Ekologie a pseudoekologie – Slámky a brčka
Existuje spousta koktejlů a drinků vůbec, které se bez slámky pijí opravdu špatně a mnohdy to ani není možné vůbec. Problematické je to zejména pro dámy. Představte si takové Mojito, plné ledové tříště, jste někde na večírku, máte make-up, rtěnku, lesk na rty a teď se zkuste napít.
Kdo neznáte koktejl, tak vězte, že je potřeba ho pít ode dna sklenky, protože tam je jeho chuť intenzivní. Jak tříšť odtává a drží se na hladině a chutná – vodově.
Jaké jsou tedy dnes možnosti?
Plastové slámky
Toto byla dokonalá volba. Plastové slámky byly velice levné, jejich cena se pohybovala v řádech haléřů, snadno vyrobitelné v mnoha různých rozměrech, dle potřeb barmanů, hygienické a jednorázové.
V posledních letech se hojně diskutuje o celosvětovém problému, který se týká zvyšujícího se množství plastů. V podstatě jde o mohutné zanášení naší planety, které již začalo být alarmující. Má to velký dopad nejen na přírodu jako takovou, ale i na obyvatele planety Země – tedy na zvířata i nás, lidi.
Evropská unie se tímto problémem zabývá a snaží se vytvářet regule, které mají stávající situaci zlepšit. Základní směrnice říká, že je třeba zredukovat používání jednorázových plastů a zlepšit využívání obnovitelných surovin.
Pokud se ale podíváme třeba do supermarketu, v plastu je baleno drtivé množství potravin, ať už se jedná o jogurty, limonády a jiné nápoje, sýry, uzeniny, saláty, je toho zkrátka moc. Zde je problém s plastovým odpadem a jeho recyklací také. Ovšem slámky na to doplatily, přitom plastové slámky jsou plně recyklovatelné, pokud se tedy dostanou do odpadu určeného k recyklaci.
V současné době v EU platí zákon, který zakazuje prodej jednorázových plastů, jako jsou třeba slámky, příbory, talíře nebo míchátka. Tento zákon má pomoci zlepšit stav moří a oceánů, setkává se však s kritikou, protože jednorázové plasty byly nahrazeny například papírem, což z nich nedělá znovupoužitelné.
Někteří prodejci přešli od jednorázových kelímků k zálohovaným plastovým kelímkům, které se po jednom použití hned nevyhodí. Slámky byly nahrazeny papírovou nebo jinou variantou. Ovšem je to tak trochu ekologie naruby.

Papírové slámky a brčka
Tohle je alternativa, ovšem stále velmi nedokonalá.
Plastové slámky se vyrábějí z voskovaného papíru, o jehož případné recyklaci je možné s úspěchem pochybovat. Navíc nejsou dokonalé. Tuto alternativu najdete zejména v restauracích s rychlým občerstvením.
Pokud drink vypijete do několika minut, což činí naprosté minimum konzumentů, tak jsou použitelné. Ovšem pokud drink pijete déle, typicky desítky minut, což činí drtivá většina konzumentů, brčka třepí na okrajích, tekutina je rozmočí a konzumace nápoje tímto způsobem není opravdu nic příjemného. A už jen chuť ožužlaného rozmočeného papíru v ústech je pro mnohé nepříjemná.
Kovové a skleněné slámky
Kovové slánky vyráběné z nerezové oceli a skleněné slámky jsou luxusní variantou.
Není to nic levného, co by našlo uplatnění v rychlém občerstvení. Ovšem problém je někde jinde – bary co je začaly používat záhy zjistily, že jim prostě mizí. Pro mnoho návštěvníků je to suvenýr, který si prostě rádi z baru odnesou. Problém je, že se nejedná o úplně levnou záležitost a vybírat za ně zálohu v je v takových podnicích z mnoha důvodů nevhodné. Navíc je s nimi spojeno spousty práce, kdy je personál barů a restaurací musí, respektive měl by je čistit kartáči po každém použití, což stojí spoustu peněz na personálních nákladech.
Tato varianta je tak vhodná zejména pro domácí použití.

Brčka z udržitelných materiálů
Výrobci a prodejci stále hledají další možnosti. Slámky a brčka se tak se tak začala vyrábět z alternativních surovin. Pojďme se nyní podívat na to, jaké udržitelné varianty brček si můžete dnes na trhu vybrat.
Bambusové slámky
Bambusová slámky jsou zcela přírodní, tvrdé a trvanlivé. Někomu by mohla vadit dřevěná chuť, ale těchto spotřebitelů bude naprostá menšina. Ale problém je v tom, že bambusové dřevo se špatně myje a desinfikuje pro dalšího zákazníka, pokud by se mělo jednat o opakovaně použitelné slámky.
A jako jednorázové jsou tyto slámky stále poměrně dost drahé a na výrobu nákladné.
Rákosové slámky
Brčka z rákosu jsou přírodní ekologický produkt. Jsou kompostovatelná a šetrná k životnímu prostředí. Jsou jednorázové sterilizovaná a certifikovaná. Na základě přírodního původu jsou nejlepší náhradou za plastová brčka.
Jsou příjemné na dotek a nemění chuť nápojů. Vhodné jak pro studené , tak i horké nápoje.
Jedlá brčka
Ideální jsou brčka, která můžete sníst. Vyrábí se škrobová, těstovinová i rýžová brčka nebo tzv. křupavá brčka z pšenice. Neznamená to nutně, že je musíte jíst, ale díky jedlému složení jsou plně rozložitelná a často i kompostovatelná. Vypadají hezky, nejsou drahá a podpoříte udržitelnost.
Jedlá brčka z rýžové mouky a tapioky, která se v přírodě velice rychle rozloží. Skvělá ekologická alternativa. Brčka jsou bez lepku a bez přidaného cukru. Obarvená ovocem a zeleninou. V drinku se na rozdíl od papírových nerozmáčí.
Brčka ze speciálních materiálů
Ekologická jednorázová brčka jsou vyrobená z viskózy, celulózy a škrobů.
Jsou ideální pro drinky, alko i nealko nápoje, studené i horké až do 60°C, nerozmočí se až 24h.
Zcela unikátní je jejich technologie výroby za sucha umožňuje vytvořit pevné, elastické a stabilní produkty z čistě přírodních materiálů. Jsou zcela kompostovatelné a za přírodních podmínek biologicky rozložitelné a to jak ve vodě, tak i v půdě. Brčka neovlivňují chuť, ani barvu nápoje, neuvolňují žádné pachy a nerozmáčí se.
