Domácí bar – Sklenice na pivo

Není žádné závazné pravidlo, které by přesně určovalo, jaké pivo patří do jaké sklenice. Téměř každý pivovar si nechává vyrábět vlastní sklenice i s logem pivovaru. Tyto sklenici svým provedením, tvarem a objemem vycházejí zejména z lokálních zvyklostí, historických tradic, charakteru piva a pivní kultury vůbec.

Pokud tedy máte nějakou oblíbenou značku piva, lze sehnat i sklenice, které nesou logo této oblíbené značky piva. Prodávají se v eshopech a značkových firemních prodejnách pivovarů. Některé pivovary prodávají také, a to i v supermarketech, své pivo v dárkovém balení, které sklenici, nebo dokonce několik již obsahuje.

Mezi milovníky piva je také oblíbený zvyk mít doma sbírku různých pivních sklenic a střídat je v závislosti na aktuálně zvolené značce piva. Někteří neváhají kvůli své sběratelské vášni přestupovat i zákon a sklenice si po konzumaci odnášejí přímo z restauračních zařízení. Což je ale pořád přijatelnější varianta, než pít pivo např. ze sklenic od hořčice, nebo z hrnku.

Některé charakteristické sklenice si ukážeme.

Buclák Pilsner Urquell (0,5l)
Sklenice na stopce Stella Artois 0,33 l
Pinta Guinness
0,5 l sklenice Adler Brau
0,5 l sklenice Starobrno
Sklenice 0,5 l Wieninger