Italský mandlový likér – Amaretto

Název amaretto je zdrobnělina z italského amaro, tedy hořký. Je to velmi starý italský likér, jenž má sladkohořkou, trpkosladkou chuť s mandlovou vůní.

Složení a konzumace

Tento likér se vyrábí z mandlí, meruňkových jader, bylin, vanilky a koření. Obsahuje 28 % alkoholu.

Nejstarší originálnía amaretto je značky Di Saronno. Historie likéru amaretto se datuje od roku 1525. A byl tehdy považován zejména za dámský likér. Amaretto popouští s každým douškem kousek fantazie a dává tak možnost rozvinout v dámské společnosti několikahodinovou konverzaci. Vyvolává od prvního přivonění nostalgickou náladu a touhu po romantické lásce.

Podává se jako digestiv, ke kávě. V malém množství se dá použít i na dort Tiramisu. Je také součástí mnoha koktejlů, např. Godfather, kde se smíchává s whisky. Nejlépe ale chutná samotný, jen s několika kostkami ledu.

Disaronno Amaretto Originale je nejprodávanějším italským likérem na světě. Pro likér je charakteristická jantarová barva a příjemný mandlový buket.

Legenda o vzniku

V roce 1525 byl umělec, Bernardino Luini, pověřen výzdobou kostela v italském městečku Saronno. Předlohou pro portrét Madonny se mu stala místní mladá a ovdovělá hostinská. Podle legendy se však stala rovněž jeho milenkou. Aby mu dokázala svou náklonnost, chtěla ho obdarovat. Dárkem se stala brandy, ve které nechala macerovat pecky meruněk. Více si údajně nemohla dovolit. A tak nějak prý vznikl vůbec první likér amaretto.

V současnosti vyrábí tento likér hned několik společností. Nejvýznamnější z nich jsou však Disaronno a Lazzaroni. První zmiňována společnost odvozuje od předchozí legendy původ svého receptu. Tento likér, který se vlastně ani nenazývá amaretto, vyrábí od roku 1900. Zdroje uvádějí, že právě tento likér od společnosti Disaronno je vůbec nejprodávanějším italským likérem. Druhá společnost, Lazzaroni, datuje historii svého receptu až od roku 1718, nicméně s výrobou likéru amaretto začala až v roce 1851.

Mnoho dnešních likérek vyrábí tyto likéry, například Božkov, používají buď název amaretto, nebo jen prostý jako je např. mandlový likér, likér z mandlí, likér s vůní madlí, apod.

Amaretto