánového tvaru je v horní části vykrojená tak, abychom mohli do sklenice zabořit hlavu, nasát vůni a dosáhnout toho nejlepšího senzorického zážitku.

 • Výhody: udržuje krásnou pěnu a uzavírá je ve sklenici.
 • Pivní styly: Quadrupel, Belgian pale ale, Belgian dark ale.

Kalich

Majestátní sklenice, která je často zdobená stříbrem či zlatem. Její stopka je velmi robustní. Sklenice tohoto typu jsou navrženy tak, aby byly schopny udržovat pěnu o výšce 2 cm. Tato sklenice je typická především pro trapistická piva.

 • Výhody: krásná sklenice, navržená tak, aby udržela co nejlépe pěnu a zároveň vybízela k pití plnými doušky.
 • Pivní styly: Belgian dark ale, Blond, Dubbel, Tripel.

Vysoká sklenice na pšeničná piva

Nic se nevyrovná servírování pšeničného piva v původní bavorské sklenici. Tyto elegantní vysoké tenkostěnné sklenice nechají vyniknout překrásné barvě piva a umožňují vznik načechraná pěny, tak typické pro tento pivní styl.

 • Výhody: Vyrábí se na konkrétní velikost a množství pěny, aby v pivě uzavřela banánové a další ovocné chutě a aromata spojená se stylem.
 • Pivní styly: Hefeweizen, Kristalweizen, Dunkelweizen, Weizenbock.

Krýgl 

Robustní, velký, s rukojetí. Krýgl se vyrábí v mnoha velikostech a tvarech. Výhodou je, že s krýglem můžeme „na zdraví“ cinkat s větší jistotou než s ostatními typy skla, aniž bychom jakkoli ohrozili jeho životnost. Německy se využívají také názvy Seidel – znamená hrnek, nebo Stein – kámen což je ekvivalent, který tradičně představuje krýgl opatřený víkem. To bylo zavedeno k zabránění vniku much do piva během dob černého moru.

 • Výhody: Přímo vybízí k napití. Je velmi odolný.
 • Pivní styly: Ležák, IPA, Hellesbock, Oktoberfestbier, Roggenbier, Vídeňský ležák.

Pohár 

Typicky vysoké, štíhlé a zúžené sklo ve tvaru trubky. Zachycuje jiskřivou barvu a dokáže uchovat pěnu. Pohár je evropské sklo použitelné nejenom pro ležáky se stopkou.

 • Výhody: Dobře viditelná barva, jasnost a karbonatace. Podporuje stálost pěny.
 • Pivní styly: Ležák, Vídeňský ležák, Bock.

Pintovka

Téměř válcovitá sklenice s mírným zúžením a širokým hrdlem. 

 • Výhody: Snadno se z ní pije, je dobře skladovatelná. 
 • Pivní styly: Stout, Porter, English pale ale.