Skotská whisky – základní orientace

Skotská whisky je celosvětový pojem, je tak známý, že slovo whisky můžete vynechat a stejně bude zřejmé o čem je řeč. Skotsko také patří ke světovým velmocem ve výrobě whisky.

Skotská single malt whisky pak patří k nejznámějších alkoholům. V tomto článku se zaměříme na základní informace o tomto vynikajícím nápoji, který se vyrábí už několik staletí.

Single malt vs. Blended

Skotská whisky se v současnosti dělí pouze na dva druhy: single malt ( jednosladová) a blended (míchaná). Oba typy mají své zastánce i odpůrce. Single malt whisky je pouze z ječmenného sladu a zároveň jí vyrábí vždy konkrétní palírna, která má mnohdy dlouhou tradici.

Blended je naopak smíchána z více jednotlivých whisky a zároveň se při mixování chutí často přidávají i obilné (grain). Obecně se dá říci, že single malt whisky je podle odborníků zajímavější, protože v ní mohou vyniknout všechny chuťové nuance.

Skotské single malt whisky zároveň rozdělujeme podle regionů výroby

SKOTSKÁ WHISKY ROZDĚLENÍ PODLE REGIONŮ
SpeysideHighlands (Vysočina)
Lowlands (Nížina)Campbeltown
Islands (Ostrovy)Islay
Skotská whisky – regionální rozdělení

Výrobci a značky skotské whisky

Výrobců whisky je ve Skotsku opravdu velké množství. Značky se rozdělují podle výše zmíněných lokalit, podle kterých mají charakteristickou chuť. Znalci i odborníci se shodují, že jednotlivé výrobce je od sebe možné vždy rozlišit. Mezi nejznámější značky single malt whisky patří například: Highland Park, Glenfiddich, Glenlivet, Laphroig, Glenmorangie, nebo Balvenie.

Postup výroby stanovený zákonem

Skotská single malt whisky má několik pravidel, které stanovuje přímo britský zákon. Vypálit se musí ve skotské palírně ze sladového ječmene a vody. Rovněž musí být fermentována na základě enzymového systému. Aby se whisky mohla nazývat single malt, musí rovněž zrát v sudech jedné palírny na území Skotska více než tři roky a jeden den. Samozřejmě nesmí obsahovat žádné jiné přidané látky než je voda a karamelové barvivo. Karamelem své whisky přibarvuje například palírna Balvenie. Do lahví může putovat whisky s minimálně 40 procenty alkoholu.

Hodnocení skotské whisky

To, která whisky je tou nejlepší skotskou je vysoce individuální záležitost, Každý má své vlastní chuťové preference. Zajímavým měřítkem jsou ovšem různé soutěže. Například World Whiskies Awards se koná každý rok a v roce 2020 vybrala následující vítěze:

  • Islay Single Malt: Ardberg – Traigh Bhan 19 Years Old
  • Islands Single Malt: Jura – 21 Years Old Time
  • Highlands Single Malt: The GlenDronach – Parliament Aged 21 Years
  • Lowlands Single Malt: Kingsbarns Distillery – Dream to Dram
  • Cambletown Single Malt: Glen Scotia – Double Cask
  • Speyside Single Malt: The GlenAllachie – 10 Years Old Cask Strenght Batch 3

Orientační cena whisky

Nejdražší skotská single malt whisky se prodala v roce 2019 za 1,9 milionu dolarů. To je v přepočtu více než 40 milionů korun. Jednalo se o láhev Macallan Fine & Rare 1926. Kvalitní skotskou single malt whisky ovšem můžete pořídit přibližně od 1000 Kč. Blended whisky jsou cca o polovinu levnější a seženete je prakticky v každém supermarketu. Mezi nejprodávanější patří například Johnie Walker, nebo Chivas Regal.

Irská whiskey versus skotská whisky

Skotsko není Irsko a whisky a whiskey je rozdíl, jde o označení pro různé nápoje. Ve Skotsku nalezneme výrobce whisky, naopak v Irsku se vyrábí nápoj whiskey, který se od skotského destilátu liší trojitou destilací. Drtivá většina irských whiskey je rovněž míchaných a také nemá kouřovou vůni, která je specifická pro Skotsko.

Příklady značek

  • Skotská whisky Laphroaig (Islay whisky)

Laphroaig patří k nejznámějším výrobcům whisky. Vyrábí se na ostrově Islay a typickým znakem je výrazná kouřová vůně. To je způsobeno sušením sladu nad hořící rašelinou, která se nachází pouze na tomto ostrově. Nejprodávanější lahví je bezesporu Laphroaig 10 yo, která zaujme bohatou chutí s výraznou slaností. Kromě Laphroaig jsou známými zástupci kouřových whisky i Ardbeg, nebo Bruichladdich.

  • Skotská whisky Chivas Regal

Chivas Regal patří k dostupným a chutným blended whisky. je to dvanáctiletá směs sladových a  obilných whisky. Každá složka navíc ležela minimálně 12 let v sudech po bourbonu a sherry.

  • Skotská whisky Grants

Další známá míchaná whisky Grats je složená z mixu sladových a  obilných whisky tedy blended.

  • Skotská whisky Glenfiddich

Glenfiddich je skotská palírna, která byla založena už v roce 1886. Glefiddich patří mezi dostupné whisky a nebojí se ani nejrůznějších experimentů. Například Glenfiddich IPA vznikla zráním v sudech po pivu stylu IPA. Asi nejvíce ikonická je láhev Glenfiddich 12yo, která je díky zrání v sudech po bourbonu velmi aromatická a v její chuti rozpoznáte i sušená jablka s dozvukem vanilky.