Paj-ťiou, Shaojiu – Čínská pálenka

Dnes vás asi trochu překvapíme. Každý z vás určitě zná vodku a předpokládáme, že o této pálence jste zřejmě vůbec nikdy neslyšeli, to proto, že se na celou věc díváte optikou Evropana.

Pokud byste se podívali optikou Číňana, asi by vás napadlo zeptat se, co je to ta vodka?

O paj-ťiou

Paj-ťiou je alkoholický nápoj, kterého se vypije za rok 2,5krát tolik než vodky a je proto vůbec nejoblíbenější pálenkou na světě. Za rok se zkonzumuje přes 5 miliard litrů. Přesto ho většina Evropanů včetně Čechů nezná. Seznamte se s ním tedy alespoň na těchto stránkách.

Čínské paj-ťiou má obsah alkoholu mezi 40 až 60 procenty, je to čirá tekutina a ve druhé nejlidnatější zemi planety platí jako nedílná součást většiny oslav, banketů, ale i obchodních jednání a soukromých schůzek.

Paj-ťiou, čínsky 白酒, pchin-jin báijiǔ (baijiu) známá též jako shaojiu, je tradiční čínská pálenka vyráběná z obilí. V doslovném překladu znamená paj-ťiou silnou bílou či čirou kořalku nebo likér. Tento alkoholický nápoj mívá obvykle obsah alkoholu mezi 40 až 60 procenty.

Pije se už téměř 600 let.

Výroba paj-ťiou

Paj-ťiou je čirá tekutina, která se obvykle pálí ze zkvašeného čiroku, používají se však i jiné obiloviny.

Jihočínská verze se může vyrábět z lepkavé rýže, zatímco verze severočínská bývá i z pšenice, ječmene, jáhel, či dokonce ze slzovky.

Kvasným aktivátorem jsou tradiční čínské kultury nazývané ťiou-čchü (jiuqu). Rmut se obvykle připravuje z rozdrcených obilek. Ty se nechávají kvasit buď v hliněných nádobách, nebo v upravených podzemních dutinách.

Rozlišuje se na několik druhů – silnou, jemnou, rýžovou, typu sojová omáčka a na druhy s různými příchutěmi. Ty mohou představovat například

  • ananas
  • banán
  • meruňky a rozinky
  • s aroma sojové omáčky – nazývá se Moutai a patří k nejznámějším.

Paj-ťiou může být připraveno také s mrtvým hadem, s mořskými tvory či hmyzem.

Historie paj-ťiou

Původně byl paj-ťiou spojený s náboženskými obřady, ale pak se rozšířil do celé společnosti, což problém nebyl, protože alkohol je spojený s čínskou kulturou pět tisíc let. V Číně je dnes 7000 oficiálních palíren paj-ťiou a zhruba stejný počet nelegálních.

Konzumace Paj-ťiou

Díky svému čirému vzhledu se paj-ťiou může zdát podobná řadě jiných východoasijských pálenek, oproti nim má však obvykle znatelně vyšší obsah alkoholu. Chutí a množstvím alkoholu se spíš podobá vodce.

Rozlišujeme pět hlavních druhů této pálenky

  • silnou
  • jemnou
  • rýžovou
  • typ sójová omáčka (obzvlášť dlouho kvašenou)
  • směsnou (obsahující různé příchutě), která je oblíbená zejména na severu země

Jednou z nejuznávanějších značek je Moutai s výrazně nasládlým aroma sójové omáčky.

Je to čirý nápoj a pokud je vyrobený v oficiální palírně, tak je i velmi kvalitní. Je potřeba si na něj prostě zvyknout a nezatratit ho hned po prvním panáku, protože je velmi silný.

Přestože je paj-ťiou v Číně tak populární a přestože se ho vypije tolik (země má přes 1,4 miliardy obyvatel), cizinci se s ním setkávají většinou jen v čínských restauracích.

Až v posledních letech začíná více pronikat na trhy v USA, Evropě a Austrálii. Podobně jako čínské cigarety ho najdete například na mnoha letištích světa.

Při návštěvě Číny, nebo alespoň při tranzitu nezapomeňte ochutnat.