Šóčú – Tradiční pálenka z Japonska

Šóčú či soču (v anglické transkripci shōchū), je tradiční japonská pálenka, která obsahuje méně než 45 % alkoholu.

Výroba

Obvykle se pálí z toho, co je zrovna k dispozici a podle toho se také liší název:

  • z rýže (kome)
  • z ječmene (mugi),
  • ze sladkých brambor (imo),
  • z pohanky (soba)
  • ze surového cukru (kokutó).

Může se však pálit i z jiných surovin, například z jedlých kaštanů, ze sezamových semen, z brambor, pšenice, cukrové třtiny, či dokonce také z mrkve.

Charakter

Šóčú pochází z ostrova Kjúšú, dnes se však vyrábí na dalších místech po celém Japonsku.

Typické šóčú obsahuje 25 % alkoholu, což je méně než whisky či běžná vodka, je však silnější než víno nebo sake. Víckrát destilované šóčú, které se obvykle používá do míchaných nápojů, může obsahovat 35 a více procent alkoholu.

Šóčú si můžete koupit od mnoha prodejců a nespočtu značek s různým obsahem alkoholu i ingrediencí. Například Awamori je okinawanská verze šóčú. Liší se tím, že je vyrobena z dlouhozrnné rýže v thajském stylu namísto krátkozrnné rýže v japonském stylu.

Konzumace

Málokdy se pije čistá, nejčastěji se míchá s džusem či jiným nealkoholickým nápojem. Také se podává ve směsi s vodou a ledem, ovocnou šťávou a perlivou vodou nebo čajem oolong.

Např. v létě je velice osvěžující (a opojný) drink s názvem úronhai, což je mix šóčú s chlazeným polofermentovaným čajem.

Zvláštní druh šóčú, který se vyrábí z jasmínové rýže a je populární na souostroví Rjúkjú, se nazývá awamori. Tento destilát má 25 až 43 % alkoholu a připravuje se ze speciální dlouhozrnné rýže, která se naočkuje houbou koji (kropidlák rýžový). Jedním z druhů awamori je habushu, které se vyrábí naložením hada Habu do pálenky awamori. Habu je chřestýšovitý had, který se vyskytuje právě na Okinawě, často u města Naha.

Awamori se pije s ledem a zapíjí se studenou vodou.

Tradiční japonský alkohol je rýžové víno saké a šoču – pálenka z rýže nebo dnes i brambor. Šoču je pití pro lidové vrstvy a pije se v levnějších hospodách.

焼酎
Tradiční japonské pálení v dřevěných kádích