Opilecké legendy – Roman Janoušek

Roman Janoušek (r. 1968) je pražský politický podnikatel, lobbista a miliardář. Patří mezi 50 nejbohatších Čechů.

Cesta nahoru

Tento bývalý číšník a amatérský trenér tenisu začal v 90. letech s podnikáním, tedy zejména s politickým podnikáním, kdy na dodavatelské straně byly většinou jeho firmy, které skrytě vlastnil a na straně odběratelů státní, polostátní a městské firmy a instituce. Za podivných okolností získal titul doktora práv a lukrativním zakázkám se často dostával přes své známé, politiky z ODS a kamarády a tyto obchody byly v drtivé většině případů vyhodnoceny jako předražené a pro státní a městské společnosti nevýhodné. Tímto způsobem se vypracoval k miliardovému majetku.

Cesta dolů

Do širšího povědomí veřejnosti se dostal poté, co se objevily odposlechy jeho telefonních hovorů s jeho kamarádem, pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS). V těchto telefonních rozhovorech, kdy se domlouvají na šifrované komunikaci a tunelování dopravního podniku se oslovují navzájem „Mazánku“ a „Kolibříku“, což je oslovení mezi heterosexuálními muži značně neobvyklé a běžné spíše mezi homosexuální menšinou.

Cestovní kancelář Corupt tour, která pořádala pro zájemce komentované prohlídky pražských pamětihodností spojených s korupcí zařadila jeho vilu v pražském Podolí do prohlídkového okruhu. Zájemcům byly na místě k dispozici štafle, ze kterých bylo možné si nemovitost prohlédnout i přes vysokou obvodovou zeď.

Nehoda

V roce 2012 se rozhodl řídit své Porsche opilý. Způsobil tak lehkou nehodu, od které ujel. Když se ho později pokusila zastavit řidička nabouraného vozu, přišel Janouškův zkrat. Pokusil se ženu zastrašit, tím, že na ní najede. Manévr mu ale nevyšel a ženu srazil. Při orientační dechové zkoušce mu bylo naměřeno více než 2,2 promile alkoholu. Janoušek se proslavil v TV opileckým videem z vyšetřování této nehody. Následně byl obviněn a na jaře roku 2014 byl odsouzen ke třem letům vězení a zákazu řízení na pět let, odvolací soud mu pak v září trest zpřísnil za 4,5 roku za těžké ublížení na zdraví. Odsouzen byl také soudní znalec znalec, který vypracoval nepravdivý znalecký posudek v jeho prospěch. Terapeut Ivan Douda novinářům po jednání řekl, že podle něj byl Roman v době své dopravní nehody vážně závislý na alkoholu.

Současnost

Roman strávil ve výkonu trestu s přestávkami něco přes rok. Podrobil se operaci hlavy (po úrazu který dříve utrpěl na své jachtě úderem ráhna), po které do vězení již nenastoupil a zažádal si o přerušení výkonu trestu a později o prominutí zbytku trestu. Roman je podle znaleckých lékařských posudků invalida, který není schopen se sám pohybovat bez hole, vyžaduje trvalý doprovod a nepřetržitý dohled další osoby a v případě nástupu trestu je přímo ohrožen na životě. V jeho případě mu podle posudků prognóza nedává šanci na zlepšení zdravotního stavu. Podle dostupných důkazů se Roman pohybuje na veřejnosti zcela samostatně a bez hole, navštěvuje plovárnu i galerie a to bez doprovodu, jezdí sám na kole i na lyže do rakouských Alp.

Na začátku roku 2021 se Romanovi podařilo dosáhnout přerušení výkonu trestu na další dva roky, kdy si obstaral posudky předních českých lékařů a největších kapacit v oboru. Toto rozhodnutí, ale nenabylo právní moci, V červenci 2021 se státnímu zástupci podařilo uspět se svojí stížností a Roman si tak bude muset odpykat zbytek svého nepodmíněného trestu. A ve vězení je už určitě netrpělivě očekáván.

V současné době je obviněn i pro další majetkovou trestnou činnost, jedná se o stamilionové podvody na zdravotních pojišťovnách, v nichž měla figurovat společnost, kterou spoluvlastnil. Reálně mu tak hrozí, že se mu pobyt ve vězení o dost prodlouží. A v base platí, že dobří holubi se vracejí…

Poznámka

Cesty spravedlnosti jsou nevyzpytatelné. Občas nepřijde vůbec a občas takovou oklikou, jakou si nikdo ani nepomyslel a nedokázal představit. A tak podobně jako byl známý mafián Al Capone odsouzen za banální daňové úniky, které jsou považovány za běžnou praxi bílých límečků a offshore společností podnikajících v daňových rájích, velkých nadnárodních technologických společností a Agrofertu, který má své Čapí hnízdo, byl tento kmotr odsouzen za relativně banální dopravní nehodu, i když pod vlivem alkoholu.

kmotr na útěku