Typy vinných lahví

Typy vinných lahví vycházejí především z historické tradice, tedy místa původu a pak také druhu vína, které je do nich stáčeno. Jednotlivá vína i vinařské oblasti mají charakteristické tvary, které jsou mnohdy pro vinaře v daném regionu povinné a závazné. A tak je pro informovaného spotřebitele snadné už jen podle tvaru láhve poznat, co ukrývá obsah a co může od daného vína očekávat on sám.

Některé značky vín i vinařství se chtějí odlišit od mainstreamové produkce a mají vlastní tvar lahví, který je patentově chráněný a nezaměnitelný, přestože se jedná o běžnou, nikoliv prémiovou značku vín.

Záměrně deformovaná, pro značku charakteristická láhev

V tomto článku se podíváme na základní typy vinných lahví se kterými se můžete nejčastěji setkat v běžné distribuci, v supermarketech i restauracích.

Typy lahví

Na obrázku níže je několik typů lahví, které jsou charakteristické svým vzhledem.

1 Schlegelflasche
Elegantní, starý tvar láhve s dlouhým hrdlem, který se používal pro rýnská a moselská vína již na přelomu 19. a 20. století (rýnská vína: hnědé sklo, moselská vína: zelené sklo). Dnes se používá i v jiných vinařských oblastech.

2 Lahev typu bordeaux
Moderní forma staré láhve z Bordeaux s širokými, vysokými rameny a válcovitým tělem (antická láhev typu bordeaux se zmenšila na výšku jedné stopy); považuje se za klasiku a používá se pro červené víno všech druhů i původu, ať již ze zeleného nebo hnědého skla či ze skla bezbarvého (u vín značek Graves a Sauternes).

3 Lahev burgundského typu
Tradiční tvar lahve, používaný již v 19. století v Burgundsku: širokobřichý tvar s ustupujícími rameny, běžně používaný pro červená i bílá vína (vyrábí se jak z hnědého, tak ze žlutozeleného skla). Dnes se v celém světě používá pro vína odrůd Pinot Noir, případně Chardonnay.

4 Albeisa
Láhev, která byla vyvinuta teprve v 70. letech 20. století pro vína z oblasti Alba v Piemontu: Barolo, Barbaresco, Barbera, Dolcetto, Roero. Její tvar napodobuje starý typ nádoby, který se v této oblasti používal k uchovávání vína již v 17. století. Albeisa je chráněný tvar, ale používání této láhve není pro vinaře povinné.

5 Lahev kyjovitého typu
Folklórní láhev, která zdomácněla po druhé světové válce u vín typu rosé v Provensálsku a rychle se stala typickou značkou této oblasti.která zdomácněla po druhé světové válce u vín typu rosé v Provensálsku a rychle se stala typickou značkou této oblasti. Dnes však řada výrobců dává přednost klasické láhvi typu bordaux.

6 Bocksbeutel
Typická láhev pro francská vína (případně vína z bádenských Franků), předepsaná pro veškerá jakostní a přívlastková vína pocházející z této oblasti. Tento tvar se historicky váže k výnosu z roku 1728, jímž městská rada ve Würzburgu předepsala tuto srdčitou láhev jako záruku “pravosti a plnosti nádoby”.

7 Flûte d´Alsace / alsacká flétna
Štíhlá, zelená láhev, jejíž válcovité tělo se směrem k hrdlu zužuje. V Alsasku ji používají téměř všichni vinaři, je však rozšířená i v jiných oblastech Francie a také v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

8 Lahev na šampaňské
Klasická láhev na veškerá šumivá vína. Má dlouhé hrdlo, v němž se mohou hromadit v průběhu druhého kvašení kvasinky, a zapuštěný čep na dně, který spůsobuje, že případná usazenina není zvenčí vidět. Většinou se vyrábí ze silného skla, aby odolala tlaku oxidu uhličitého. Dnes ji používají výrobci šumivého vína na celém světě.

9 Lahev na portské
Masivní láhev s nadmutým hrdlem se širokými rameny, typická i pro řadu dalších likérových vín po celém světě, především sherry. Vyfukuje se z tmavého skla, nepropouštějícího UV záření, které tak chrání víno před účinky světla.