Tip na film – Vinařské komedie

V dnešním tipu na film se podíváme na normalizační agitku – trilogii českých filmových komedií s plejádou známých českých herců. Tato trilogie, která byla ve své době poměrně populární, dnes, s odstupem času působí až neuvěřitelně a původní vyznění humoru ve filmu dostává zcela nový, přenesený význam.

Původním filmům v tomto ohledu tak nemůže novější trilogie vinařských komedií (Bobule (2008), 2Bolubule (2009) a 3Bobule (2020)) vůbec konkurovat.

Filmy nezapřou nános komunistické ideologie a propagandy. Vtipná a naivní je také zápletka, kdy stateční kolektizovaní družstevníci a vinaři řeší dodavatelsko-odběratelské vztahy, plní plán pětiletky a čelí prospěchářům a podvodníkům.

Nejedná se o žádné veledílo aspirující na jakékoliv ocenění, ale v rámci retro večera a se sklenkou a několika lahvemi dobrého vína (bez něj to asi nedáte), může jít o příjemnou oddychovku pro deštivý podvečer a pokud vás filmy zaujmou, máte zábavu až do půlnoci.

Bouřlivé víno – 1978 (čsfd – 54%)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi.

Zralé víno – 1981 (čsfd – 60%)

Vinařský kraj na Jižní Moravě je filmařsky velmi atraktivní a tak se filmový štáb po letech vrátil i do fiktivní vísky Pálavice, aby pro diváky natočil další osudy jejich hrdinů. Film je volným pokračováním komedie Bouřlivé víno z roku 1976. Opět se setkáváme s Michalem Janákem, předsedou JZD Rozvoj a vinařem tělem i duší, který musí v tomto pokračování řešit další problémy. Má na starosti stavbu sušárny kukuřice a navíc se ostře postaví plánům předsedy družstva Urbana, který by rád zavedl přidruženou výrobu nábytku. Do celé záležitosti je ještě zaplete pan Webr, podnikavec, zloděj a podvodník. Ten Janáka připraví o velké peníze. Michal však společně s přáteli vymyslí plán, jak podvodníka nachytat na hruškách a k tomu ještě získat zpět peníze družstva i vlastní úspory.

Mladé víno – 1986 (čsfd – 58%)

Třetí posezení u vína, tentokrát s počítačem. Film Mladé víno byl natočen v přímé závislosti na divácky úspěšné předchozí dva: „Bouřlivé víno“ a „Zralé víno“. V komediálně laděném příběhu je důležitým aktérem počítač, kolem kterého se vlastně točí všechny události. Je spolehlivý, výkonný, ale nevyužitý. Jeho další budoucnost je tedy v rukou těch, kteří s ním zatím neumějí zacházet. Opět s hereckým koncertem Vladimíra Menšíka.