Přehled italských pivovarů

Itálie je proslulá svými vynikajícími víny, což obvykle znamená, že její piva se mohou snadno dostat na okraj zájmu. Ovšem za posledních pár let nabrala výroba piva v Itálii nový rozměr a nyní tam mají několik chutných piv, která jsou vyhledávaná nejen v Itálii, ale i po celém světě.

Italské pivo se s českým pivem nedá moc srovnávat a českého pivaře nijak nenadchne. Ale ani neurazí. Když je žízeň, tak si pochutnáte i na tom italském pivu. Nejvíce konzumovaným italským pivem je, stejně jako u nás, světlý ležák.

Je tedy čas přestat přemýšlet o německých nebo belgických pivech a vyzkoušejte některé z nejlepších a nejoblíbenějších italských značek piva, které jsou snadno dostupné. Budete ohromeni hloubkou chuti, kterou tato piva mají. Proč se mezi jídly alkoholickým nápojem nezkusit osvěžit lahodným italským pivem?

Italských pivovarů je velké množství. Pojďme se podívat na ty nejznámější, které jsme pro větší přehlednost rozdělili do regionů.

Nutno také dodat, že Itálie je velmi rozmanitá země, na severu jsou Alpy, sever je bohatší a hodně průmyslový a na jihu je Itálie zase chudší a zemědělská. A pivní tradice je tedy zejména na severu, na jihu se tradičně pije hlavně víno.

Severní Itálie

Severní Itálie je nejprůmyslovější, a proto není divu, že je v této oblasti největší koncentrace pivovarů.

Valle d’Aosta

V tomto regionu se vyrábí jedno z nejvíce oblíbených italských piv Birra Moretti. Pivovar založil Luigi Moretti v roce 1859 v Udine, v regionu Friuli – Venezia Giulia. V současné době sídlí v obci Pollein, v regionu Valle d’Aosta a pivovar vlastní společnost Heineken.

Birra Moretti má dokonale vyváženou hořkou chuť. K výrobě se používají nejlepší slady, stejně jako speciální směs vysoce kvalitního chmelu, která mu dává jedinečnou chuť a vůni.

Nejedná se o silné pivo, proto je skvělé si ho dát k obědu, k večeři nebo během večera stráveného s přáteli. Birra Moretti se perfektně hodí k tradičně italským pokrmům jakou jsou těstoviny, rizota, ale i masa a čerstvé sýry. Dnes se Birra Moretti prodává ve více než 40ti zemích světa a ročně se ho vypije přes 2 000 000 hektolitrů.

Friuli – Venezia Giulia

Z tohoto regionu pochází, a zároveň v něm sídlí, známý a oblíbený pivovar Castello di Udine, který byl založen v roce 1997.
Dalším pivovarem této oblasti, který sídlí v Terstu je pivovar Theresianer. Ten byl založen podnikatelem Martinem Zanettim. Původně ovšem sídlil v obci Treviso na Benátsku.

Veneto

Oblast Benátsko (Veneto) je také proslulá výrobou piva. Najdeme zde například pivovar Berrificio Antoniano (v obci Ronchi di Campanile), pivovar Birra Arcadia (ve městě Padova), pivovar CRAK Brewery (v obci Campodarsego) nebo pivovar White Pony Microbrewery (v obci Piove di Sacco).

Lombardia

Z oblasti Lombardie můžeme jmenovat například pivovar Brewfist (sídlící v obci Codogno), Berrificio Menaresta (sídlící v obci Carate Breanza), pivovar Berrificio Italiano (v obci Lurago Marinone) nebo pivovar Extraomnes (v obci Marnate).

Piemonte

V této severní části Itálie najdeme například pivovar Menabrea (v obci Biella) nebo pivovar Montegioco, který se nachází ve stejnojmenné obci.

Trentino – Alto Adige

Když se podíváte na název, je těžké si myslet, že si myslíte, že Forst by bylo obecně italské pivo. Je a vyrábí se v regionu Bolzano, což je vlastně oblast, která je v Itálii dvojjazyčná. Forst vytváří řadu piv, která jsou světlá i tmavá. Pivovar má bohatou minulost, byl založen kolem roku 1857 dvěma podnikateli. Pivovar se původně nacházel v Algundu a tam je dodnes.

Nachází se na úpatí italských Alp, pivovar je schopen vařit pivo z pramenité vody, která přirozeně pochází z hor. Tím je zajištěno zachování a nadprůměrnosti ingrediencí, a proto patří mezi nejznámější pivovary v Itálii. Když zkoušíte pivo Forst Existují dvě nejlepší možnosti: Forst Premium Lager a Forst Sixtus Doppelbock. Obě jsou prémiová piva, která mají výraznou chuť.

Forst Premium Lager je ležák s obsahem alkoholu 4.8%, a jak název napovídá je ležák. Má úžasnou rovnováhu sladů a chmele a vyznačuje se výraznou vůní s přilnavou a dlouhotrvající hlavou.

Dalším Forst pivem, které stojí za ochutnání, může být Sixtus Doppelbock. Jde o větší obsah alkoholu, který je 6.5%, což z něj dělá hladký a sladový nápoj. Je to teplé pivo s příchutí kořeněného toastu i karamelu. Nabízí také silnou vůni sladů, které jsou pražené. Dá se zjemnit díky jemnému aroma chmele. Pivo je hutná a dlouhotrvající hlávka.

Každé z těchto piv má odlišné chutě a vlastnosti, obě jsou však vyráběna z těch nejlepších surovin a pramenité vody přímo z italských Alp.

Střední Itálie

Ve střední Itálii je koncentrace pivovarů nižší, ale v oblasti Lazia a Emilia-Romagna jsou významné a známé pivovary.

Lazio

Jeden z nejznámějších pivovarů v Itálii sídlí v regionu Lazio. Jedná se o pivovar Birra del Borgo. V roce 1999 to byl pro majitele jen koníček, který se později změnil v práci a nakonec v sen otevřít si vlastní pivovar. To se mu podařilo v roce 2005 a po dalších čtyřech letech se jeho pivovar stal jedním z nejlepších v Itálii.
Konkuruje mu například Birra Industriale Peroni, který se nachází dokonce ve stejném regionu (v Římě). Tento pivovar založil Francesco Peroni v roce 1846. Mezi nejznámější značky tohoto pivovaru patří například Nastro Azzuro, Peroni, Peroni Crystall, Peroni Gran Riserva, Peroncino, Peroni Leggera a další.
Ve stejné oblasti dále najdeme například pivovar Revelation Cat, který sídlí v Římě.

  • Peroni

Peroni je italské pivo, které je známé po celém světě. Má se za to, že patří mezi nejstarší pivovary v Itálii, které vaří již více než 175 let a těší se zavedenému postavení v pivním průmyslu po celém světě.

Nejoblíbenějším a nejlepším pivem Peroni je Peroni Nastro Azzurro. Pivo je svěží, osvěžující a výrazná v chuti s tóny citrusů, A zlatá barva, která je jako prosecco. Peroni Nastro Azzurro se vyrábí od roku 1963 a vaří se se stejnými standardy a péčí o detaily.

Pivo v současné době prochází rebrandingem značky a láhev Peroni Nastro nyní vychází z autentické italské tradice a také z bohaté historie, kterou má. Jeho nový design se vyznačuje nádhernými křivkami a designem a uvnitř láhve je vidět podpis Giovanniho Peroniho, jednoho ze zakladatelů Peroni.

Peroni Nastro Azzurro je považováno za jedno z prémiových piv na celém světě, zejména ve Spojeném království. Je to osvěžující pivo s neuvěřitelně vyváženou rovnováhou hořkosti a jemnou citrusovou chutí, která z něj dělá ideální pivo, které si vychutnáte kdykoli.

Množství alkoholu v Peroni Nastro je 5.1%, a je to pivo typu ležák. Chuť je svěží a osvěžující a ve vůni je patrná přítomnost citrusů. Barva je ohromující zlatá, která připomíná barvu Prosecco. Pokud jste v Itálii nebo v jakékoli jiné části světa, Peroni Nastro Azzurro je určitě pivo, které musíte vyzkoušet.

Peroni Gran Riserva byl uveden na trh v roce 1996 a byl pojmenován podle toho, že Gran Riserva je oslavou 15. výročí pivovaru.. Výročí bylo považováno za významnou událost jako pivovar umístěný uprostřed země, která je známá svým vínem.

Peroni a Gran Riserva vyrábí město Řím. Víno je vyrobeno ze žateckého chmele spolu se slady z Prisma Barley. Poté se nechá 8 týdnů louhovat a poté je připraven k pití. Výsledný nápoj je sladký a měděný a má mírně kyselý nádech, ale zanechává některé přetrvávající karamelové tóny a karamel.

Pivo má obsah alkoholu 5.1 %, což je považováno za docela přijatelné. Pivo si získává uznání po celém světě, protože zůstává věrné tradičnímu způsobu servírování s použitím rozkošné láhve připomínající víno s dlouhým hrdlem, která vypadá úžasně elegantně.

Je to Peroni Gran Riserva ve skutečnosti přichází ve třech odrůdách: Gran Riserva Rossa s výraznější barvou, Gran Riserva Puro Malto je světlé pivo spolu s Gran Riserva Doppio Malto, což je tmavší pivo. Gran Riserva Doppio Malto je ležák tmavší barvy.

Emilia-Romagna

V oblasti Emilia-Romagna najdeme pivovary jako např. Berrificio del Ducato (ve městě Parma), který je od roku 2007 jedním z nejoceňovanějších pivovarů na světě, dále pivovar Toccalmatto (v obci Fidenza), pivovar Bad Brewer, nacházející se ve známém a krásném přímořském letovisku Riccione nebo pivovar I.C.B. Italian Craft Brewery (ve městě Ravenna).

Toscana

Toskánsko je proslulé především výrobou dobrého vína, ale najdeme zde i pivovar Berrificio Brùton, který sídlí v krásném městečku Lucca.

Umbria

V obci Gualdo Tadino je pivovar Birra Flea, jejichž piva poznáte na první pohled podle hezky barevné etikety.

Jižní Itálie

Jižní Itálie již není průmyslovým centrem země. Je zaměřena spíše na zemědělství, a proto zde není tolik pivovarů jako v severní Itálii, případně ve střední Itálii.

Puglia

Přímo v podpatku proslulé italské „boty“, v obci Leverano, se nachází pivovar Birra Salento. Ten je zastupuje pivovary v jižní Itálii.

Sardegna

Nejoblíbenějším a nejznámějším pivem na tomto italském ostrově je pivo Ichnusa, které má svoji typickou originální chuť. Budete-li na Sardinii, neváhejte ho vyzkoušet.

  • Ichnusa

Ichnusa je jedno z piv, které vyrábí obyvatelé Sardinie v Itálii. Je to jiná pivní část Heinekenu. Skupina Heineken však zůstává italskou podle seznamu přísad a používaných receptur. Jméno Ichnusa z roku 1912 je spojeno se Sardinií, protože jde o největší a nejvyhledávanější pivo v regionu. Je to pravý větší dozlatova s ​​vůní chmele a hořkými tóny. Hodí se k italským jídlům.

Obsah alkoholu v Ichnuse je 47 %, takže konzumace je příjemná a jednoduchá. Středně hořká chuť mu nedovolí vyniknout v jiných ležácích. Je to však příjemná hořká, která dokonale vyvažuje. Pivo vařil Amsicora C. Capra, který byl uznávaným vinařem. Vydal se na cestu za vývojem dokonalého piva pro obyvatele Sardinie, jehož výsledkem byl Ichnusa.

Pivovar musel na 30 let zavřít, protože svět válčil. V roce 1945 se však pivovar znovu otevřel a pivo bylo nejoblíbenější mezi lidmi v Itálii. Ichnusa Lager Beer je světlý ležák, který má vzhled světlé barvy s příjemnou vůní. Je středně osvěžující a osvěžující a má pevnou pěnu.