Film o víně – Bokovka

Jedním z nejúspěšnějších filmů s vinnou tématikou je Bokovka.

Toto romantické komediální road movie v režii Alexandera Paynea z roku 2004 dokázalo v USA zvýšit spotřebu Pinot Noir a naopak snížit zájem o Merlot.

Film podle románu Rexe Picketta se odehrává především mezi vinicemi a vinařstvími v kalifornském Santa Ynez Valley, kde sledujeme příběh neúspěšného spisovatele Milese (Paul Giamatti) a bývalého herce Jacka (Thomas Haden Church), dvou nesourodých přátel, spolužáků a velkých kamarádů z vysoké školy, dvou mužů ve středním věku, kteří spolu vyrážejí strávit poslední dny svobody a povyrazit si před Jackovou svatbou na odpočinkovou cestu po Jižní Kalifornii spojenou s ochutnáváním tamních vín, návštěvami některých místních vinic, ochutnáváním jídel a hraním golfu.

O této rozlučkové cestě má však každý z protagonistů trochu jinou představu. Víno teče proudem a díky němu a několika ženám a s nimi spojenému milostnému dobrodružství se vše poněkud zkomplikuje.

Jack (druhořadý hollywoodský herec, který hraje hlavně v reklamách) je plný života a má se přesně za týden ženit se snoubenkou Christine a jeho kamarád lenivý Miles (středoškolský učitel angličtiny, začínající spisovatel, který napsal knihu, ale nevěří, že mu jí vydají, milovník a znalec vína) se před dvěma lety rozvedl a svoji bývalou ženu stále ještě velmi miluje. Jack se netají tím, že si během cesty ještě chce vyhodit z kopýtka, a slibuje rozvedenému a osamělému Milesovi, že mu také nějakou ženskou sežene. Ten však stále vzpomíná na svou bývalou manželku Victorii.

Oba muži svým způsobem prožívají krizi svého středního věku, což se nakonec projevuje v průběhu celého týdne různými příhodami a nečekanými peripetiemi, Během ochutnávek ve vinařstvích se Miles snaží Jacka naučit degustovat víno, to ale Jacka příliš nezajímá a kouká jen po ženách a na pár hodin intimně sblíží s divokou servírkou z vinotéky (Sandra Oh) a nechce se poté vůbec oženit, po divokém rozchodu s ní si ihned namluví další číšnici, což skončí také velice rychle a špatně, zatímco nešťastný introvert Miles se seznámí se sympatickou mladou ženou Mayou. Snímek nakonec přesto skončí Jackovou plánovanou svatbou a Milesovým novým vztahem k nové ženě – servírce a vysokoškolačce Maye (Virginia Madsen).

Podle scénáře Bokovky vznikla i japonská verze – remake. Pro fanoušky původního filmu téměř nutnost zhlédnout! Ale to už je scénář na další večer.

A nezbývá než stručně shrnout

Skvostný film o tom, že bezstarostný kurevník a zodpovědný ňouma mohou být nejlepšími přáteli, že žena na jednu noc není totéž, co žena na celý život, že některou láhev vína si lze šetřit pro zvláštní příležitost a některá naopak památný okamžik způsobí, a že i na vinné hrozny jako i na lidi někdy prší a někdy zas svítí slunce.

Bokovka (Sideways, 2004) – 73% na ČSFD

Sledování tohoto filmu je vhodné zejména ve dvou a počítejte s tím, že u jedné láhve vína rozhodně nezůstanete. Zda to bude Pinot Noir, nebo Merlot už je na vaší chuti a preferencích.

Ale s výběrem odrůdy vám můžeme pomoci.

Vinné odrůdy – Rulandské modré – ALKOHOL DRINK

Vinné odrůdy – Merlot – ALKOHOL DRINK

Sandra Oh ve filmu Bokovka (Sideways, 2004)