Opilecké legendy – Jiří Ovčáček

Abychom hned na začátku uvedli vše na pravou míru, Jiří rozhodně není žádný opilec, nebo alkoholik. Naopak bychom ho mohli podezírat, že si nikdy v kostele ani tajně necucnul mešního vína a že nepije ani pivo, natož destiláty a na večírcích pak popíjí výhradně čerstvě nadojené kozí mléko.

Můžeme mu vyčítat všelicos, od amatérismu, neprofesionality a servility až po pomýlenost, hloupost a naivitu. Pokud bychom ho ale chtěli charakterizovat jedním slovem, to slovo by bylo pako. Pokud bychom to chtěli ještě upřesnit dalším, tak by ta slova byla bigotní pako. Ostatně není to tak dávno co místo tiskových zpráv vydával biblické žalmy. Ale opilství u něj bude pravděpodobně opravdu pouze ojedinělou událostí, i když, jak se říká, tichá voda břehy mele…tak jen doufejme, že se Jiří takto nezřídil při mlsání vodky na ruské ambasádě, při zastupování svého šéfa, který svá játra už propil.

Incident

Celý jeho příběh spočívá v jediném incidentu, jehož počátky jsou zahaleny tajemstvím a staly se tak terčem vtipů, šušká se dokonce o rozchodu s chlapcem. Faktem zůstává, že ať už bylo na začátku cokoliv, Jiří se opil do němoty. A to až tak, že mu později naměřili 2 promile alkoholu v dechu. Byl úplně mimo a skončil ležet bezvládně na chodníku, kde si ho povšiml taxikář hledající rito a tady začíná celé vyprávění.

Nestalo se mu něco až tak výjimečného, co by nikdo z nás nezažil. Cestou usnul v taxíku a když taxikář dorazil do cíle, nemohl pasažéra vzbudit a dezorientovaný a na šrot opilý Jiří nechtěl vůz opustit. Na místo byli přivoláni policisté a záchranáři, kteří ho převezli do nemocnice s drobným zraněním. Co by u jiného prošlo bez povšimnutí a zájmu médií, z toho je u mediálně známých lidí senzace na první stránky novin.

Taxikář pak vše ještě rozmázl rozhovorem s redaktorem Blesku, kde uváděl podrobnosti a stěžoval si, že nedostal zaplaceno. Takto profesionální služby opravdu nemají vypadat, v taxislužbě máme u nás v ČR opravdu velké rezervy. Taxikář ho mohl kontaktovat soukromě a zaplaceno by určitě dostal. Představte si, že jste mediálně známá osobnost, jdete s milenkou do hotelu a sotva se zapíšete, recepční už volá bulvár a ti vaší manželce. A druhý den si vše můžete přečíst v novinách. To je prostě hnus. Nicméně díky svědectví taxikáře se stal incident veřejným a také legendárním. A my ho tak můžeme zařadit do naší nepravidelné rubriky o opileckých legendách.

Jiřího vysvětlení

Jiří podle svých slov v uplynulých týdnech, možná i měsících, zažíval období velkého tlaku. „Pan prezident byl v nemocnici, byly různé dramatické okolnosti ohledně sestavování vlády,“ řekl s tím, že takto náročné období asi nikdy v životě nezažil. Páteční incident označil za výjimečné selhání, které je mu nesmírně líto. „Nesmírně mě mrzí, že jsem určitě mnoho lidí zklamat, třeba i své blízké a své spolupracovníky, protože jsem tím také mohl ublížit panu prezidentovi,“ řekl. S Milošem prý ovšem už hovořil a ten byl k němu nesmírně laskavý, za což mu poděkoval. „Nebudu se na nic vymlouvat, byla to výjimečná věc, která se nebude opakovat a chtěl bych poprosit všechny o odpuštění,“ dodal.

Toto ovšem jako pokání kajícníka zdaleka nestačí. Bigotní katolík by měl jít povinně ke zpovědi a požádat o rozhřešení. Pokud ještě odříká pár Otčenášů a Zdrávas Maria, vše by mohlo být odpuštěno.

Celý příběh má ještě poučení

Pamatujte na to, že alkohol je nejen výborný přítel, se kterým můžete uvolnit a zažít spoustu báječných chvil při jeho ochutnávání a vychutnávání, ale je to také velmi špatný pán. A zažít něco podobného opravdu není až tak výjimečné, jak by mohlo na první pohled vypadat, stačí jeden slibně rozjetý večer, pár skleniček navíc a vlastní zásady jsou zapomenuty. A o tom bych mohl hovořit i z vlastní nedávné zkušenosti.