Vinné vůně 1/3 – Tropické ovoce

Vůně vína představují nekonečnou směsici různých odstínů. Mnohdy je těžké vůni při degustacích správně přiřadit. V tomto článku se zaměříme na vůně exotického ovoce a také vůně citrusů.

Představte si, že máte před sebou právě otevřenou neznámou láhev vína, vychlazenou na správnou teplotu.

Nalijte si, jen málo, do větší sklenice, lehce sklenicí zakružte aby se rozvinula vůně, zavřete oči a přivoňte si, nejprve velmi zlehka, potom nasajte více vzduchu a analyzujte ho.

Zkuste pojmenovat vůni, kterou ucítíte jako první. Dlouho nepřemýšlejte, měla by vám hned přijít na mysl, hned vás napadnout. Dokážete jí pojmenovat a správně přiřadit?

Někdy je to pro laiky opravdu těžké, tímto se zabývají odborní degustátoři.

Vůně exotického ovoce

 • Ananas

Vůni tohoto oblíbeného tropického ovoce najdete převážně v mladších, sladkých, bílých vínech a pozdních sběrech převážně ze zaschlých hroznů. Čím je víno starší, tím se vůně vyskytuje méně, za to je ale výraznější. Vůní ananasu je typická odrůda Chardonnay.

 • Banán

Aroma zralých banánů se objevuje například v révových vínech Syrah nebo Chardonnay.  Můžete je ale také ucítit v Sauvignon blanc.

 • Kokosový ořech

Tato vůně je typická pro tzv. bariková vína, která jí získávají právě z barikových sudů. Vůní disponuje například velmi oceňované suché bílé víno Pinot. 333, ročník 2013 (pozdní sběr) z Vinařství Rajhradské Klášterní.

 • Li-či

Tyto příjemně sladké exotické plody ovlivňují aroma velmi zralého Sauvignonu blanc, výběry ze suchých bobulí. Dále pak vůni liči můžeme zachytit u francouzských vín a to konkrétně u Tramínu Praelatenberg Grand Cru Gewurztraminer, nebo u Gewurztraminer Cuvee Exceptionnelle.

 • Mango

Příjemné mangové aroma vám přinese trochu té exotiky a letního osvěžení. Mezi vína, která připomínají vůni čerstvě rozkrojeného manga, se řadí např. Chardonnay, zralé Veltlínské zelené, nebo Rulandské bílé.

 • Maracuja

Další velmi aromatickou vůní exotického ovoce, se kterou se můžeme u vín setkat, je maracuja. Pokud máte rádi toto exotické ovoce, pak vám doporučujeme ochutnat např. velmi zralý Sauvignon blanc, ze kterého je maracuja nejlépe cítit. Dále vůní exotické ovoce, kde rozeznáme i maracuju, doslova hýří Rulandské bílé.

 • Meloun

Vůni melounu můžeme nalézt kupříkladu ve výběrech ze suchých bobulí, nebo případně ananasový meloun v Chardonnay. Ve Veltlínském červeném raném a Rulandském bílém lze nalézt aroma žlutého melounu.

Vůně citrusů

 • Pomeranč

Další z citrusových vůní je osvěžující aroma pomerančů, které obsahuje i jemně hořké látky harmonicky odrážející nasládlou chuť. Typické pomerančové vůně vykazují ušlechtilá sladká vína zejména, když byly hrozny napadeny ušlechtilou plísní Botrytis. K nejznámějším odrůdám s výrazným pomerančovým aroma patří Grand Cru z Alsaska. Pomerančovou vůni můžeme také identifikovat u moravských u vín jako je Tramín červený, nebo Irsai Oliver.

 • Citrón

Velmi oblíbenou citrusovou vůní vyskytující se ve vínech je jemně kyselé citrónové aroma, které je typické pro Ryzlinky rýnské a Sauvignon. Pokud jste příznivcem kyselého buketu chuti, určitě vyzkoušejte.

 • Grapefruit

Jemné tóny vůní připomínajících grapefruit jsou přítomné v mladých Ryzlincích rýnských, Tokajském víně, Chardonnay a Rulandském šedém. Nalezneme ji ale i v některých růžových vínech a to konkrétně v Bonne Nouvelle Rosé. Tato vůně se ale vyskytuje nejčastěji u moravských a českých vín.

 • Mandarinka

Opojná sladká vůně po mandarince je asi nejméně rozšířená z citrusových vůní. Toto aroma dodává vínu osvěžující nádech s trochou exotiky. Mandarinkové aroma můžeme zpozorovat např. u Muškátu a v Ryzlinku rýnském.

Všechny díly