Jak si vychutnat Brazílii 5/5

V posledním díle našeho cestopisného seriálu z Brazílie se zaměříme na brazilskou kuchyni a pár závěrečných slov, postřehů a doporučení.

Brazilská kuchyně

Brazilci jsou jednoznačně národem masožroutů a maso také umí výborně připravit na všechny možné způsoby. Naprosto excelentní jsou pak steaky, které se zde napichují na jehly a grilují. S těmito jehlami pak chodí kuchaři mezi hosty a odkrajují plátky steaků přímo do talíře.

Nejpopulárnější formou veřejného stravování jsou zde bufety. Jsou to vlastně restaurace ve stylu all you can eat, jak je můžete znát třeba z USA. V Brazílii je najdete většinou u silnic, v sousedství benzinových čerpacích stanic, ale také běžně v centrech měst. Většina z nich si účtuje paušální cenu za osobu, v menšině se pak platí podle hmotnosti porce. Obě varianty vycházejí cenově přibližně srovnatelně. Pro nás, cestovatele s minimální znalostí portugalštiny, to byla ideální volba.

Samozřejmě i v Brazílii platí stejná pravidla týkající se restaurací a jejich kvality, jako po celém světě. Pokud je tedy restaurace prázdná, nebo poloprázdná a ještě před ní pobíhá personál s menu v ruce a láká hosty k návštěvě, vyhněte si jí obloukem, s největší pravděpodobností půjde o předražený turistický podnik a bez znalosti portugalštiny bude výběr v menu loterie. Naopak pokud je restaurace plná, jsou zde rodiny s dětmi a ještě se čeká fronta na stůl, tak je to proto, že zde vaří nejlépe z celého okolí a místní to dobře vědí.

Jak už je uvedeno výše, základem každého takového bufetu je maso upravené v různých formách, většinou grilované kuřecí kousky, kuřecí řízky, pečené vepřové maso, pečená ryba a pak také famózní hovězí, tedy již výše uvedené steaky a také pomalu pečené šťavnaté trhané maso.

Jako přílohy pak jsou k dispozici hranolky, batáty, červené fazole, rýže na několik způsobů a maniok. Součástí bufetů bývají také zeleninové saláty, čerstvá i nakládaná zelenina, tropické ovoce a také dezerty.

Ochutnali jsme také street food – grilované šťavnaté kostky hovězího a grilované krevety na jehle. Opět vše výborné.

Já mám rád asijskou kuchyni a už jen kvůli ní do Asie cestuji, ale musím přiznat, že brazilská kuchyně ji překonala, alespoň pro mě.

Litrová Caipirinha jako párty drink

Závěr

Z negativních zkušeností mě napadají snad jen zlodějské směnárny na letišti, což zkušeného cestovatele nepřekvapí a pak také bankomaty, u kterých je potřeba dávat pozor na DCC. Na bezpečnost si také nemohu stěžovat, přestože bezpečnost zejména v Riu je označována za problematickou, stačí se držet obecných cestovatelských doporučení a zbytečně neriskovat. Také otravných hellomyfriendů jsme moc nepotkali, rozhodně mnohem méně, než třeba v takové Malajsii.

V Brazílii si užijí i příznivci transsexuálů, kteří sice nejsou tak rozšíření jako v Thajsku, ale najít se dají. Zájemci o služby prostitutek si zde také přijdou na své, ale počítejte s tím, že děvčata to jsou v drtivé většině XXL. Nabídky pak budete dostávat nejen v barech, ale i v restauracích od servírek a od děvčat co loví klienty přímo na plážích.

Bílý turista zde má jakýsi zvláštní status a je automaticky považován za gringos Americanos, tedy za amerického turistu, který má plné kapsy dolarů, které by zde rád utratil.

Výborná brazilská kuchyně je na brazilských dívkách opravdu vidět a mnohdy na ně není v brazilkách na plážích úplně příjemný pohled. Ale kdo si potrpí na macandy, bude si tady připadat jako v ráji. Plážoví prodavači pak chodí po pláži s různým zbožím, ale to co prodávají, jsou hlavně drogy.

Pokud uvažujete o zajímavé poznávací cestě, Brazílii lze jí jen doporučit. Je to výborná destinace pro pohodovou klidnou dovolenou a pro trochu toho vzrušení není nutné chodit daleko. Stává se tak zajímavou alternativou k asijským destinacím, které jsou z důvodu celosvětové epidemie Covidu obtížně dostupné a ještě s nutností podstoupení karantény.

Poměr cena výkon je v Brazílii opravdu výborný a běžně srovnatelný s asijskými destinacemi. Já sám jsem v Brazílii určitě nebyl naposledy. A navštívit třeba Amazonii, nebo sever Brazílie může být zase úplně jiný a nový zážitek k vychutnání.

Nejen New York, ale i Rio de Janeiro má svůj Flatiron Building

Všechny díly