Italské víno Primitivo

Primitivo se v poslední době těší velké oblibě mezi milovníky vína. Plné a ovocné červené víno s temně rubínovou barvou a vůní tmavých třešní a lesních plodů. Krásně vyzrálé hrozny vykouzlí výraznou chuť s příjemnou sladkostí, i když se jedná o suché víno. Víno, u kterého vám jedna sklenička stačit nebude.

Možná i díky svému názvu je tato odrůda tak populární. Dobře se pamatuje a mnohým cukají koutky, když se jim název asociuje s označením pro jednoduchého až hloupého člověka. Avšak Primitivo rozhodně není víno pro hlupáky. Svůj název nese z italského slova „primo“, neboli první. Primitivo je raná odrůda, která první kvete a první také dozrává.

Jiný kraj znamená jiný název

Označení Primitivo není jediným názvem pro tuto oblíbenou odrůdu, se kterým se můžete setkat. Primitivo je italský název kalifornské odrůdy Zinfandel. Tuto odrůdu najdeme ale i v Chorvatsku pod názvem Tribidrag.

Samozřejmě působení místního klimatu víno značně ovlivňuje a tak zatímco italské Primitivo snadno poznáme podle chuti tmavého ovoce, tak kalifornský Zinfandel inklinuje k sladšímu a ovocnějšímu stylu. To je způsobeno vysokými teplotami během dne, které nijak výrazně neklasají ani během noci. 

Tribidrag je potom ve svém rodném Chorvatsku ještě o něco temnější. Ovocnost však všechny oblasti spojuje a z hroznů vznikají robustní vína, která díky vysoké cukernatosti zralých hroznů při sběru mají často i vyšší obsah alkoholu.

Víno plné vůní i chutí

Hlavním důvodem, proč je tato odrůda tak populární je však samotná chuť vína. Primitivo je hladké až sametové a velmi snadno se pije. Přitom neztrácí ani na své zajímavosti a složitosti. Je to víno, ke kterému si můžete dělat spoustu poznámek a zkoumat ho celý večer nebo si ho jen užít při jídle a vychutnat s přáteli. Primitivo má mnoho podob a i země původu určuje jeho charakter.

Mezi nejčastější chutě, které můžete v odrůdě Primitivo najít jsou třešně, jahody, lesní bobulové ovoce se sladkým kořením jako je skořice a čokoláda. Díky vyzrálosti hroznů ovocné tóny mohou přecházet až do sladkých džemovitých a sušených tónů.

Primitivo je plné červené víno, které se nejlépe rozvoní a svou chuť uvolní při 16 – 18°C. Nicméně díky své ovocnosti, zralým tónům a nižším tříslovinám se jedná o lehké víno, které můžete pít nachlazené i na 12°C. Záleží už pak jen na vás, jak si ho vychutnáte nejlépe. Zároveň u této odrůdy není dogma si do skleničky hodit pár kusů bobulového ovoce nebo kostek ledu.

Víno by se mělo pít tak, aby vám to přinášelo radost. A toto vám splní vaše očekávání. Příjemný zážitek plný sladkých ovocných tónů s nižší tříslovinou a výrazným aroma lesních plodů.

Oblast pěstování

V Itálii se toto víno pěstuje v regionu Puglia, česky Apulie, což je rázovitý region úplně na jihu – tvoří podpatek na mapě pověstné italské boty. Vinné sklepy poznáte snadno podle typické architektury místních staveb – viz úvodní foto.