Motorkářské kluby – Noční vlci

Noční vlci je ruský, státem placený motorkářský klub. Jedná se o nejstarší motorkářský klub v Rusku.

Klub v současnosti řídí přítel ruského prezidenta Vladimira Putina, Alexandr Zaldostanov přezdívaný Chirurg. Ačkoliv se klub označuje za apolitickou organizaci, aktivně Putina podporuje a je s ním v kontaktu. Klub má vojenskou hierarchii a řídí se přísným vojenským řádem. Bývá označován za gang radikálních nacionalistů a násilníků vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry. Noční vlci představují obecný trend Ruské vlády přenést aktivity, které normálně vykonávají tajné služby a obrana státu na nevládní organizace. Pod pečlivě budovanou fasádou rebelů se skrývá organizace sloužící státním zájmům. Jejich aktivity zahrnují špionáž, šíření propagandy, agitace a provokace, bojové operace a násilí, včetně zastrašování a vražd.

Historický vývoj

Klub vznikl v období perestrojky, původně okolo neformálních skupinek fanoušků motocyklů a rockové hudby v Moskvě a jeho úplné prvopočátky lze vysledovat již k roku 1983. 1. května 1989 se ustavil jako první oficiální motorkářský klub v tehdejším SSSR a jeho vedoucím se stal Alexandr Sergejevič Zaldostanov, který ho (dle ruské demokratické tradice) vede dodnes.

Po rozpadu Sovětského svazu se klub dál rozrůstal a začal rozvíjet i podnikatelské aktivity v oblastech souvisejících s motocyklismem. V té době se jeho členy stali i někteří příslušníci nově vznikající ruské podnikatelské a úřednické vrstvy. Počátkem tohoto století se postupně vyvinul v organizaci vyjadřující podporu ruskému nacionalismu, pravoslavné církvi a Vladimiru Putinovi. Ze strany jiných motorkářských klubů je někdy kritizován za svou politizaci.

V srpnu 2014 se příslušníkem klubu stal i autoritář  Ramzan Kadyrov, dlouholetá hlava Čečenska (dle ruské demokratické tradice).

Činnost klubu

Činnost klubu je finančně podporována ruským státem (dle Navalného zprávy cca 20 mil Kč/rok). Klubem pořádané akce kromě prvků běžně spjatých s motocyklismem prezentují i témata směšující vypjaté ruské vlastenectví, pravoslavnou religiozitu a oslavu kultu osobnosti Josifa Stalina. Např. skupina příslušníků klubu zahajující v dubnu 2015 hromadnou jízdu z Moskvy do Berlína mávala rudými vlajkami se Stalinovými portréty a heslem „Za vlast! Za Stalina!“, které pochází z období druhé světové války.

Členství

Členy klubu se mohou stát pouze osoby mužského pohlaví s heterosexuální orientací. Členy klubu tedy nemohou být ženy ani homosexuálové. Dříve rozhodovalo i místo původu kandidáta – výhradně země bývalého SSSR, od toto však již bylo upuštěno. Kandidát potřebuje doporučení dvou stávajících členů a také se musí účastnit minimálně dva roku klubových akcí. Klub je zcela nezastřeně homofobní.

Rozsah působnosti klubu

Tento kontroverzní klub působí jako pátá kolona prezidenta Putina nejen v domácím Rusku, ale i v celé střední a východní Evropě. Členové klubu pořádají jízdy do Berlína na oslavy vítězného ukončení Druhé světové války, Pokládají věnce na hroby padlých vojáků v zemích kterými projíždějí. Za pomoci ruských konzulátů, místních extrémistických politiků a užitečných idiotů tak šíří ruskou propagandu a homofobii. U nás se účastnili těchto akcí například extrémisté z ČSSD Michal Hašek a Jiří Foldyna.

Noční vlci pak pravidelně jezdí na Ukrajinu do oblastí ovládaných separatisty a projevují zde ruské krajně nacionalistické názory. Často jsou při těchto cestách ověšeni sovětskou symbolikou a přesvědčují občany, že na ně útočí ukrajinští fašisté a NATO ovládané americkými Židy a že jedinou ochranou je Rusko a Vladimir Putin. Členové klubu se také účastnili bojů okolo města Luhansk na straně povstalců.

Dále klub aktivně působil na Krymu, kde asistoval při nelegální anexi. Jeho členové hlídkovali a také pacifikovali ukrajinské aktivisty. Po dokončení ruské anexe Krymu je za to prezident Putin vyznamenal. Jejich vůdci se za to ocitli na sankčním seznamu USA. Do něj byl zařazen i klub protože, podle prohlášení vlády Spojených států, se tam podílel na kriminálních aktivitách, zastrašování oponentů a měl podíl na ozbrojených akcích a verbování ozbrojenců pro konflikt.

Za tuto pomoc obdržel klub od Putina pronájem motocyklového areálu na tomto poloostrově o rozloze cca 270 ha za 1/1000 běžné ceny, neboť prý jedná o organizaci, která „popularizuje zdravý životní styl, stará se o morální blaho občanů a poskytuje tělesnou i vlasteneckou výchovu“.

Závěr

Ačkoliv je klub striktně vlasteneckou organizací, jeho členové používají v drtivé většině americké motocykly Harley-Davidson. A není se čemu divit. Na ruských strojích by do Berlína pravděpodobně vůbec nedojeli. Sám geroj Putin si na motorku netroufá vůbec a při spanilých propagandistických jízdách používá tříkolku, také od Harley-Davidson.