Fakta a mýty o pivu, v čem spočívá rozdíl mezi desítkou a dvanáctkou?

Češi jsou národ, kde se konzumuje pivo opravdu ve velkém. A i když už jsou časy rekordů definitivně pryč, stále se jako národ umísťujeme na předních příčkách na světě v pití piva.

Ovšem to hovoříme o konzumaci piva. Co se týká znalostí o pivu, tam už Češi nejsou žádní extra znalci, i když se za ně mnozí považují. V reálu jich většina jich ani nedokáže vysvětlit, jaký je rozdíl mezi pivem tzv. desítkou a dvanáctkou. Řada Čechů se domnívá, že se liší v procentech alkoholu, jenže to tak úplně pravda není. Někteří extrémisté a megalomani dokonce uvádějí, že 10° pivo obsahuje 10 % alkoholu, 12° pak 12 % alkoholu. 

Je nutno dodat, že označení pivo desítka a pivo dvanáctka je jakýsi historický relikt, který se v současné době již nepoužívá. Ovšem zejména starší generace pivařů, číšníků a výčepních má toto označení natolik zažité, že ho používá i nadále.

  • do 10° jde o výčepní piva
  • 11° až 12, 5° jsou ležáky
  • nad 12,5° pak piva speciální

Stupňovitost aneb rozdíl mezi pivem tzv. desítkou a dvanáctkou

Stupňovitost piva se odborně označuje jako EPM, tedy extrakt původní mladiny. Jde o to, kolik rozpuštěných cukrů v mladině se před přidáváním kvasnic nacházelo. Jednoduše řečeno: 10° pivo říká, že extrakt původní mladiny obsahoval 10 % použitého sladu, tedy zkvasitelného extraktu.

  • Obsah alkoholu v pivu závisí na množství cukru a stupni prokvašení. Tedy na tom, jak efektivně kvasnice přemění cukr na alkohol, jakým množstvím cukru je nakrmíte a jak dlouho je necháte pracovat. Z toho plyne, že piva stejné stupňovitosti se mohou lišit v podílu alkoholu.
  • Stupňovitost tedy spíše než s procentem alkoholu v pivu souvisí s jeho hustotou, chutí a plností.
  • Extrakt, který neprokvasí, dodává chuti piva plnost. Nižší stupeň prokvašení tedy přidává pivu na bohatosti jeho chuti, což je typické u většiny českých piv.
  • Některá zahraniční piva, která mají vysoký obsah alkoholu, bývají kvůli vyššímu stupni prokvašení chuťově nevýrazná.
  • Jako jeden z ukazatelů se u piva uvádí také hořkost. K tomu se používá tzv. označení IBU (International Bitterness Units, tedy jednotky hořkosti). Čím vyšší číslo se udává, tím vyšší je hořkost piva. Pivo s IBU 20 bývá sladké, s IBU 62 dosti hořké.

Více o dělení piva se dočtete zde:

Jak se se vyrábí typický český ležák

U nás bývá oblíbený ležák, který se vyrábí nejčastěji z ječmene:

  1. Obilná zrna se namočí a nechají naklíčit, poté se suší. Tak vzniká slad, který se šrotuje, tedy rozemele.
  2. Poté se smíchává s horkou vodou – tedy se tzv. vystírá.
  3. Následně je potřeba, aby se uvolnily cukry, což probíhá v procesu rmutování.
  4. Dále je nutné tekutinu scedit.
  5. Od chvíle, kdy je tekutina zbavena pevných částí, se jí říká sladina. 
  6. Pevné části se nazývají mláto. Mláto slouží nejen jako přídavek do krmiva pro dobytek, v současné době se přidává také do sušenek, pečiva, karbanátků, fritovaných nudliček, pomazánek apod.
  7. Sladinu je nutné přivést k varu, což se děje v mladinové pánvi.
  8. Poté se přidává chmel. Tato fáze se nazývá chmelovar.
  9. Mladina se poté ochladí a přidají se pivovarské kvasnice, které přemění cukr na alkohol a CO2.
  10. Nyní pivo kvasí několik týdnů.
  11. Jakmile je proces kvašení dokončen, pivo zraje a poté je filtrováno, případně pasterováno.
  12. Nakonec míří do plechovek, lahví, sudů či tanků.

Fakta a mýty o pivu

Po pivu se tloustne

Jedna sklenice piva je méně kalorická než sklenice plnotučného mléka či známé americké limonády. Pivo si vede dobře i v porovnání s ostatními druhy alkoholických nápojů, je méně kalorické než panák tvrdého alkoholu nebo sklenka vína. Prospěšné jsou hořké chmelové látky podporující sekreci žluči, která pozitivně ovlivňuje trávení.

Negativem však bývá, že pivo povzbuzuje chuť k jídlu, která často vede k přejídání. Pokud je pivo konzumováno s mírou a strava je jinak vyvážená, přibírání na váze vám rozhodně nehrozí.

Pivo je vhodné po sportovním výkonu

Obsahem vitaminů může jedno točené pokrýt doporučenou denní dávku řady vitaminů, například skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6 i B12). Najdeme v něm vlákninu, bílkoviny i kyselinu listovou. Hlavní energetickou složku pivního moku tvoří sacharidy, piva vhodné pro diabetiky či bezlepková piva jich obsahuj méně.

Po sportovním výkonu dokáže pivo zavodnit, dodat minerální látky a napomoci celkovému uvolnění. Řeč je ovšem o jednom pivu s nižším obsahem alkoholu. S větší konzumací se pozitivní účinky vytrácejí.

Mezi trenéry se dokonce šíří názor, že pivo je výborný iontový nápoj, jen kdyby tam nebyl ten alkohol.

Oxid uhličitý je v pivu kvůli bublinkám

Oxid uhličitý vzniká během výroby piva zcela přirozeně už během kvašení. Od piva očekáváme jedinečný říz, tento požitek získáváme právě díky oxidu uhličitém. V jednom litru piva bývá průměrně obsaženo 5 gramů oxidu uhličitého, se dvěma pivy do těla dostáváme 10 gramů CO2, což je přibližně 2,5 litru plynu. S tak velkým množstvím si musí tělo nějak poradit.

Pokud pijeme pivo přímo z lahve, ostrý říz a osvěžující pocit bude vykoupen vyšším obsahem CO2 v našich útrobách. Při poklidném posezení s přáteli nad točeným pivem se obsah oxidu snižuje zhruba na 3 gramy, naše tělo nebude tedy tolik zahlceno a popíjení bude příjemnějším zážitkem i pro naše zažívání.

V nealkoholických pivech není žádný alkohol

Označení nealkoholické pivo nedává konzumentovi jistotu, že se alkoholu zcela vyhne.

Podle platné legislativy smějí nealkoholická piva obsahovat alkohol, avšak ne víc než 0,5 %. Velice populární jsou v posledních letech míchané nápoje typu radler, což je směs limonády a piva. Je třeba mít na paměti, že i přes svou nevinnou chuť tyto produkty většinou alkohol obsahují a k tomu ještě velkou dávku cukru.

S pivem roste žízeň

V 1 litru piva najdeme průměrně 920 gramů vody. Právě díky tomu může po dopití piva nastat pocit žízně, který motivuje k dalšímu pivu. Pivo by však nemělo tvořit většinu pitného režimu, který se nevyplácí podceňovat ani v zimních měsících. 

10° pivo obsahuje 10 % alkoholu

Skutečnost je však jiná. Stupeň piva udává množství použitého sladu v podobě zkvasitelného extraktu.

10° pivo tedy obsahuje 10 procent zkvasitelného extraktu v mladině. Zkvasitelný extrakt obsahuje až 95 procent cukru, neprokvašené zbytky dodají pivu na plné chuti. Obsah alkoholu je dán množstvím použitého cukru a stupněm prokvašení.

To je důvodem, proč má například 12stupňové pivo obsahy alkoholu od 4,4 do 5 %.