Japonské kapslové hotely

Návštěva Japonska bývá pro cestovatele vždy neobyčejný zážitek. Vše je tam pro cizince prostě divné. Něco méně a něco opravdu hodně. Když to zkrátím, mnoha lidem přijde, že jsou úplně na jiné planetě.

Japonským fenoménem jsou kapslové hotely. Jejich existence vychází z japonského způsobu života, kde je na jednom z prvních míst práce. Nezbytnou podmínkou kariérního růstu je pak družení v pracovním kolektivu i po práci a tak Japonci chodí po práci rovnou do barů a tam pijí a jedí v pracovním kolektivu až do zavíračky.

Když s pitím skončí, zjistí, že jim už ujel poslední vlak na vzdálené předměstí a navíc ráno musí stejně být v práci přesně načas. Pokud tedy takový Japonec nechce zbytek noci strávit cestováním domů a zpět, tak nejlepším řešením je využití kapslového hotelu v centru, kde se dá nejen relativně levně přespat, ale také se do rána dát do kupy a přijít do práce čistý, odpočatý, zrelaxovaný a vymydlený.

Jak to chodí v kaplovém hotelu

Tento fenomén je v Japonsku už desítky let a tak můžete narazit na různou kategorii kapslových hotelů – u těch starých to vypadá jako na prosektuře, jen místo mrtvých těl zde spí živí lidé. U těch nových, nebo těch co prošly renovací to vypadá zase jako prostory pro hibernaci na nějaké futuristické kosmické lodi.

V kapslovém hotelu si pronajímáte pouze spací kapsli – ta je jen vaše a o nic se v ní nedělíte. Kromě toho také dostanete erární oděv, zpravidla pyžamo, které vypadá jako ústavní a stejné nosí všichni ostatní hosté a pak také pantofle. Vlastní věci si zamknete do skříňky a vyzvednete opět až při odchodu.

V kapslovém hotelu bývá k dispozici společná koupelna a lázeň. Japonci jsou zvyklí se sprchovat na podlaze (s tímto má zkušenost také značné množství českých hoteliérů, kteří dostatečně neseznámili své hosty s kulturními rozdíly a byli vyplaveni).

Po sprchování pak přichází na řadu onsen – japonské lázně. K dispozici je bazének s horkou vodou na hranici snesitelnosti a další s ledovou vodou. Relaxace pak spočívá v jejich střídání. Součástí lázní také bývá klasická sauna a pára.

Součástí hotelu bývá také společná relaxační TV místnost, kde jsou pohodlná křesla, ve kterých si můžete vychutnat nealko nápoje i pivo a také jídlo koupené v automatu. V době mé návštěvy se v automatu prodávaly i cigarety a běžně se v hotelu kouřilo. Ale to dnes už nemusí platit. Při relaxaci a popíjení piva pak můžete sledovat velkoplošnou televizi, kde nonstop běží japonské zpravodajství a reklamy.

Ráno je pak k dispozici místnost, kde se můžete upravit, oholit, učesat, udělat si make-up, ad. Jsou zde k dispozici fény, toaletní vody, krémy a vše ostatní potřebné vybavení. V automatu se také dá zakoupit i teplá snídaně.

A pokud ráno chcete být v práci v čistém, můžete si koupit v jiném automatu v hotelu čisté spodní prádlo, ponožky, košili i kravatu. Myslí se zde na vše.

Kapslový hotel je svět sám pro sebe, něco jako takový pánský klub (ale jsou hotely i pro ženy – jsou zpravidla umístěny v rozdílných patrech stejné budovy), kde můžete strávit jen pár hodin, víkend, nebo také zde být a relaxovat tak dlouho, jak chcete, pokud se třeba doma pohádáte s manželkou. Najdete zde vše potřebné, nikdo vás nebude rušit a nic vám nebude chybět.

Co najdete ve spací kapsli

Ve spací kapsli je pro vás připraveno čistě povlečené futonové lůžko, ručník, najdete zde také klimatizaci, kde si můžete individuálně nastavit teplotu, je zde televizní obrazovka, lampička, elektrická zásuvka, kde si můžete dobít elektroniku a pak také telefon na recepci a nouzové tlačítko pro přivolání pomoci – prostě vše co můžete potřebovat. Vstupní otvor se pak pro zajištění soukromí zatahuje roletou.

Závěr

Japonské kapslové hotely jsou bezesporu turistický zážitek, který je škoda nevyzkoušet při návštěvě Japonska. Při rezervaci pak buďte pozorní – hotely jsou rozděleny na ty určené pro pouze ženy a ty pouze pro muže.

Dále nezapomeňte, že Japonci používají na toaletu jiné papuče, než ty co dostanete při vstupu a pak také onsen je přístupný pouze pro ty, co nemají viditelné tetování – to souvisí s jakuzou. Tetování je těžké skrýt, protože plavky se tu nenosí.

Při návštěvě toalety, pak dejte pozor na její ovládání. Tlačítek je zde opravdu mnoho a popisek je pouze v japonštině.

Pro ty, kteří návštěvu Japonska neplánují máme informace, že podobné ubytování se také rozmáhá na velkých letištích, kde se dají podobné spací kapsle pronajmout i na pár hodin, třeba pokud máte dlouhý přestup a nechce se vám cestovat do běžného letištního hotelu.

Ovšem zde nelze očekávat ten pravý japonský feeling a esprit, ten zažijete opravdu a jen pouze v Japonsku.