Ženské archetypy – Manipulátorka

Manipulátorka je přesně to, co nechcete nikdy potkat. Vztah s manipulátorkou je vždy toxický a dá se přirovnat k malignímu nádoru. Zpočátku se cítíte fajn, ale jen proto, že o něm vůbec nevíte a nic vás zatím nebolí, ale nádor už roste, později vás občas sice něco zabolí, ale není to nic dramatického a než zjistíte u onkologa, že jde o vážný problém, tak už je pozdě a máte metastázy po celém těle.

Ve vztahu s manipulátorkou přijdete prakticky o vše, nejprve s svobodné rozhodování o sobě samém, později o rozhodování o svém majetku, dále pak o svéprávnost a nakonec o svou důstojnost a ztratíte přátele i veškeré iluze o ženách. Ani to ale nemusí být to nejhorší, protože můžete ještě přijít o svobodu a skončit i ve vězení.

Co je manipulace

Nejprve je potřeba uvést, že s manipulací se setkáváme každý den v běžném životě. Za manipulaci lze považovat prakticky každou reklamu. A asi jen hlupák si může myslet, že když si koupí na čínském eshopu inzerovanou zázračnou mast za 1.000 USD a bude si s ní po večerech potírat penis, tak že ho bude mít za týden dvojnásobně velký. U reklam prostě manipulaci a nadsázku očekáváte.

Pokud chodíte do fastfoodu a objednáte si nápoj, obsluha se vás nezeptá jak velký chcete, ale otázka bude znít: „Velký nebo střední?“ Ano i to je drobná manipulace a obsluha je vyškolená tak, abyste jste utratili více peněz za větší nápoj a firma tak více vydělala, proto ta návodná otázka, na kterou drtivá většina lidí neodpoví „malý“. A věřte, že když se to na konci směny u stovek a tisíců objednávek sečte, tak už je to slušný rozdíl.

Kdo je manipulátorka

Manipulátorka žije svůj život tak, že dělá vždy a vše jen a výhradně pro svůj prospěch, a co je důležité – dělá to na úkor druhých. Je to tedy čistě sobecké jednání. Existují ženy, které s kamenným výrazem psychicky manipulují s partnerem, v zaměstnání se svými kolegy a podřízenými, ale i s přáteli, příbuznými a dokonce též s neznámými lidmi.

Manipulátorka má mentalitu prodejkyně předražených hrnců na předváděcích akcích pro důchodce.

Jaké muže manipulátorka vyhledává

Manipulátorka si cíleně vyhledává muže, které zvládne ovládnout. Jedná se o slabochy bez pevných morálních zásad, dále o muže, kteří nemají se ženami velké zkušenosti, jsou vnitřně nejistí při konverzaci se ženami, někdy se také jedná o tzv. mamánky, které si manipulátorky přebírají již částečně vycvičené od jejich dominantních matek. Manipulátorka si nevybírá zkušené sebevědomé muže, protože takový muž by jí rychle prokoukl a nenechal se manipulovat.

Paradoxem je, že se často jedná i o vysoce postavené manažery a ředitele velkých společností, kteří řídí i stovky zaměstnanců. Tyto si dokáže tak vycvičit, že doma poslouchají na slovo až jsou prakticky nesvéprávní, o ničem doma nerozhodují a na vše musí mít od své manipulátorky souhlas a povolení. Někdy se jejich servilita projevuje až tak, že ve prospěch manipulátorky a na její příkaz manipulují i další osoby ve svém okolí.

Soužití s manipulátorkou

Pokud si manipulátorku nastěhujete do bytu, bude se z počátku jednat o váš byt, později se o něm bude vyjadřovat jako o našem bytě a ke konci vztahu už se bude jednat o její byt, a bude tak na vás, abys jste se odstěhovali.

Manipulátorka nejprve provede selekci vašich přátel a osob se kterými se stýkáte a přinutí vás přerušit kontakty se všemi, kteří jsou příliš svobodomyslní a jí neuznávají, nebo kritizují. Také vás zmanipuluje tak, že přerušíte vztahy se ženami ve vašem okolí, které považuje za atraktivnější než je ona sama a které by jí mohly konkurovat.

Postupem času začnete přejímat její názory a postoje a budete se sám zcela dobrovolně podrobovat autocenzuře, protože budete již pod jejím vlivem a budete se chtít vyhnout domácím konfliktům.

Přinutí vás dělat jen to, co chce a co si přeje. Manipulativní techniky které používá najdete níže. Neznamená to, že vám bude zakazovat třeba výlet s přáteli, ale bude si ho muset zasloužit a mít od ní předem souhlas. A počítejte s tím, že vám ho bude velmi dlouho připomínat jako něco, za co od vás očekává protislužbu a vy tak často budete muset plnit její přání.

Pokud se budete snažit ze vztahu vycouvat a manipulátorku opustit, počítejte s krutou odplatou. Jestli máte společné děti, očekávejte, že je proti vám zmanipuluje a zničí tak váš vztah s nimi. Manipulátorky také velmi často vznášejí na své partnery smyšlená obvinění a může to být například domácí násilí, znásilnění, pohlavní zneužívání dětí, apod. Počítejte také s tím, že může zavolat policii a nařknout vás z napadení. Zmanipuluje i vlastní kamarádky jako křivé svědkyně, a bude se pokoušet manipulovat i sexuologa a případného soudního znalce.

Statistiky v tomto mluví zcela jednoznačně. Dříve nebylo pro muže obrany a mohli být rádi, když vyvázli z těchto obvinění pro nedostatek důkazů. Poslední dobou však soudy již několik manipulátorek odsoudily k nepodmíněným trestům za poškozování práv jejich bývalých partnerů.

Případ z praxe

Veřejně mediálně nejznámějším případem manipulátorky je Jana Nagyová-Nečasová. Ta dokázala manipulovat se svým okolím tak dovedně, že to vypadá z dnešního pohledu až neuvěřitelně, jako námět k hodně drsnému filmu.

 • Zmanipulovala své podřízené, aby jí napsali diplomovou práci.
 • Zmanipulovat premiéra Petra Nečase tak, že jí nechal vyplácet vysoce nadstandartní plat a odměny, ten to později vysvětloval slovy že „dře jako kůň“. Zmanipulovala ho k rozvodu a k následnému sňatku. Veřejně dostupný je její telefonát, kde na něj používá manipulativní techniky ponižování a urážky. Ten dodnes běhá po soudech za křivou svědeckou výpověď v její prospěch, ke které se opět nechal zmanipulovat.
 • Zmanipulovala velitele vojenského zpravodajství, který ač přežil Afghánistán, jí zcela podlehl a místo plnění svých úkolů se věnoval s podřízenými sledování premiérovy ženy a dalších, pro manipulátorku nepohodlných osob.
 • Zmanipulovala jako státem placená úřednice ředitele státních a polostátních firem i majitele soukromých společností, aby jí dávali nákladné dary, které v médiích prosluly jako kabelky:
  • advokát Karel Muzikář (dary v hodnotě 620 tis. Kč),
  • návrhářka Beata Rajská (téměř 1,3 mil. Kč),
  • politik Tomáš Chalupa (210 tis. Kč),
  • politik a předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský (180 tis. Kč),
  • člen vrcholných orgánů dceřiných společností ČEZu Ivan Lapin (215 tis. Kč),
  • ekonomický ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Horák (676 tis. Kč),
  • ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček (820 tis. Kč),
  • podnikatel Daniel Křetínský (508 tis. Kč)
  • lobbista, člen dozorčí rady ČEPS a předseda dozorčí rady Škoda Praha Vladimír Johanes (2,5 mil. Kč),
  • manažer, generální ředitel ČEZu Daniel Beneš (343 tis. Kč),
  • podnikatel Tomáš Chrenek (450 tis. Kč).

A tak bychom mohli pokračovat. Z tohoto příkladu můžete názorně vidět, jak takové soužití s manipulátorkou vypadá v praxi a co vše obnáší. A věřte, že vím o čem píši, protože jednu takovou manipulátorku máme v rodině také.

Charakteristické znaky manipulátorky

 • navozuje u druhých pocit viny a dovolává se přitom morálky
 • přenáší zodpovědnost na druhé
 • mění své názory, postoje, chování a city tak, aby z toho měla prospěch
 • své potřeby vždy zakrývá vlastními důvody
 • zpochybňuje schopnosti a charakterové vlastnosti druhých, kritizuje je a podceňuje
 • zasívá nesvár, podněcuje podezíravost, nedůvěru, žárlivost, aby mohla z nastalé situace těžit a kontrolovat jí
 • dělá ze sebe oběť (přehání své potíže, křivdy a podobně)
 • nedbá na potřeby a žádosti druhých (přes svůj proklamovaný altruismus)
 • morálních zásad druhých zneužívá k naplnění vlastních potřeb
 • skrytě (nenápadně) vyhrožuje nebo zcela otevřeně vydírá
 • překrucuje a křivě interpretuje výroky druhých
 • nesnáší kritiku a dokáže popírat i zcela zjevné věci
 • užívá lichotek, drobných dárků a úsluh, aby si druhé zavázala, a poté požaduje revanš
 • partnera mnohdy posílá k psychologovi (psychiatrovi) s doporučením, aby se léčil
 • nastavuje vlastní morálku a určuje vlastní normy
 • na partnera i okolí používá metodu cukru a biče
 • očekává, že se jí všichni budou přizpůsobovat
 • rozhoduje co je tzv. správné a normální podle vlastních měřítek

Závěr

Pokud zjistíte, že žijete s manipulátorkou a uvědomíte si včas toxičnost takového vztahu, tedy pokud máte ještě nějakou vlastní schopnost úsudku, pak věřte, že v takovém případě patříte k těm šťastnějším. Protože většina mužů cítí, že je něco špatně, ale plně si svou situaci neuvědomí a partnerku si idealizují, vnitřně jí neustále omlouvají a přistupují na její hru, aby se vyhnuli konfliktním situacím. A manipulovat se tak nadále nechávají.

Ale nezapomínejte na to, že ona pracuje sobecky jen ve svůj prospěch a na váš úkor. Manipulátorka jako partnerka vyhovuje jen naprostému minimu mužů, zpravidla zcela submisivním jedincům. A aby mohla manipulátorka manipulovat, potřebuje k tomu někoho, kdo sebou manipulovat nechá. Pokud sebou tedy manipulovat nenecháte, manipulátorka proti vám nemá šanci. Na to je ale potřeba osvojit si techniky účinné proti manipulaci a utínat všechny pokusy o vaší manipulaci hned v jejich zárodku.