Letní osvěžující drinky s melounem 1/2

Vodní meloun patří mezi nejvíce osvěžující ovoce, které je jako dělané pro pro přípravu letních osvěžujících drinků. Už jen proto, že obsahuje přes 90% vody a není ho tak nutné nijak ředit – dá se vypít již sám o sobě.

S melouny lze také výborně experimentovat a připravit si z nich široké portfolio osvěžujících nápojů, ať už se jedná o meloun červený či žlutý a nápoje nealkoholické i alkoholické.

Meloun se využívá i jako dekorační prvek při přípravě míchaných nápojů jak nealkoholických tak i alkoholických, když se jeho plátek umísťuje na okraj skleničky. Zvláštností je příprava alkoholického pokrmu nazvaného opilý meloun, kdy se do melounu vytvoří díra a do ní se pomocí trychtýře nalije alkohol, nejčastěji vodka nebo rum, či se případně do něho láhev zapíchne, případně se použije injekční stříkačka. Odloží se vychladit do lednice a alkohol se postupně naváže na vodnatou dužninu, která se následně konzumuje.

Pojďme se tedy podívat na konkrétní recepty na přípravu osvěžujících letních drinků.

Zdravotní benefity melounů

Jedná se poměrně o nízkokalorickou potravinu, která obsahuje od 15 do 30 kcal/100 g a vydatné zdroje kyseliny listové, jablečné a citronové. Mimo organických látek obsahují také značné minerální složky jako například železo, či vápník.

Melouny jsou silně močopudné, což se využívá při léčení ledvinových potíží, kdy je potřeba časté vylučování moči jako například u ledvinových kamenů. Plody mají i vysoký podíl vitamínu A, dále pak vitamíny řady B (B1, B2, PP či P), vitamín C a další minerální prvky. Některé další studie ukazují, že melouny mají blahodárný vliv i na stimulaci krevního oběhu, uklidňuje organismus. Jemná vláknina dužniny pak posiluje stěny střev a současně podporují slabě i vylučování stolice, což pozitivně působí proti zácpě.

Díky vysokému obsahu vody pomáhá stabilizovat poměr vody a soli v organismu. Díky vysokému obsahu vitamínů, karotenoidů a organických kyselin pak působí antioxidačně. Mezi antioxidanty řadíme z obsažených živin vitamíny A, B2, C, karotenoid lykopen a tripeptid glutathion. Ze zdravotního hlediska se může významně projevit, pokud půda melounů obsahuje zinek, jód, selen a hořčík. 

O vodních melounech

Pěstování melounů má tisíciletou tradici, když byly pěstovány již přibližně před čtyřmi tisíci lety Peršany,  kteří pak dále rozšířili přes východní Indii melouny dále do Evropy. Dobové důkazy o jejich pěstování ve Středomoří se dochovaly i na nástěnných malbách v pohřbeném městě Pompeje, které bylo zasypáno sopečnou erupcí. Následná válečná tažení a obchodní cesty rozšiřovaly pěstování melounů dále po Evropě až se dostaly cukrové melouny roku 1495 do Francie.

Vodní meloun (správně nazýván lubenice obecná) je druh, který je tvořen načervenalou vodnatou dužninou (pokud je meloun zralý) a zelenou kůrkou. Ve vnitřku dužniny se nachází rovnoměrně rozmístěná semena. Vodní meloun obsahuje v průměru 91 % vody, což se stává vítaným zavodňujícím zdrojem pro organismus. Původem pocházejí z oblastí Afriky, kde je do dneška hojně pěstován. Mohou dosahovat hmotnosti až okolo 15 kg, ale uvádí se, že nejlepší plody ke konzumaci mají hmotnost okolo 2 kg.

Nejtěžší známý meloun na světě vážil 159 kg, melouny okolo 100 kg nejsou výjimkou. Vodní melouny jsou tvořeny vyjma vody dále cukrem v podobě fruktózy, bohaté zdroje vitamínu C. Povrch vodního melounu má typicky zelenou barvu se světlými a tmavými pruhy v závislosti na odrůdě. Vnitřní dužnina je pak sytě červená až rudá, ale je možné zakoupit odrůdy i se žlutým vnitřkem.

Jak zbavit meloun semen

Tohle asi všichni znáte. Při běžné konzumaci melounu nám semena nevadí, dají se spolknout celá, projdou naším zažívacím systémem a ještě jsou pro naše střeva prospěšná.

Ovšem co se týká přípravy drinků, semena docela vadí, ucpávají slámky a pokud nějaké přehlédnete, v mixéru se později rozmixují na malá a ostrá zrníčka, která se z nápoje špatně odstraňují a konzumaci melounového drinku znepříjemňují.

Semena lze ručně vybrat, ale je to velká piplačka, chce to trpělivost, trvá to dlouho a většinou stejně sem tam občas nějaké přehlédnete. Meloun můžete také propasírovat například přes cedník či sítko.

Ale nejúčinnější a nejrychlejší způsob, jak meloun zbavit semen je propasírovat ho přes silonky. Potřebujete opravdu zralý meloun, který nakrájíte na kostky. Ty postupně pasírujete přes silonky, kdy šťáva proteče do vhodné nádoby, například mísy a semena s odšťavenou hrubou dužinou zůstanou v silonkách. Nebojte se meloun přes silonky pořádně pomačkat, aby pustil všechnu šťávu. Silonky to vydrží. Je vhodné na to použít gumové rukavice, už jen z hygienických důvodů.

Melounová bowle

Meloun je pro výrobu bowle naprosto ideální druh ovoce. Originální příprava je však pracnější než s jiným ovocem, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Zejména pokud jste kreativní, tak melounová bowle je přesně ten druh, do kterého se pustit, můžete si s ní vyhrát, výsledek bude perfektní a hosty ohromí.

Více se dočtete zde – Recept na bowli – Melounová – ALKOHOL DRINK

Melounový sorbet

Sorbet je dezert, který vás dokonale osvěží, zejména v horkých letních dnech a je velmi chutný a jednoduchý na přípravu. Ze speciálního vybavení potřebujete pouze kvalitní mixér s tvrzenými noži.

Na rozdíl od zmrzliny, která je mnohem náročnější na přípravu, je sorbet až geniálně jednoduchý a nenáročný na suroviny. nepotřebujete žádné vejce, kávu, čokoládu, vanilku, ani smetanu nebo mléko. Sorbet také mívá mnohem pikantnější a štiplavější chuť než zmrzlina.

Sorbet je dezert, který se vyrábí smícháním ledu s cukrem nebo medem a rozdrceným ovocem, může být dochucen vínem, likérem, nebo destilátem. Podává se v misce nebo poháru a jí se lžičkou. Podíl ovocné složky by měl činit minimálně 25 procent.

Více se dočtete zde – Likérový sorbet – ALKOHOL DRINK

Melounová vodka

Melounová vodka není nic jiného, než běžná vodka ochucená melounem. Příprava je velmi snadná záležitost, kterou zvládne úplně každý. Potřebujete jen hodnou sklenici, meloun a vodku. Nepoužívejte cukr, ten do této receptury nepatří. Meloun je už i tak dost sladký sám o sobě.

Melounová vodka by měla mít růžovou barvu a intenzivně chutnat a vonět po melounu.

  1. Meloun nakrájejte na kostky. V tomto případě semena nijak nevadí, nemusíte je odstraňovat.
  2. Kostky melounu volně vložte do sklenice se šroubovacím uzávěrem, nemačkejte je.
  3. Až bude sklenice plná, zalijte jí vodkou, aby byl všechen meloun potopený pod hladinou.
  4. Sklenici uzavřete šroubovacím víčkem a vložte do lednice na cca 10 dní.
  5. Příležitostně při návštěvě lednice vždy sklenici protřepejte a otočte.
  6. Po uvedené době obsah sklenice přeceďte, přes cedník, sítko, či silonky.
  7. Vodku stočte do láhve a uskladněte, nejlépe v lednici.
  8. Vodka je připravena na konzumaci.

Všechny díly