Filmy Ikarův pád a Tažní ptáci

Dnešní tip na alkofilm nás zavede do hlubokého socialismu. Kdy režisér František Filip a scénárista Jiří Hubač dokázali vytvořit televizní inscenace, které nejsou příliš zatíženy nánosem ideologie, a věnují se nadčasovému tématu – celospolečenskému problému alkoholismu a jeho dopadům na rodinu pohledem nejbližších zúčastněných osob a rodinných příslušníků. Film pojednává o vůli jednotlivce bojovat s alkoholismem, sledujeme drobná vítězství i hluboké pády hlavního hrdiny v podání Vladimíra Menšíka. Sledujeme Podporou rodiny, ale i ztrátu důvěry a zklamání nejbližších, které boj s alkoholismem nevyhnutelně doprovázejí.


Film, přestože vznikl v dobách komunismu, má i přes dobové reálie a mnohdy zbytečný patos své nezpochybnitelné kvality, o čemž také svědčí vysoké hodnocená na filmovém serveru čsfd.

Ikarům pád (1977) – 90%

Tažní ptáci (1983) – 89%

Poznámka

Pro samotného herce Vladimíra Menšíka se jednalo o roli částečně autobiografickou, neboť slavný herec se s problémem alkoholismu sám dlouhodobě potýkal, absolvoval několik léčení a samotný alkoholismus společně s dalšími nemocemi, kterými trpěl uspíšili jeho předčasný odchod v pouhých 58 letech, krátce po natočení jiného výborného filmu – Dobří holubi se vracejí, který také pojednává o tématu boje s alkoholismem a o kterém jste se na tomto serveru již mohli dočíst v předchozím článku.

Obsah filmů

Ikarův pád

Vladimír Menšík v jedné ze svých nejlepších rolí představuje barového hudebníka Jana Káru, který se pomalu propadá do alkoholické závislosti. Ze všech sil se snaží zachovat si zbytek lidskosti pro svou ženu (Jana Hlaváčová) a syna (Jaromír Hanzlík), ale síla, která jej přitahuje k barovému pultu se zdá být silnější. Navíc řeší nepřátelství k svému švagrovi. Ten přemlouvá Károvu manželku, aby se od něho odstěhovala. Jeho žena vidí, jak se partner mění, nemá už sílu znovu uvěřit jeho dalším slibům a opouští ho. Jedině syn Ondřej zůstává tátovi po boku až do chvíle, kdy se Kára sám rozhodne situaci řešit a nastupuje do protialkoholní léčebny.

Tažní ptáci

Volné pokračování filmu Ikarův pád se věnuje dalším osudům pianisty Káry (Vladimír Menšík), který se rozhodl bojovat s démonem alkoholu. S podporou rodiny nastupuje do protialkoholní léčebny. V léčebně si postupně zvyká na nové prostředí a tvrdý denní režim. Seznámí se také s několika pacienty, asi nejblíže pozná alkoholika Fendrycha (Vlastimil Brodský). Začíná zápas člověka o nabytí nové sebeúcty a obnovu narušených vztahů s okolím.