Vinařské oblasti Portugalska 1/2
Portugalsko se nachází na Pyrenejském poloostrově, v sousedství Španělska. Portugalsko má velmi dlouhou historii v pěstování vína, která se datuje ke Keltům, Féničanům, Řekům a Římanům. Portugalsko produkuje velmi kvalitní červená i bílá vína. Nejznámějším pojmem portugalského vína je dolihované Portské víno.
Sever Portugalska má velmi dobré klimatické podmínky, klima je silně ovlivněno Golfským proudem a dostatkem vláhy. Jih Portugalska je pak velmi teplý a suchý.
Vinařské oblasti Portugalska můžeme rozdělit na dvě části: severní regiony Douro, Dao a Bairrada a centrální a jižní regiony Alentejo, Ribatejo a Estremadura. Terasovité vinice v Portugalsku nalezneme až ve výškách 2000 metrů nad mořem.
Portugasko má 11 vinařských oblastí:
- Vinho Verde
- Ribatejo
- Douro
- Moscatel de Setúbal
- Alentejo
- Algarve
- Minho
- Alto Douro
- Dao
- Bairrada
- Estramadura
Portugalsko má dvě vinařské oblasti chráněné světovým dědictvím UNESCO: vinařská oblast Douro Valley (Douro Vinhateiro) a vinařská oblast Pico Island (Ilha do Pico Vinhateira).
Portugalsko nabízí více než 500 odrůd vinné révy a bezpočet ojedinělých vín. Nejvyhlášenější jsou místní portugalské odrůdy Tinta Roriz, Touriga Nacional, Tinta Baroca, Tinto Cao a Touriga Francesa.
Historie vinařství v Portugalsku
První zmínky o portugalském vínu pochází z období kolem roku 600 př. n. l., kdy Féničané do oblasti přivezli podnože odrůd vinné révy. Z tohoto období pochází mnoho původních odrůd. V roce 219 př. n. l. Portugalsko ovládli Římané, kteří přispěli k modernizaci pěstování i výroby vína.
Po pádu Římské říše území osídlili Keltové a v 7. století pak Řekové. Toto období znamenalo pro Portugalsko a celý Pyrenejský poloostrov velký rozmach vinohradnictví, vinařská kultura se vyvíjí v celé oblasti.
Středověk byl pro Portugalsko především ve znamení křesťanství a výroby mešního vína pro církevní účely. Vinice byly nahrazovány pěstováním obilí a víno se pěstovalo pouze na malých terasách. Významnou roli pro portugalská vína hraje ve 12. století Anglie, kam se portugalská vína vyvážela.
V roce 1386 Portugalsko a Anglie uzavírají diplomatickou smlouvu z Windsoru o vzájemné spolupráci a obchodu. Tímto dostala portugalská vína přednost před francouzskými víny.
V 15. století nechává portugalský princ Jindřich vysázet původní krétskou odrůdu vinné révy. Roku 1665 anglický král Karel II. dostává monopolní postavení na vývoz vína do Ameriky. Dovážené víno z Portugalska však nemá příliš dobrou pověst a bývá velmi často nekvalitní. Vývozu pomáhá vypuknutí války v roce 1689 mezi Anglií a Francií, kdy je zakázáno pít francouzské víno.
Portugalsko od roku 1670 vyrábí první dolihované víno – Portské víno, které se brzy stává módní záležitostí celé Anglie. V první polovině 18. století začíná být velká poptávka po Portském víně, což má za následek cenový kolaps a snížení kvality. V roce 1756 je v Portugalsku zaveden systém kontroly původu a regionální klasifikace.
Kolem roku 1890 přichází pro vinice celé Evropy známá katastrofa – napadení révokazem, který zahubil až dvě třetiny portugalských vinic. Mnoho vinařů v této době opouští své vinice a levné pozemky vykupují investoři velkých vinařských závodů. Portugalská vína získávají renomé až počátkem 20. století.
Odrůdy vín pěstovaných v Portugalsku
Portugalsko nabízí více než 500 odrůd vinné révy.
Nejrozšířenější červené odrůdy vinné révy v Portugalsku jsou Alfrocheiro, Alicante Bouschet, Aragonez, Baga, Castelao, Periquita, Tinta Amarela, Tinta Barroca, Tinta Roriz, Tinto Cao, Touriga Franca, Touriga Nacional, Trincadeira a Vinhao.
Z bílých portugalských odrůd jsou nejznámější Alvarinho, Antao Vaz, Arinto, Bical, Cónega, Encruzado, Fernao Pires, Loureiro, Malvasia Fina, Maria Gomes, Moscatel, Pederna, Roupeiro, Síriaa Trajadura.
Nejslavnější portugalské víno – Portské víno
Portské víno je víno dolihované pomocí brandy, s obsahem alkoholu až 20 %.
Tuto metodu pravděpodobně objevili Angličané, kdy brandy přidávali do vína jako konzervační prostředek před námořní cestou do Anglie.
Klasifikace portugalských vín
Klasifikace portugalských vín byla zavedena již roku 1756 pro zvýšení kvality portugalských vín.
- Vína DOC (Denominaçao de Origem Controlada) jsou vína nejvyšší kvality a nejlepších vinařských oblastí.
- Vína VQPRD (Vinhos de Qualidade Produzidos em Regioes Determinadas) jsou kvalitní vína místní produkce z určitých oblastí, vína mají typické vlastnosti, specifikované jsou odrůdy, půda, podnebí a technika pěstování.
- Vinho Regional (VR) je název pro regionální zemské víno.
- Vinho de Mesa je označení pro stolní víno vyrobené v Portugalsku.
Všechny díly