Vídeňský ležák, Vienna lager

  • Slad – ječný
  • Kvašení – spodní
  • Druh – polotmavé
  • Barva piva – 18 – 32 EBC
  • Původ – Rakousko

Dnes se podáváme do sousední metropole na typický pivní styl, který můžete ochutnat ve Vídni. Možná vás překvapí, že pivo je to téměř červené, nejedná se však o žádné ovocné ochucené pivo ani radler, ale typický místní styl vaření piva.

Vídeňský ležák (Vienna Lager) je obecně spodně kvašené pivo tmavě červené, jantarové, až měděné barvy.

Charakteristika piva

Pivo z tohoto sladu bývá jantarově – měděné, až narudlé barvy, s charakteristickou nasládlou sladovostí – sametově hebkou výraznou sladovou chutí, s oříškovými tóny a s mírně kořeněným dozníváním. Chuť by se měla místit s výraznou chmelovou hořkostí vídeňského chmelu. Chmelové aroma je méně výrazné až průměrné. Karamelová nebo pražená vůně a chuť jsou nevhodné, stejně jako esterové tóny z kvašení. Ve Vídeňském ležáku by měl být jen německý chmel. Obvykle se Vídeňský ležák vaří na 13° EPM, s obsahem alkoholu 5% obj. Základní surovinou je vídeňský slad, který se nechává zrát déle než světlé slady a stojí svými vlastnostmi mezi světlým a tmavým sladem.

Historie

Vídeňský sládek Anton Dreher v roce 1840 začal experimentovat se speciálním sladem dotahovaným za vyšších teplot o něco déle, což mělo za následek tmavší barvu sladu. Dnes se tento slad označuje vídeňský. 

Tento pivní styl v Rakousku téměř vymizel a paradoxně se uchytil v Mexiku. O rozšíření se postarali vojáci Maxmiliána I. Habsburského z Mexika se pak rozšířil po celém severoamerickém kontinentu a tento pivní styl dodnes produkují i americké minipivovary. Dnes se toto označení používá hlavně pro Amber/ Red Lagers, se silným sladovým tělem a nízkou hořkostí.

Poznámka

Z vídeňského sladu se připravuje obdobný typ zvaný „Märzen“ (Březňák). Pivo se jmenuje podle toho, že se produkovalo v měsíci březnu (později už bylo na vaření piva příliš teplo) a mělo vyšší obsah alkoholu, aby vydrželo skladování přes celé léto.

U nás Vídeňský ležák vaří z větších pivovarů například pivovar Ferdinand. A mnoho minipivovarů.

Vídeňský ležák v typické sklenici
Vienna lager