Vinařské oblasti Portugalska 2/2

Portugalské vinařské oblasti

Nejznámějšími vinařskými oblastmi Portugalska jsou:

  • Minho
  • Bairrada
  • Dao
  • Estremadura
  • Ribatejo
  • Alentejo
  • Algarve
  • Madeira

Vinařská oblast Minho (Rios do Minho)

Leží na pobřeží Portugalska mezi městem Porto a španělskými hranicemi. Oblast je známá výrobou jemně perlivého vína Vinho verde s nízkým obsahem alkoholu. Mezi bílé odrůdy patří Alvarinho, Loureiro, Pederna a Trajadura. Z červených odrůd pak především Espadeiro a Azal Tinto. Další pěstované odrůdy v oblasti jsou Arinto, Avesso, Azal Branco, Batoca, Borracal, Brancelho, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Espadeiro, Merlot, Pedral, Rabo de Ovelha, Riesling a Vinhao.

Vinařská oblast Trás-os-Montes

Nachází se v severovýchodním cípu Portugalska, je to pustá horská oblast a vinice se rozkládají především na horním toku řeky Douro. Vinařská oblast Trás-os-Montes má vinice v různých nadmořských výškách, ze kterých pocházejí velmi rozdílná vína. Oblast je známá výrobou šumivého vína Rosado a plnými víny s vysokým obsahem alkoholu. Region Douro je známá pro výrobu portských vín. Vinařská oblast Trás-os-Montes se dělí na 3 podoblasti: Chaves, Planalto Mirandes a Valpacos.V oblasti se pěstují odrůdy Bastardo, Cabernet Frank, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Donzelinho, Tramín červený, Gouveio, Malvasia Fina, Merlot, Mourisco Tinto, Pinot Noir, Rabo de Ovelha, Sauvignon Blanc, Semillon, Tempranillo, Tinta Amarela, Tinta Barroca, Tinta Cao, Touriga Francesa, Touriga Nacional a Viosinho.

Vinařská oblast Beiras

Leží mezi severním a středním Portugalskem. Oblast má specifické klima a je známé širokou škálou kvalitních vín. Nejrozšířenějšími červenými odrůdami jsou Baga, Touriga Nacional, Tinta Roriz, Alfrocheiro Preto a Jaen. Z bílých odrůd pak Encruzado, Assario a Bical. Dalšími odrůdami jsou Arinto, Bastardo, Borrado das Moscas, Camarate, Cerceal, Esgana Cao, Fernão Pires, Jaén, Malvasia, Marufo, Monvedro, Periquita, Rabo de Ovelha, Rufete, Tinta Amarela.

Vinařská oblast Bairrada

Leží v blízkosti Atlantiku, který ovlivňuje místní klima. Oblast začíná na severu v okolí Lafões IRZ končí na východě v okolí Dão a zahrnuje obce Anadia, Cantanhede, Mealhada a Oliveira do Bairro. Oblast je známá především odrůdou Baga, která má vysokou schopnost zrání. Ve vinařské oblasti Bairrada se produkují červená vína plná tříslovin s chutí černého rybízu. V oblasti se vyrábí šumivá vína z odrůd Maria Gomes a Bical. Další pěstované odrůdy jsou Borrado das Moscas, Castelão Frances, Fernão Pires, Rabo de Ovelha a Tinta Pinheira.

Velmi úrodná vinařská oblast Ribatejo leží podél řeky Tejo mezi Lisabonem a oblastí Alentejo. Vinice jsou vysázeny v úrodných údolích, které i zásluhou mírného klimatu dávají vysoké výnosy. V oblasti převažuje výroba bílých vín z odrůd Fernão Pires (Fernao Pires) a Arinto. Z červených odrůd je nejznámější Castelao France. Dalšími odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Camarate, Carignan, Chardonnay, Esgana Cao, Džampäl, Malvasia, Merlot, Periquita, Pinot Noir, Rabo de Ovelha, Sauvignon Blanc, Syrah, Tamarez, Tinta Amarela, Tinta Muida, Touriga a Ugni blanc.

Vinařská oblast Estremadura

Leží v pobřežním pásu Portugalska od Lisabonu na sever až k pobřeží Atlantiku k oblasti Bairrada. Region má jak vhodné klima pro pěstování vína, tak i písčito-jílové půdy. Vinařská oblast zahrnuje podoblasti Alenquer, Arruda, Bucelas, Carcavelos, Colares, Óbidos, Torres Vedras, Encostas d’Aire a Cartaxo. Nejrozšířenějšími červenými odrůdami jsou Camarate, Tinta Miúda, Preto Martinho a Periquita, z bílých odrůd pak Fernao Pires, Vital a Arinto. Další pěstované odrůdy jsou Alfrocherio Preto, Antao Vaz, Arinto, Baga, Bastardo, Borrado das Moscas, Cabernet Sauvignon, Camarate, Chardonnay, Esgana Cao, Fernão Pires, Graciano, Džampäl, Malvasia, Moreto, Periquita, Rabo de Ovelha, Ramisc, Tamarez, Tinta Amarela.

Vinařská oblast Terras do Sado (Península de Setúbal)

Leží na poloostrově Setúbal jižně od Lisabonu, v rozsáhlé pobřežní oblasti na severozápadě a na západě končící Atlantským oceánem, v sousedství regionu Alentejo. Z červených odrůd je v regionu dominantní Periquita a z bílých odrůd pak Fernao Pires. Vinařská oblast Terras do Sado zahrnuje vinařské podoblasti Palmela a Setúbal. Další pěstované odrůdy jsou Aragonez, Cabernet Sauvignon, Merlot, Moscatel Roxo, Periquita, Tinta Amarela, Touriga, Arinto, Chardonnay, Fernão Pires, Malvasia Fina a Muscat.

Vvinařská oblast Alentejo

Nachází se v jižní polovině Portugalska, je málo obydlená a zaujímá třetinu země. Region je známý i výrobou korku. Oblast zahrnuje vinařské podoblasti Borba, Redondo, Evora, Reguengos, Granja-Amareleja, Vidigueira a Moura. Vína z oblasti Alentejo tvoří až 60 % vín určených pro domácí konzumaci. V posledních letech patří vína z této oblasti k naprosté špičce. Pěstované odrůdy jsou Abundante, Alfrocheiro preto, Alicante Bousche, Antao Vaz, Arinto, Cabernet Sauvignon, Carignan, Chardonnay, Diagalves, Fernão Pires, Manteud, Moreto, Palomino, Periquita, Rabo de Ovelha, Tempranillo a Trincadeira.

Vinařská oblast Algarve

Nejjižnější vinařská oblast Portugalska. Oblast má výjimečné klima i půdu, což umožňuje výrobu plných červených vín. Oblast zahrnuje vinařské podoblasti Lagos, Portimao, Lagoa a Tavira. Další odrůdy jsou Arinto, Baga, Castelão Nacional, Fernão Pires, Periquita, Rabo de Ovelha, Tinta Amarela, Trincadeira das Pratas, Ugni Blanc.

Vinařská oblast ostrova Madeira

Má vlhké oceánské klima s tropickými vlivy. Ostrov leží v Atlantickém oceánu, má hornatou a sopečnou půdu. Vinice jsou zakládány především na umělých terasách. Na ostrově se pěstují čtyři hlavní odrůdy: Malvasia, Bual, Verdelho, Sercial a Terrantez. Vzácné odrůdy jako Terrantez, Bastardo a Moscatel na ostrově nalezneme jen výjimečně. Azorské ostrovy zahrnují oblasti Biscoitos, Pico a Graciosa.

Vinařské oblasti Portugalska

Všechny díly