Vybíráme sklenice na víno 1/2 – základní doporučení

Na světě existuje mnoho nepřeberných druhů vín, které se mezi sebou liší svým charakterem.

Chcete-li si to své víno opravdu vychutnat, je dobré pro ně zvolit správnou sklenici, v níž víno nejlépe rozvine svou vůni a chuť.

Pro výběr těch správných vinných sklenic platí určité zásady. V tomto článku si ukážeme, co je při výběru nejdůležitější, jaké nezbytné vlastnosti mají kvalitní sklenice a jak se v nich vyznat.

Jak vybrat tu správnou a kvalitní sklenici

Ideální sklenice na víno by měla:

  • být vyrobena z kvalitního a čirého skla (nejlépe z čistého křišťálového skla bez příměsí jako je olovo). Čiré a transparentní sklo nezkresluje barevnost vína. Díky kvalitnímu čirému sklu oceníte barevné odstíny vína. • tenkostěnná, bez jakýchkoliv ozdob, výbrusů či barevných okrajů, aby vynikla barva a čistota vína.
  • být tenkostěnná, protože taková sklenice umožňuje lépe zkoumat viskozitu vína a celkově zvyšuje požitek z pití vína. Příliš silné sklo může být znakem nedostatečné výrobní technologie. Silnostěnné, levné sklenice jsou zpravidla vyrobeny z nekvalitního zbarveného skla, které zkresluje barevné odstíny vína.
  • mít zabroušený ústní okraj kalíšku, ten je příjemný při kontaktu s ústy a pije se z něj lépe než z okraje zataveného.
  • být na vysoké stopce, za kterou sklenku držíme. Uchopení sklenice za kalíšek není vhodné z důvodů nežádoucího teplání vína a zašpinění kalíšků otisky prstů. Uchopení za stopku Vám rovněž usnadní degustací vína (prohlédnutí jeho barvy, zakroužení apod.). V současnosti získávají na popularitě také sklenice na víno bez stopky, které se snadno udržují, a nemusíte se u nich bát odlomení stopky.
  • mít vhodný objem, abyste si víno mohli náležitě vychutnat. V malém kalíšku na nízké nožce, naplněném téměř po okraj si vínem nezakroužíte a uvolňující se vinné aroma rychle vyprchá. A naopak příliš velké sklenice neposkytují žádné výhody.
  • být před použitím dokonale čistá a vyvětraná, tedy bez jakýchkoliv pachů z kuchyně, utěrky či použitých saponátů.

Na tvaru kalíšku záleží 

Základní rozdělení tvaru kalíšků sklenic na víno je tvar tulipán, balón a flétna. Všechny designové výstřelky můžeme pak považovat za variaci na klasiku, ze které sklenice na víno vzešly.

Tulipán 

Je univerzální tvar sklenky používané pro většinu vín a destilátů. Dle objemu se využívají tulipány od nejmenší velikosti pro servis destilátů a fortifikovaných vín, přes ty pro servis bílých a růžových vín, až po ty největší na červená vína. Sklenka doslova kopíruje tvar pootevřeného tulipánu, tělo je baňaté a směrem k hrdlu se uzavírá, aby dokonale kumulovalo aromatické látky vína či jiného nápoje. Existují i verze otevřenější nebo dokonce lehce ohnuté u hrdla, takové skleničky pak více uvolňují vonné složky vína a využívají se pro vína velmi aromaticky bohatá.

Balón

Tento tvar skleničky se používá na červená vína burgundského typu a pro odrůdy jim příbuzné. Takové skleničky mají větší objem a otevřenější hrdlo. Jejich pojmenování odpovídá jejich baňatému tvaru, připomínajícímu seříznutý balón.

Flétna

Tato sklenice je vhodná pro podávání šumivých vín. Její úzké štíhlé tělo je ideální pro dokonalé zobrazení perlení vína a také bohatosti pěny při jeho nalévání. Zúžené hrdlo sklenky napomáhá shromáždění aromatických látek v ideálním bodě. Drobné rýhy či tečky vytvořené laserem na dně sklenky pomohou zintenzivnění uvolňování perlení, které ve víně vytvoří celé šňůrky bublinek.

Výběr sklenice podle objemu

Výběr vhodného objemu sklenice je do jisté míry individuální záležitost. Co vinař to jiná sklenice, ale v zásadě platí doporučení, které uvádí tabulka níže. 

Všechny díly