Skotská whisky Ballantine’s

Asi není nikdo, kdo by neznal jméno, nebo chuť této skotské whisky. Patří společně s Johniem Walkerem mezi nejprodávanější skotské whisky na světě a najdete jí prakticky v každém supermarketu i baru. Pojďme si jí tedy blíže představit.

Historie

Jméno známé whisky pochází od George Ballantina, který v r. 1927 založil v Edinbourghu hokynářství. V r. 1869 již byl uznávaným míchačem whisky a kromě Edinbourghu měl pobočku v Glasgow. Po jeho smrti pokračoval v rodinném podniku jeho syn a v r. 1919 prodal firmu pánům Barclayovi a McKinleyovi, kteří nadále používali zavedené jméno pro svoje whisky.

Většina whisky značky Ballantine´s (označována také jako Ballantine´s Family) jsou směsi sladových a obilných whisky z různých končin Skotska. V roce 1937 obdržela Ballantine´s grant heraldického erbu, tento erb je vidět na každé etiketě whisky Ballantine´s.

Po několika dalších prodejích je současným majitelem firmy, která dodnes nese jméno George Ballantine & Son, nadnárodní koncern Pernod-Ricard (jenž vlastní například i karlovarskou Becherovku a další velké množství značek destilátů a likérů).. Společnosti Ballantine také patří palírna obilné whisky v Dumbartonu – největší palírna na světě.

Portfolio

Za nejrozšířenější značku z produkce lze považovat Ballantine´s Finest, která je namíchána ze 40-ti sladových a 4 obilných whisky. Finest je z míchaných whisky nejmladší, její stáří není na etiketě uvedeno. Další v řadě je 12-ti letá. Dnes je označována jako 12-ti letá bez dalších názvů, ale dříve hlavní 12-ti letá nesla název Gold Seal. Bylo možné se setkat i dalšími verzemi např. s 12-ti letou Ballantine´s Royal Blue či s 12-ti letou Ballantine´s Serenity. Další je 17-ti letá a 21 letá. 21 letá byla také v omezeném množství prodávána v keramické láhvi. Nejstarší je pak 30-ti letá, která byla poprvé namíchána koncem 20.let 20.století ze zvláštních zásob sladové a obilné whisky, které nechali stranou s plánem vyrobit takto starou míchanou whisky. Vedle těchto známých verzí bylo i mnoho dalších plnění např. s Ballantine´s 15-ti, 17-ti, 18-ti, 19-ti a 21 letou, či se Ballantine´s Founder´s Reserve 1827, Ballantine´s Brown Label, Ballantine´s Sensation či Ballantine´s Original Character.

Podrobnější informace a kompletní portfolio aktuálně vyráběných produktů a produktových řad blended i single malt skotských whisky najdete na webových stránkách:

Blended and Single Malt Scotch Whisky – Ballantine’s (ballantines.com)

Složení

Skotská whisky Ballantine’s patří mezi nejprodávanější, jak už bylo uvedeno dříve. V každé lahvi se snoubí více než čtyřicet různých vyzrálých whisky ze všech koutů skotské vysočiny. z Nichž přes 40 je jednosladových a 4 obilné. Žádná z nich však není dominantní. Ty jsou citlivě sladěny do nezaměnitelné, komplexní, bohaté a jemné chuti. Což zaručuje, že každá láhev této whisky chutná prakticky úplně stejně jako ta předchozí. Chuť této whisky je lehce nasládlá, dýmová a velmi lahodná, vynikne proto nejlépe čistá. Konzumovat ji lze s ledem nebo bez či jako součást mnoha koktejlů. Populární je také její konzumace s Coca-Colou.

Ballantines to však nejsou pouze blended whisky. Společnosti uvedla na trh i novou řadu vyzrálých single malt whisky (viz obrázek níže).

Blended vs. single malt

Odborníci na whisky na adresu blendovaných whisek říkají:

  • Nehledejte v blendech, co v nich být nemůže (tj. nepřeberná škála vůní a chutí).
  • Nezatracujte žádnou whisky dopředu, protože i blendovaná whisky může být krásná a vynikající.
  • Tyto whisky vynikají svojí stabilní a stále stejnou chutí vypilovanou k dokonalosti.
  • Single malt whisky mají také početné zástupy příznivců
  • Z hlediska kvality jsou však oba druhy naprosto srovnatelné
Ballantine‘s Single malt scotch whisky

Ballantine‘s Finest 

Jedná se o základní produkt tohoto výrobce.

Ballantine‘s Finest je druhá nejprodávanější skotská blended whisky na světě. Je propracovanou, Je komplexní, kultivovaná a elegantní míchaná skotská whisky s chutí moderního stylu, rafinovanou směsí více než čtyřiceti pečlivě vybraných whisky, které všechny zrají po dobu nejméně tří let. Klíčové single malt whisky po výrobu Ballantine’s Finest jsou Glenburgie, Miltonduff, Scapa a Glentauchers. Vyznačuje se jemným aroma vřesového medu s nádechem koření a světle zlatou barvou. Její lahodná, dýmová, lehce nasládlá chuť vyhovující modernímu stylu nejlépe vynikne čistá. Obsah alkoholu 40 %.

Chuť Ballantine‘s Finest 

Aroma: elegantní, vřesový med, náznak koření.
Chuť: vyvážená s tóny mléčné čokolády, jablek a vanilky.
Dokončení: čerstvé, květinové, oblé.
Země původu : Skotsko

Ballantine‘s 17 y. o.

Kombinace rozemletého zrna a medu, stopy soli a kouře. Kapky bourbonu a hrušek, angreštová šťáva.

  • Chuť: šťavnatá, všeobjímající sladová, s různými stupni sladkosti a náhle se objevujícími stopami kouře.
  • Dokončení: Vanilka a kakaem, ustupující suchým kořeněným a kouřovým tónům