Metr piv – Hospodská míra

Metr piv je česká míra množství vypitého piva. Používá se například k vymezení předmětu výhry pro vítěze sázky nebo jiné hospodské soutěže. Jednotka je odvozena z počtu půllitrů postavených v zákrytu do řady, jejíž délka je nejblíže 1 metru – říká se tomu nejdelší český long drink. 

Metr piv

Protože existují různé typy půllitrů, liší se i objem piva vyjádřený jednotkou metr piv. Zpravidla představuje 10 až 11 půllitrů piva, s případným doplněním jednoho až dvou panáků destilátu navrch, přičemž 10půllitrový metr piv je někdy důsledkem vlivu dekadické metrické soustavy. 

Podle údaje v MF Dnes, který zřejmě má být citací lékaře Davida Bayera, je to jedenáct půllitrů piva ± jedna sklenička destilátu (kořalky). Většina definic metru piva není závislá na druhu piva.

Podle Bayera konzumace takového množství obvykle způsobí těžkou opilost, neboť hladina alkoholu v krvi stoupne asi na dvě a půl promile.

Etalon metru piv

Před hostincem v obci Dobříč stojí od 3. června 2001 žulový Mezinárodní etalon metru piv v podobě kamenného stolu od sochaře Řehny, opatřeného kovovou destičkou s certifikací Českého metrologického institutu. Podle propagátorů této akce představuje jednotka 11 velkých piv (půllitrů) s dovolenou tolerancí 1 panáčku navíc.

Eshopy a metr piv

Eshopy vycítily příležitost a nabízejí metr piv jako dárkové balení. V praxi se jedná o 14 lahví piva dle vlastního výběru, nebo nabídky eshopu v dřevěné přepravce o délce 1 metr.