Německé vinařské regiony 2/2

Odrůdy vín pěstovaných v Německu

Ryzlink rýnský je nejrozšířenější německou odrůdou, zaujímá více než 20 % plochy veškerých vinic v Německu. Tato odrůda má typické aroma s tóny květin, ovoce (broskev, hruška, meruňky, jablka, rybíz, mango), bylin a  koření. Vína s nízkým obsahem alkoholu a vysokou kyselostí.

Další významnou odrůdou je Müller-Thurgau, Silvaner, Weissburgunder (Pinot Blanc), Kerner, Scheurebe, Huxelrebe, Tramín červený, Tramín (Clevner), Chardonnay, Muskateller (Muscat), Morio, Elbling, Ehrenfelser, Gutedel, Bacchus, Faberrebe, Siegerrebe, Ortegu a Grauburgunder – Ruländer (Pinot Gris)

Mezi červené odrůdy vína pěstované v Německu patří Portugal, Trollinger, Dornfelder, Schwarzriesling (Müllerrebe / Meunier), Frankovka (Blaufränkischer), Staint Laurent.

Německé vinařské oblasti

Německo má 13 hlavních vinařských oblastí: Ahr, Baden, Franken, Hessische Bergstraße, Mittelrhein, Mosel, Nahe, Palatinate, Rheingau, Rheinhessen, Saale-Unstrut, Sasko, a Württemberg.

Vinařská oblast Moselle

Je nejstarší vinařskou oblastí Německa, která se nachází v údolí řeky Mosely a jejích přítoků Saary a Ruweru. Vinice v této oblasti se táhnou až do přilehlých strmých břidlicových svahů. Vína z oblasti Moselle jsou známá pro nízký obsah alkoholu a specifickou kyselinku. Místní odrůda Ryzlink rýnský je dokonce považován za nejlepší bílé víno na světě. Regionální specialitou je pak odrůda Elbling. Dále se zde daří odrůdám Auxerrois, Bacchus, Burgundské bílé a Pinot Noir. Místní specialitou jsou vína Goldkapsel., která se vyrábí z hroznů napadených ušlechtilou plísní botrytis.

Vinařská oblast Rheinhessen

Je to největší německá vinařská oblast v povodí řeky Rýn, která leží v trojúhelníku mezi Mainz, Worms a Bingen. Místní odrůdou je Liebfraumilch, nejrozšířenější jsou bílé odrůdy Müller Thurgau, Sylvánské zelené, Bacchus a Kerner. Z červených odrůd pak Portugieser a Spätburgunder.

Vinařská oblast Pfalz

Je druhou největší vinařskou oblastí Německa. Má nejteplejší podnebí. Léta bývají teplá a zimy mírné. Půda je zde velmi rozmanitá ve škále od pískovce, vápence až po hliněné půdy. Vinice se rozprostírají většinou v rovinách nebo mírných kopcích. Nejrozšířenější odrůdou je Ryzlink, v jižní části regionu Pfalz se pěstuje odrůda Pinot. Dalšími bílými odrůdami jsou Kerner, Müller-Thurgau, Pinot Blanc (Weissburgunder), Rulandské šedé (Grauburgunder) a Pinot Noir (Spätburgunder). Vinařská oblast Pfalz je také oblastí červeného vína, především odrůd Dornfelder a Pinot Noir.

Vinařská oblast Baden

Je třetí největší oblastí, leží v jihozápadním Německu, v oblasti severního břehu Bodamského jezera přes Schwarzwald až k soutoku Neckaru a Rýna. Vinařská oblast se dělí na podoblasti: Tauberfranken, Badische Bergstrasse, Kraichgau, Ortenau, Breisgau, Kaiserstuhl, Tuniberg, Markgräflerland a Bodensee. Vinařská oblast Baden je známá především bílými odrůdami Müller Thurgau, Rulandské šedé, Gutedel, a Kerner, z modrých odrůd je to nejčastěji Spätburgunder (Pinot Noir). Místní specialitou je růžové víno Badisch Rotgold (směs Rulandského šedého a Rulandského modrého).

Vinařská oblast Ahr

Je malou vinařskou oblastí Německa. Oblast leží jižně od Bonnu po ústí řeky Rýn a vyznačuje se mírným podnebím. Ve vinařské oblasti Ahr se pěstují převážně červené odrůdy Spătburgunder (Pinot Noir), Portugieser (Portugal) a Dornfelder, z bílých odrůd pak Ryzlink rýnský a Müller Thurgau.

Vinařská oblast Franken (Francko)

Oblast leží v severozápadním Bavorsku na březích a přítocích řeky Mohan, především v okolí Würzburgu. Vinařská oblast se dělí na podoblasti Mainviereck, Maindreieck a Steigerwald. Oblast je známá především svými odrůdovými víny, která bývají svěží a minerální, převážně suchá. V oblasti se pěstují zejména bílé odrůdy jako Müller Thurgau, Silvaner, Domina, Riesling, Bacchus, Kerner, z modrých odrůd jsou vysázeny Spätburgunder a Portugieser. Nejznámějším bílým vínem je Steinwein z Einzellagen Würzburger Stein.

Vinařská oblast Hessische Bergstraße (Hessische – Bergstrasse)

Je to malé území na výběžku mezi Heidelbergerem a Bensheimem. Zdejší vína mají robustnější kyselinku a buket. Nejrozšířenější odrůdy jsou Müller Thurgau, Riesling, Kerner, Rulandské šedé a místní odrůda Gewurztraminer.

Vinařská oblast Mittelrhein

Oblast leží na strmých kopcích ve Středním Porýní v údolí řeky Rýn mezi Bonnem a Bingenem. Vinice jsou na strmých úbočích údolí Rýna. Na zdejších vinicích nalezneme téměř výhradně bílé odrůdy Müller Thurgau, Riesling a Kerner. Riesling je v této oblasti víno s ovocnou chutí a pikantními kyselinami, Müller Thurgau a Kerner jsou vína velmi jemná.

Vinařská oblast Mosel

Oblast nalezneme v údolí stejnojmenné řeky Mosely mezi Koblenzem a Trevírem. Zdejší vinice jsou na strmých kopcích, vinice Bremmer Calmont je nejstrmější vinice v Evropě. Vinařská oblast Mosela je rozdělena do 6 vinařských podoblastí: Cochem, Střední Mosela, Saar, Ruwer, Horní Mosela a Moseltor. Pěstované odrůdy jsou Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau, Grauburgunder (Rulandské šedé) a bílý Auxerrois. Bílé víno od řeky Mosely je synonymem pro kvalitní ryzlink s ušlechtilým a hravým buketem.

Vinařská oblast Nahe

Leží západně od Rheinhessenu na svazích údolí řeky Nahe. Tato vinařská oblast je poměrně mladá a je známá bílými odrůdami Müller-Thurgau, Riesling, Sylvaner, Kerner, Bacchus, Rulandské šedé a Rulandské bílé.

Vinařská oblast Rheinpfalz

Oblast leží u francouzských hranic mezi řekou Rýnem a pohořím Haardt. Hlavní odrůdy jsou Kerner, Riesling, Bacchus, Gewurztraminer, Morio-Muscat, z modrých odrůd je to Portugieser, Spätburgunder a Dornfelder.

Vinařská oblast Rheingau

Leží na březích řek Rýn a Mohan na svazích hory Taunus ve výšce až 300 m. Nejrozšířenější odrůdou je Ryzlink, Kerner a Sylvánské zelené.

Vinařská oblast Saale – Unstrut

Oblast je oblíbená u vinařů a která leží pod městem Halle v údolích řek Saale a Unstrut. V oblasti dominují bílé odrůdy jako Riesling, Sylvánské a Weissburgunder. Místní vína jsou lehká, svěží, s výraznější kyselinou a ovocnou chutí.

Vinařská oblast Württemberg

Je pátou největší vinařskou oblastí Německa, která leží podél toku řeky Neckar a jejích přítoků. Oblast produkuje velmi kvalitní červená vína z odrůd Frankovka, Trollinger, Dornfelder, Lemberger, Pinot Noir, Portugieser, Spätburgunder. Z bílých odrůd především Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Gewurztraminer, Rulandské šedé, Silvaner a Kerner. Místní specialitou je Schillerwein a Weissherbst Rosé. V dnešní době se v oblasti vysazují i mezinárodní odrůdy jako Merlot, Cabernet, Acolon, Domination nebo Sauvignon Blanc.

Všechny díly