Bacardi – Karibské rumy

Bacardi je společnost sídlící v San Juanu v Portoriku a Hamiltonu na Bermudách. Bacardi je zároveň druh světlého rumu, který tato společnost vyrábí. Společnost je jednou z největších rodinných společností na výrobu alkoholu a prodává více než 200 milionů lahví ročně.

Historie

Společnost založil Facundo Bacardí v Santiagu de Cuba v roce 1862. Během Kubánské války za nezávislost a po okupaci Kuby USA se stal rum Bacardi základem pro koktejly Cuba Libre a Daiquiri.

Na začátku 20. století otveřela společnost další pobočky v Barceloně a New Yorku. Americkou pobočku ale posléze musela zavřít kvůli prohibici a společnost místo ní postavila stáčecí závod v Mexico City a palírnu v Portoriku. Henri Schueg, ředitel společnosti Bacardi, dokázal uhájit jméno Bacardi i pro produkty vyrobené mimo Kubu. Společnost dosáhla velkých úspěchů, což se projevilo například stavbou Edificio Bacardí (budova Bacardi) v Havaně, která je stále jednou z nejpozoruhodnějších budov stylu Art Deco v Havaně (viz titulní obrázek). Ve stejném stylu je také postavený slavný Newyorský mrakodrap Empire State Building, budova však spíše připomíná dejvický hotel Internacionál.

Po převratu na Kubě vláda majetek Bacardi znárodnila a rodina opustila Kubu. Bacardi odmítla nabízené vyrovnání a uchovala si svoji značku nadále produkovanou z Portorika. Společnost dodává rum pod značkou Havana Club do Spojených států, leč nejde o identický rum, který je znám pod značkou Havana Club, která svůj světoznámý rum dodnes vyrábí na Kubě.

Bacardi je stále největší soukromě vlastněná rodinná značka lihovin na světě. V současné době má ve svém portfoliu více než 200 značek a etiket. Společnost zaměstnává 6 000 lidí, vyrábí v 27 zařízeních v 16 trzích na čtyřech kontinentech, s prodejem ve více než 150 zemích.

Typický znak

Znakem Bacardi je kaloň, jenž prý žil v podkroví první palírny Bacardi a živil se ovocem.

Úspěchy a ocenění

Mnoho produktů bylo oceněno medailemi různých mezinárodních organizací. Bacardi 8, Bacardi Reserva Limitada a Bacardi Gold Získaly ocenění ‚International High Quality Trophy‘ z mezinárodní soutěže pro kvalitu, organizované Monde Selection, 2010.

Způsob konzumace

Bacardi je značka rumů, která je výrazně spjata s míchanými drinky. Bacardi je jeden z nejpopulárnějších rumů, který je typický svou lehkostí, jemností a suchou chutí. Právě proto Bacardi inspiroval koktejlové průkopníky na Kubě ke tvorbě legendárních koktejlů jako jsou Mojito, Cuba Libre, Daiquiri a Piňa Colada.

Závěr

Pro zájemce je také možné navštívit palírnu přímo v Portoriku a ochutnat výrobní portfolio a světové koktejly přímo v Karibiku – viz video na konci článku.

Podrobnosti a portfolio výrobků jsou uvedeny přímo na webových stránkách společnosti.

Portfolio Bacardi
Bacardi distillery exkurze