Čeho se vyvarovat v opilosti

Pokud hovoříme o opilosti, je důležité zmínit, které její stádium máme na mysli. Zatímco první stádium, tedy do 1,5 promile alkoholu v krvi lze označit příjemné, druhé stádium už je nepříjemné a to zejména pro vaše okolí a to třetí, to už si vytrpíte hlavně vy sami.

Stádia opilosti dle obsahu alkoholu v krvi (promile)

První stádium

 1-1,5 ‰ – spokojený, sdílný, veselý výraz, živá mimika, výřečnost, smích, rozpustilost, přátelskost, pocit sebejistoty – cítí se lépe, jeho starosti jsou „lehčí“.

Druhé stádium

1,5-3 ‰ – nekritický, netaktní, křičí, zpívá, nedbá okolí, impulsivní, nenaslouchá ostatním, erythema (zčervenání), stoupá tep (tachykardie), pohyby neuspořádané (ataxie), poráží sklenice, vrávorá, diplopie (rozdvojené vidění).

Třetí stádium

3‰ a více – únava, ospalost, zvracení, obličej bledne. Opilý může zemřít při zcela banálních situacích, které by za střízliva hravě zvládl – např. se může utopit v kaluži vody. Při vysokých dávkách: narkotický efekt – bezvědomí, necitlivost, inkontinence (pomočení, pokálení), tep slabý, bradypnoe (zpomalené dýchání), mydriáza (rozšíření zornic) nereagující na osvit. V nejhorším případě zástava dechu (dechové centrum CNS, ale netýká se svalů hrudníku).

Řízení auta

Pokud jste pili a nezůstali jen jedné nebo dvou sklenička, případně lze rovnou říci, že jste spíš přebrali, rozhodně nesedejte za volant. To asi základní zásada, které by se měl každý piják držet.

Možná se tomu budete divit, je velké množství lidí, kteří jsou zvyklí jezdit všude vlastním autem. A cokoliv jiného včetně taxi, o hromadné dopravě ani nemluvě, pro ně představuje diskomfort. Takoví lidé si říkají, že nebudou pít tolik a nějak domů autem dojet zvládnou. Spíše než obavy o zdraví a to ať už vlastní nebo, ostatních osob, nebo strach o auto, mají obavy o zadržení řidičského průkazu a následnému udělení zákazu řízení. A čím častěji jim to takto vychází, tím více riskují. Ale tady platí ono známé pravidlo, že není otázka jestli to jednou nezvládnou, ale kdy se tak stane.

Čeho se dále vyvarovat v opilosti

Je toho opravdu dost, co byste neměli dělat, když jste opilí. Možná nejde vyloženě o život, ale zkomplikovat byste si ho mohli dost. Pokud nezůstanete jen u pár skleniček a dostanete se do druhého, případně třetího stádia opilosti, tak vaše uvažování je značně ovlivněno alkoholem a až budete mít mysl čistou, uvidíte vše úplně jinak.

Neřešte vztahové trable

Dát si pár skleniček a upřímně si promluvit s partnerem o věcech, které vás ve vztahu trápí to bývá původní úmysl, ale realita je že přijdete domů řádně pod vlivem, naděláte spoustu hluku a probudíte partnera. Snažit se takto vyřešit partnerskou krizi, s níž se už nějakou dobou potýkáte se vám nepovede.

Nejste dostatečně při smyslech, abyste svoje pocity a myšlenky dokázali správně formulovat, zadruhé jste bez zábran a velmi snadno to sklouzne k ošklivé hádce, výčitkám, urážkám a podobně. Sice se říká, že ve víně je pravda, ale někdy je té pravdy až příliš.

Zapomeňte na sex

V opilosti lidé mívají chuť na sex, ale ten pak pod vlivem alkoholu nebývá nic moc. Navíc se se ztrátou zábran zvyšují všechna možná rizika – od nechtěného těhotenství přes sex s někým, s kým byste ho za normálních okolností ani náhodou neměli, až po nebezpečí přenosu pohlavní choroby. Takže když už jste neabstinovali alkoholově, abstinujte sexuálně.

Nedávejte rozhovory médiím a raději vůbec nepoužívejte telefon

Napijete se, ztratíte zábrany, dostanete odvahu. K tomu se vám začne stýskat po vašem ex a cítíte nutkavou potřebu ho slyšet a všechno, co mezi vámi bylo, si hezky vyříkat. A tak zvednete telefon a prostě mu (či jí) zavoláte.

Takové hovory či textové diskuse mají jen několik možných konců – a ani jeden není moc dobrý. Buď vám ex telefon vůbec nezvedne a to vás ještě víc rozhodí, nebo vám ho po pár vteřinách položí, což vás rozběsní. Anebo se pohádáte a vaše vztahy se ještě víc zhorší. Případně – když je shodou okolností v podobném naladění –, se třeba i sejdete, možná se spolu vyspíte, ale druhý den vás čeká pořádný trapas. Tohle jen málokdy končí opravdu šťastně.

Pokud jste pak politik, nebo patříte mezi celebrity nedávejte rozhovory médiím. Své o tom věděla Iveta Bartošová, Dáda Patrasová, nebo i Miroslav Kalousek.

Více informací se dočtete zde – Opilecké legendy – Miroslav Kalousek – ALKOHOL DRINK

Tetování

Nechat se tetovat pod vlivem alkoholu a momentálního spontánního nápadu není opravdu dobrý nápad. Nevím u nás v ČR o žádném tetovacím studiu, které by pravidelně fungovalo přes noc a tak je přece jen šance, že se z opilosti vyspíte a opilecké tetování po vystřízlivění přehodnotíte.

Více o tématu se dočtete zde – Nejhloupější tetování světa – ALKOHOL DRINK

Neuzavírejte sňatek

Toto téma u nás není příliš aktuální, ale pokud vyrazíte a cesty, třeba v nevadském Las Vegas fungují svatební agentury v režimu nonstop a uzavřít sňatek třeba s osobou, se kterou se seznámíte ten samý večer v hotelovém baru, nebo v kasinu nebývá většinou příliš chytrý nápad, ale výjimky samozřejmě mohou existovat a může to být i láska na celý život, ale pravděpodobnost je opravdu nízká.

Nic nenakupujte a neuzavírejte žádné smlouvy

Provádět pod vlivem alkoholu finanční transakce opravdu není dobrý nápad- to chce chladné uvažování.

Pod vlivem alkoholu lidé ztrácejí nejen zábrany, ale i zdravý úsudek a mají sklony k neuváženým rozhodnutím. A věřte, že co vám v tu chvíli připadá jako úžasný produkt, bez něhož nemůžete žít, nazítří uvidíte jako bezcennou cetku, za kterou jste utratili majlant. A i když lze od smlouvy na dálku do určité doby odstoupit, vracet třeba 100 kusů nafukovacích panen z Aliexpresu, k jejichž nákupu jste se nechali stejně opilou partou vyhecovat, se vám bude opravdu obtížně.

Podobné pravidlo platí i pro jakékoli finanční transakce – když pijete, zapomeňte, že máte v telefonu internetové bankovnictví. Stačí jeden malý překlep a místo tisícovky posíláte deset tisíc a navíc úplně jinam, než jste měli v plánu.

Žádné závazné sliby

Je půlnoc, vy se báječně bavíte a ani vás nenapadne, že zítra budete trpět. A tak v euforii slíbíte na další den cokoli – návštěvu u tchyně, hlídání dětí, finanční půjčku, pomoc s rekonstrukcí bytu, nebo nedej bože sňatek.

Zítra buď vůbec nevstanete a ostatním tak zkomplikujete život, nebo budete svoje sliby rušit – a výsledek bude prakticky podobný. S každou skleničkou, kterou si dopřejete, se připomeňte známe pořekadlo – sliby-chyby a pod vlivem alkoholu to platí dvojnásob.

Závěr

Pokud vás zajímá, co vše lze zažít v opilosti, podívejte se americké roadmovie – Pařba ve Vegas.

Další inspiraci, čeho se v opilosti vyvarovat najdete na videu níže.