Zvýšená konzumace alkoholu v Česku je pro mnohé norma
Současná normalizace alkoholu a závislosti na něm ale neustupuje.
V každém případě ale alkohol není jedinou látkou, která člověku dokáže život převrátit naruby během pár měsíců i týdnů. Je ale jednou z mála, která je v naší společnosti takovým způsobem akceptovaná a normalizovaná, že závislost na ní je často považovaná za normu.
Pojďme se podívat, proč lidé padají do spárů alkoholu? A kudy vede cesta ven?
Alkohol je vysoce riziková droga
Pod pojmem tvrdé drogy se většině lidí vybaví ty nelegální. Tedy takové, které jsou dle zákona zakázané, a v případě nakládání s nimi následuje sankce. Málokdo by si dokázal představit, že alkohol vede na škále nejrizikovějších drog a svou příčkou vysoce předčí i látky jako je heroin či metamfetamin.
Abychom si dokázali představit, z jakého důvodu se nachází tak vysoko, musíme si uvědomit, že rizika spojená s alkoholismem vznikají jak pro uživatele návykové látky, tak pro jeho okolí.
Česká společnost alkohol toleruje a to hodně
Každý z nás se už někdy v životě napil alkoholu. A každý z nás zná ze svého okolí někoho, kdo mu holduje víc, než je zdrávo.
Forma akceptace této látky je v takové míře, že se s ní setkáváme kdekoli a kdykoli, a to již od toho nejútlejšího věku. I na rodinných oslavách, kde se těm nejmenším dává ochutnat piva nebo vína, protože každý počítá s tím, že v budoucnu budou pít také a nic špatného to přece neudělá.
Problém nastává až v momentě, kdy se dítě poprvé opije a dorazí domů, kde ho, většinou, nečeká nic dobrého. A taky v momentě, kdy se již jako dospělý poprvé setkává s myšlenkou, že alkohol mu může pomoci utlumit myšlenky a na chvíli odstranit problémy.
Párkrát je to skvělá forma úniku a následně ztrácí pojem o tom, kolik a kde vypil, kam zmizely peníze a přicházejí myšlenky na to, že by se napil znovu. Proces je to ale téměř neviditelný. Jít každý týden do hospody nebo ,,na skleničku” je totiž zcela normální.
A ono to z určité části normální je. Nicméně je velmi těžké rozlišit, kdy už jde o časté chování, které ubližuje nám i našemu okolí.
Alkohol nám více bere, než dává
Alkoholismus má určitá stádia. Jejich příznaky mohou být počátečními varovnými signály. Obecně ale můžeme říct, že v případě, kdy nezvládáme onu touhu, kterou bažíme po alkoholu, zanedbáváme své zájmy nebo rodinu, a pokračujeme v pití, i když vidíme jeho negativní následky, z pití se stává problém, který je třeba řešit, a to čím dříve, tím lépe.
Je důležité si uvědomit, že důsledky, které z této závislosti vyplynou jsou často nezvratné, a to nejen pro závislého. Mimo fyzické obtíže, které jsou o alkoholu všeobecně známy, se často přidruží i ty psychické, ekonomické a sociální. Z každé závislosti ale vede cesta ven.
Co tedy dělat v případě, že naše pití se vymyká kontrole? Nebo když tušíme, že někdo blízky se v podobné situaci nachází?
V případě, že se v takové situaci nacházíme je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Důležité je o problému mluvit. V případě, že forma hledání pomoci u psychologa či psychoterapeuta nepřichází v úvahu, existují anonymní alkoholici, kde se přihlíží k tomu, že na veřejnosti se člověk nechce identifikovat jako alkoholik, proto je vše v anonymitě.
V případě, že se v podobné situaci nachází náš blízký, musíme dávat pozor i na naše duševní zdraví. Není jednoduché něco takového zažít, proto není od věci se také obrátit na odborníky. Důležité je závislého uvědomit ve fakt, že jeho chování vnímáme jako problémové a je třeba s ním něco udělat.
Často je ale velmi složité někoho přesvědčit k léčbě nebo odborné pomoci. Sám člověk, který závislostí trpí si vše musí plně uvědomit a rozhodnout se, že chce změnu. Bez toho to nejde.
Vliv konzumace alkoholu na lidské zdraví
Je obecně známo, že konzumace alkoholu v nadměrné míře může poškozovat játra a zvýšit riziko vzniku některých druhů rakoviny. Více se však diskutuje o jeho vlivu na zdraví srdce. Někteří odborníci tvrdí, že sklenka červeného vína může mít pozitivní vliv pro vaše srdce. Podle nejnovějších výzkumů to ale neplatí a nadměrné pití může naopak vést k vysokému krevnímu tlaku a nepravidelnému srdečnímu tepu.
Kategorizace dle spotřeby alkoholu
- Ti, kteří si dají jeden až dva alkoholické drinky každý týden lze zařadit do kategorie s nízkou konzumací alkoholu.
- Tři až sedm nápojů týdně pro ženy a tři až čtrnáct nápojů týdně pro muže lze kategorizovat jako mírnou konzumaci alkoholu.
- 15 nebo více nápojů pro muže a osm nebo více pro ženy pak lze charakterizovat jako vysokou spotřebu alkoholu.
Ženy jsou konzumací alkoholu více ohroženy než muži
Ženy, které v průměru vypijí více než jeden alkoholický nápoj denně, jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku ischemické choroby srdeční.
Ischemická choroba srdeční je stav, při kterém koronární tepny, neboli hlavní krevní cévy, které zásobují srdce, bojují o to, aby poslaly dostatek krve, kyslíku a živin do srdečního svalu. Příznaky této nemoci zahrnují dušnost a bolest na hrudi. Pro mnoho lidí je ale prvním nápadným příznakem ischemické choroby srdeční až infarkt.
Konzumace osmi nebo více alkoholických nápojů každý týden bylo spojeno s vyšší pravděpodobností vzniku ischemické choroby srdeční u žen v mladém až středním věku ve srovnání s ženami, které pijí méně. Nejvíce ohrožené však jsou ženy, kterých se týká nadměrného pití, což je spojeno s vyšší pravděpodobností vzniku ischemické choroby srdeční.
Negativní dopad alkoholu na zdraví srdce souvisí s několika faktory. Je prokázáno, že alkohol zvyšuje krevní tlak a vede k metabolickým změnám, které jsou spojeny se zánětem a obezitou, přičemž obojí zvyšuje riziko srdečních onemocnění.
Ženy také zpracovávají alkohol jinak než muži kvůli biologickým a fyziologickým rozdílům, a to může přispět ke zvýšenému riziku srdečních onemocnění. Je znepokojující, že mezi ženami v mladém a středním věku se zvyšuje prevalence užívání alkoholu včetně počtu žen, které pijí alkohol ve velkém.
Zde lze hledat souvislost s nároky dnešní společnosti, které klade na ženy. Ty je v některých případech nezvládají a vzniklou situací řeší konzumací alkoholu.