Opilecké legendy – Sue Ellen Ewing

Sue Ellen Ewing je legendární filmová alkoholička, bývalá Miss Texas, která se doslova propila americkým seriálem, mýdlovou operou Dallas, který se natáčel po dlouhých 13 let (1978 – 1991) a i poté bylo ještě natočeno několik návazných pokračování seriálu a také několik televizních filmů.

Ačkoliv sám seriál je to více než mizerný, pro české a slovenské diváky má zvláštní kouzlo, neboť byl vysílán v televizi hned po sametové revoluci a diváci zvyklí na normalizační agitky – seriály ovlivněné komunistickou ideologií o hrdinných členech státní bezpečnosti, bojující proti západním diverzantům, o třídně uvědomělých členech zemědělských družstev, dojičkách plnících plán na 130% a žen za pultem si museli zvykat na obrovský kontrast – běžné denní starosti a život miliardářského klanu Ewingových z amerického Texasu, seznamovali se s těžařským byznysem, ropou, fúzemi, akvizicemi, intrikami, soukromými letadly, kabriolety, velkolepými scenériemi Dallasu, rančem Southfork a takovým tím americkým konzumem vůbec.

Seriál také zboural zažité tabu – ženy alkoholičky, protože socialistická žena nepije, kdežto u dekadentních Američanek je to zcela běžné. Sama herečka byla v roli naprosto perfektní a uvěřitelná. V konzumaci alkoholu jí nestačil ani její filmový manžel , legendární J.R., kterého ztvárnil herec Larry Hagman. Zajímavostí je, že se Larry v soukromém životě s pitím nedržel rozhodně zkrátka, a za svůj život stihnul propít hned dvoje játra. I tak se dožil požehnaného věku 81 let.

Herečka Linda Gray, která ztvárnila postavu Sue Ellen je bývalá modelka ze 60. let, kterou proslavily její úžasně dlouhé nohy. Role alkoholičky Sule Ellen byla její nejslavnější vůbec a na seriálu se podílela i jako režisérka.. Svou roli ztvárnila tak dokonale, že je její seriálová postava dodnes synonymem pro ženu alkoholičku a výraz „piješ jako Sue Ellen“ zlidověl. Nutno ale dodat, že sama herečka je téměř abstinentka.

Sue Ellen Ewing

Ranč Southfork

A co se týká slavného ranče – ten opravdu leží v Texasu, nedaleko Dallasu a vzhledem k tomu, že seriál měl v USA obrovský úspěch, stalo se z něj poutní místo, kam proudily davy.

Původní majitel přišel o soukromí a tak v něm zřídil muzeum této naftařské telenovely. Pořádají se zde různé, zejména soukromé eventy a ranč je možné i dnes běžně navštívit. Informace najdete na jeho webových stránkách.

Southfork Ranch | Dallas TV Show Set | Tours | Dallas, Texas

Southfork ranč