Proč nemíchat alkohol a energetické nápoje

Mnoho zejména mladších lidí si oblíbilo energetické nápoje. A výrobci tento trend hojně podporují, sponzorují velké sportovní akce, mají velká barevná a snadno zapamatovatelná loga a pestré obaly, které prostě v regále nepřehlédnete.

Výrobci a distributoři se snaží o co největší prodeje těchto produktů. A jsou i spotřebitelé, které je si je oblíbili natolik, že je každodenně konzumují a u jednoho balení nezůstávají.

Energetické nápoje

Konzumace těchto nápojů není pro lidský organismus nic zdravého – najdete v nich spoustu cukru, povzbuzujících látek a nezdravých chemikálií.

Jako reakci na stížnosti ohledně velkého množství cukru začali výrobci vyrábět tyto nápoje i ve verzi light, tedy bez cukru. Což je naprostá absurdita, protože cukr je pro tělo zdroj energie. Je to jako vyrábět sportovní auto s uškrceným motorem – nedává to vůbec žádný smysl. Cukr je jen nahrazen dalšími chemikáliemi, aby byl nápoj sladký, což konzumenti vyžadují.

Jak působí energetický nápoj na lidský organismus

Energetické nápoje působí na lidské tělo jako takzvané nakopnutí. Dodají vám opravdu velké množství energie, ovšem pouze krátkodobě. A samozřejmě na dluh. Poté co účinek těchto nápojů ustoupí, vaše tělo bude vyčerpáno mnohem více a také regenerace si vyžádá více času.

Vhodným použitím těchto nápojů je, pokud třeba absolvujete dlouhou cestu autem. Máte to již jen kousek do cíle cesty, jste unaveni a zavírají se vám oči. V takovém případě vám dodaná energie pomůže, abyste zvládli dojet bezpečně do svého cíle.

Kombinace energetického nápoje a alkoholu

Vodka Red bull, Red bull s vodkou…

Kombinace tvrdého alkoholu a energy drinku je v posledních letech poměrně oblíbenou záležitostí. Pokud se na zábavě potřebujete něčím “nakopnout”, měli byste raději sáhnout po jiné variantě. Podobný koktejl s sebou totiž může nést závažná zdravotní rizika.

Záludnost tvrdého alkoholu v kombinaci s energetickým nápojem spočívá také v tom, že jeho složky mají úplně opačný účinek. Zatímco alkohol tlumí vaše smysly i tělesnou aktivitu, kofein a také taurin obsažený v energy drinku vás naopak probouzí k aktivitě. Snadno se tak může stát, že si po několika těchto koktejlech ani neuvědomíte, kolik jste toho vlastně vypili, protože nenastane očekávaný útlum, jako když vypijete větší množství samotného alkoholu.

Jelikož energy nápoj v sobě mimo jiné ukrývá velké množství kofeinu, budete mít energie na rozdávání. Nebo alespoň pocit, že ji máte. Ve skutečnosti budou vaše smysly a schopnost reálně vnímat situaci silně utlumené. To může vést i k fyzickému vyčerpání, kdy je člověk sice unavený a potřebuje si odpočinout, ale zároveň je nadopovaný povzbudivými látkami, které mu nedovolí usnout.

Hrozí závažná zdravotní rizika

Výše zmíněná kombinace efektů jednotlivých složek alkoholicko-energetického drinku má za následek nižší schopnost rozeznat možné riziko a vyšší tendenci k riskování.

Zjednodušeně řečeno, pokud si dáte pár takto vylepšených skleniček, necháte se snadno přemluvit k nějakému riskantnímu chování a tím ohrozíte svůj život. Výsledkem takového počínání jsou pak závažná zranění a mnohdy i fatální úrazy.

Pokud máte naprosto zdravý organismus, pravděpodobně pár těchto koktejlů zvládnete, ale pokud máte nějaké onemocnění a to například srdeční, o kterém vůbec nemusíte vědět, že jím trpíte. Může být pro vás kombinace alkoholu a energetického nápoje fatální.

Pokud bychom to opět vztáhli na přirovnání ke sportovnímu automobilu, tak energetický nápoj na vás působí jako byste jednou nohou šlapali na plynový pedál až na podlahu a alkohol v tomto koktejlu zase působí, jako kdybyste druhou nohou zároveň šlapali naplno na brzdu.

Pokud to nepřeženete a bude se jednat o jednorázovou akci, autu ani vám se pravděpodobně nic závažného nestane. Pokud to budete dělat pravidelně a často, následky budou fatální, a to jak pro vaše auto, tak i pro vaše zdraví.

Jak pít s rozumem

Jste na párty a chcete se dostat do nálady? Pijte samotný alkohol bez energetických nápojů. Držte se jednoho druhu a pokud se chcete vyhnout ranní kocovině, nepijte na lačný žaludek a pijte mezi alkoholem také hodně vody. Vůbec nejbezpečnější možnou volbou je vinný střik, tedy suché bílé víno a soda.

Pokud chcete organismus povzbudit, držte se raději klasiky – káva, čaj nebo cola.

Energetické nápoje nejsou svým složením nijak zvlášť zdravé, proto byste je neměli konzumovat pokud možno vůbec. Zvláště nevhodné jsou pro děti a mladistvé, těhotné a kojící ženy nebo osoby se srdečním onemocněním.