Příběh kávy 10/10 – Zajímavosti a statistiky o kávě

Vítejte v posledním díle našeho kávového seriálu, kde najdete vše, co by měl znát každý milovník tohoto nápoje. Zbývá posledních pár pojmů a témat. Pojďme tedy rovnou k věci.

Pojem italská káva

V Itálii se káva nepěstuje a přesto je italská káva po celém světe pojmem, který označuje kvalitní kávu. Pojďme se podívat, jak označení vzniklo.

Ještě před několika lety vývěsní štíty kaváren hlásaly „pravá italská káva“ nebo jiné obměny toho hesla a Itálie byla považována za kávovou velmoc. Vždyť samotné espresso, stejně jako moka konvička Bialetti, mají domov právě zde. V Itálii má pití kávy velice silnou tradici. Dá se říci, že byste si mohli seřídit hodinky podle typu kávy, který se během dne zrovna servíruje.

Vysvětlení je poměrně jednoduché, pokud se podíváme do historie. V 18. století byl Karlem VI. ustanoven přístav v Terstu, do kterého se díky jeho strategické poloze sjížděly lodě ze zemí, kde se káva pěstuje. Obchodníci zde nakupovali kávu a prodávali jí dále, zejména do zemí tehdejšího Rakouska-Uherska. Samozřejmě už jen jako pravou italskou. Terstu se tak začalo brzy přezdívat italské hlavní město kávy.

V Terstu také sídlí společnost Illy, která denně upraží přes 100 tun kávy, což je téměř 20% světové produkce. Zajímavostí je také to, že město Terst značně převyšuje statistiky v množství spotřebované kávy na hlavu. Zatímco průměrný Ital spotřebuje necelých 6 kg kávy za rok, zde je to kilogramů deset.

Ve městě je mnoho dalších měnších pražíren a také kávová univerzita.

Instantní či rozpustná káva

Téměř polovina světa upřednostňuje instantní kávu před čerstvě připravenou kávou z pražených zrn. jedná se především o země východní Evropy a hlavně Rusko. Rozpustný kávový prášek mají v oblibě také v Číně a Turecku.

Instantní káva však rozhodně není nic podřadného, nebo nekvalitního v porovnání s mletou kávou.

Instantní káva si získala svou popularitu pro tři hlavní výhody:

  • Je prakticky hned hotová, stačí horká voda na zalití.
  • Snadno se připravuje i v polních podmínkách.
  • Je velmi levná.

S instantní kávou se můžete setkat ve formě prášku či granulí. Ta prášková může připomínat vzhledově mletou kávu. Ať prášková či v granulích, v obou případech se jedná o kávu původně připravenou z pražených zrn kávovníku. Instantní káva je vlastně klasicky připravená velmi koncentrovaná káva která prošla procesem dehydratace. 

Pokud si doma připravíte například ristretto a necháte z něj odpařit všechnu vodu, to co vám v šálku zbyde, bude právě instantní káva.

Sklenice s rozpustnou kávou, které známe z obchodů, jsou vyráběny velkými nadnárodními společnostmi přičemž mezi nejznámější patří zejména Nestlé a jejich rozpustná káva s názvem Nescafé. Tato švýcarská společnost s více než 150 letou historii však nebyla prvním, kdo přišel s rozpustnou kávou. Patent na instantní kávu získala Británie v roce 1771 pod názvem „kávová směs“.

Dalšími experimentátory s dehydrováním kávou byli Američané (1853) a roku 1901 přišel s úspěšnou výrobou stabilní rozpustné kávy Dr. Sartori Kato z Japonska. Původně experimentoval s rozpustným čajem a následně se rozhodl svůj nápad využít i na kávu. Svou metodu si nechal patentovat v roce 1903.

Spotřeba kávy ve světě po roce 2020

Největšími konzumenty kávy jsou Evropané (46 %) a lidé žijící v USA (25 %).

Pořadí ve světěStátKonzumace (kg/os)
1Lucembursko14,73
2Finsko12,17
3Norsko9,51
4Dánsko8,21
5Rakousko7,96
6Island7,90
7Švýcarsko7,85
8Švédsko7,14
9Německo6,95
10Kanada6,22
23Slovensko4,28
35Česko3,26
Coffee statistics report agency

Fenomén Starbucks

Starbucks corporation je mezinárodní výrobce kávy a největší obchodní řetězec kaváren na světě, se sídlem v Seattlu, v americkém státě Washington. Jedná se o nejpopulárnější síť kaváren na světě,

První kavárna Starbucks byla otevřena 30. března 1971 v Seattlu třemi zakladateli – učitelem angličtiny Jerrym Baldwinem, učitelem dějepisu Zevem Sieglem a spisovatelem Gordonem Bowkerem. Inspiroval je podnikatel Alfred Peet, který také podnikal v kávovém průmyslu, a kterého osobně znali. Jméno „Starbucks“ pochází z románu Bílá velryba. Tato první kavárna je dnes poutním místem všech milovníků kávy.

Od založení v Seattlu, kdy společnost byla místní pražírna a prodejna kávy, se rozšířila velice rychle. V devadesátých letech řetězec otvíral každý pracovní den novou pobočku, což pokračovalo i na začátku nového tisíciletí. V polovině devadesátých let byl otevřen první obchod v Kanadě a nyní tvoří pobočky mimo Severní Ameriku až třetinu z celkového podílu. Dnes provozuje více než 30.000 kaváren ve více než 75 zemích světa.

Společnost prodává překapávanou kávu, espresso, ostatní teplé i studené nápoje, praženou kávu, saláty, teplé i chlazené sendviče, pečivo, svačinky, a také hrníčky s obrázky domovských měst poboček nebo pohárky. Přes zábavní divizi a nahrávací společnost Hear Music také prodává knihy, hudbu a filmy. Mnoho produktů je v nabídce sezónně nebo s ohledem na umístění pobočky. V USA jsou zmrzliny a kávy značky Starbucks k dostání i v samoobsluhách.

Všechny díly