Příběh kávy 6/10 – Moka konvička a džezva

V tomto díle našeho kávového seriálu se podíváme na další způsoby přípravy kávy. A jak již název kapitoly napovídá, bude se jednat o kávu moka z moka konvičky a také o tradiční tureckou kávu z džezvy.

Moka konvička

Moka konvička je geniální italský vynález, který způsobil ve světě kávy doslova revoluci, protože umožňoval si v jednom kroku jednoduše připravit velmi kvalitní kávu a to i velmi levně. Není tak divu, že doslova vytlačil předchozí způsoby přípravy kávy.

Konvičku vynalezl v roce 1933 Luigi De Ponto pro firmu Alfonso Bialetti. Firma je dnes stále na trhu, přestože moka konvičku již vyrábí i mnoho dalších společností. Originální konvička byla vyrobena z hliníku, ovšem modernější varianty se vyrábějí také z nerezové oceli. Použití hliníku bylo ve své době chápáno jako symbol pokroku a nového, moderního způsobu přípravy kávy.

Během 50. let si moka konvička vydobyla značnou popularitu a firma Bialetti ji dostala na další trhy v Evropě, Severní Americe, Severní Africe i na Blízký východ. Dnes existuje spousta výrobců moka konviček, nicméně původní firma Alfonsa Bialettiho stále patří mezi ty nejprodávanější.

Nový způsob přípravy kávy se velmi rychle uchytil po celé Itálii, neboť chuť kávy z moka konvičky byla podobná espressu, když se používal větší poměr vody vůči množství kávy – jednalo se tedy prakticky dnešní lungo.

Moka konvička funguje na principu generování tlaku (1-2 bary) a páry v dolní části, kam se naleje voda. Zahříváním se generuje výše zmíněný tlak a ten vytlačuje horkou vodu přes namletou kávu do horní komory. Tím dojde k extrakci kávy a vznikne silný a koncentrovaný kávový nápoj.

Jak si připravit kávu v moka konvičce

  1. Namelte si čerstvou kávu na střední hrubost.
  2. Naplňte sítko namletou kávou až po okraj. Kávu nepěchujte a očistěte těsnění.
  3. Spodní část moka konvičky naplňte vodou. 
  4. Sešroubujte spodní a vrchní díl moka konvičky dohromady a lehce rukou utáhněte.
  5. Moka konvičku místěte na zdroj tepla – nejčastěji sporák (pokud máte hliníkovou, pravděpodobně nebude fungovat na indukční plotýnce).
  6. Voda začne vřít, vznikne pára a voda díky vysokému tlaku postupně začne procházet sítkem s namletou kávou do horní části moka konvičky.
  7. Po naplnění horní části konvičky je potřeba moka konvičku odstavit ze zdroje tepla, by se jeho vlivem nezničila.
  8. Dno konvičky by nemělo zůstat po uvaření prázdné. Pokud bylo množství vody ve spodní části moka konvičky dostatečné, zbude vám na dně vždy trocha vody jako ochrana konvičky.
  9. Káva se v horním části konvičky udrží teplá i delší dobu.

Džezva

Džezva je pravděpodobně nejstarší známý způsob přípravy kávy, rozšířený zejména v Turecku. Káva takto připravená je chuťově úplně něco jiného, než čeho dosáhnete zaléváním či tlakovou extrakcí. Obsahuje sedliny a to nemusí všem vyhovovat.

Džezva je konvička speciálně navržená pro přípravu turecké kávy. Má kónický tvar s dlouhým, rovným držadlem. Tělo džezvy může být vyrobeno z mosazi, mědi či keramiky. Uvnitř je pocínovaná. Směrem nahoru bývá zúžená a obvykle zdobená vypouklým tepáním. Na horním okraji má rozšířený límec, kam káva při vaření vyběhne, aniž by přetekla. Na okraji je i hubička, která usnadňuje nalévání. K tělu džezvy je přinýtována dlouhá rovná rukojeť, často kovová, někdy dřevěná.

Pro nás netypické a zvláštní je také slazení takto připravené kávy a přidávání koření při přípravě. Káva takto připravená je hodně sladká a obsahuje například kardamon. Vše vychází však z dlouhé tradice. Káva z džezvy přirozeně obsahuje sedlinu v nápoji, což nemusí všem vyhovovat. Také je nutno hlídat celý proces přípravy, aby nám káva nepřetekla.

Tento způsob přípravy kávy u nás není moc neznámý, avšak ve světě má velkou tradici. Sedlina se zde neodděluje od extraktu, jako je tomu v případě ostatních způsobů přípravy.

Jak si připravit kávu v džezvě

  1. Umelte kávu velmi jemně.
  2. Naplňte džezvu do cca 2/3 vodou a vsypte kávu (případně i cukr).
  3. Přiveďte k varu tak, až káva vybublá po okraj, je potřeba dávat pozor, aby nepřetekla, poté jí stáhněte.
  4. Tento postup opakujte 3x po sobě.
  5. Poté zakružte džezvou, poklepejte na její okraj a nechte kávovou sedlinu klesnou ke dnu.
  6. Teplý nápoj přelijte do šálků.

Tato příprava je orientační. Způsobů přípravy kávy v džezvě je mnoho. Můžete například přidat koření, nebo nechat cukr s kořením zkaramelizovat ještě před přidáním vody a kávy.

Všechny díly