Jak lze pomoci alkoholikovi přestat pít

Sledovat, jak si někdo z vašich blízkých ničí život alkoholismem je frustrující a stresující podívaná zároveň.

Alkoholici většinou musí jít na léčení, aby se své závislosti zbavili. Pokud chcete pomoci někomu, kdo má problémy s pitím, musíte nejprve zjistit, zda je to skutečně alkoholik. Potom mu můžete zkusit pomoci vyhledat vhodnou léčbu.

Požádejte danou osobu, aby přestala pít

Všímejte si příznaků alkoholismu

 Člověk, který má problémy s alkoholem, ještě možná nemusel překročit hranici alkoholismu. Problémy s alkoholem si člověk může vyřešit sám, ale alkoholismus je porucha, kterou nelze léčit a kterou je nutné regulovat zásahem zvenčí. 

Alkoholici většinou projevují následující příznaky:

  • Problémy v práci nebo ve škole, například časté pozdní příchody kvůli kocovinám.
  • Časté výpadky paměti po excesivním pití alkoholu.
  • Právní problémy způsobené alkoholem, například zatčení za opilost, nebo za řízení pod vlivem.
  • Neschopnost nechat sklenici s alkoholem nedopitou, nebo mít alkohol k dispozici, ale nepít.
  • Plánování života s ohledem na pití a následné kocoviny.
  • Poškozené vztahy s lidmi vlivem užívání alkoholu.
  • Chuť na alkohol hned po ránu a abstinenční příznaky, když daná osoba nepije.

Nacvičte si to, co danému člověku řeknete

Až se rozhodnete, že si s danou osobou promluvíte o jejích problémech s pitím, natrénujte si, co přesně jí řeknete. Mluvte stručně, ale detailně a neodsuzujte ji. Kdybyste mluvili příliš dlouho, ten druhý by vás přestal poslouchat a měl by pocit, že se ho snažíte emocionálně vydírat

  • Zapamatujte si několik klíčových vět, které jsou pro vás důležité. Řekněte například: „Miluju tě a má strach, že si svým víkendovým pitím ničíš zdraví. Když budeš chtít vyhledat pomoc, budu tě v tom podporovat.“
  • Může pomoci i to, pokud shromáždíte skupinku důvěrných přátel, který by si s vaším blízkým promluvili. Buďte však opatrní, aby si dotyčný nemyslel, že je vás na něj až příliš mnoho.

Promluvte si s danou osobou

Pokud jste si všimli toho, že daná osoba projevuje známky alkoholismu, promluvte si s ní a řekněte jí, že o ni máte obavy. Vysvětlete jí, jak svým chováním ovlivňuje ostatní lidi a řekněte že je na čase, aby pro své vlastní dobro i pro dobro ostatních lidí přestala pít. Popište jí všechny problémy, které svým pitím způsobuje.

  • Vyberte si pro tento rozhovor dobu, kdy daná osoba nebude pod vlivem alkoholu. Nejlepší je promluvit si s ní brzy ráno. Vůbec nevadí, když bude mít zrovna kocovinu. Řekněte jí, že si ničí zdraví tím, že se neustále prolévá alkoholem a způsobuje si nevolnosti.
  • Buďte připraveni na odmítnutí. Alkoholici obvykle popírají, že mají s konzumací alkoholu jsou problémy. Je nepravděpodobné, že by uznali problém nebo to vzali vážně, „dokud nebudou připraveni“. I když byste se měli neustále pokoušet zprostředkovat člověku pravdu a realitu, buďte připraveni na to, že to pravděpodobně nebude ten den.

Nehádejte se, ani toho druhého neodsuzujte

Když si budete s daným člověkem chtít promluvit o jeho problémech s pitím, neměli byste ho začínat obviňovat. Neměli byste ho neustále otravovat s tím, že hodně pije, protože byste tím mohli celý problém zhoršit. Když se s ním budete hádat, bude pro něho těžké se rozpovídat o svých důvodech k pití.

  • Buďte ochotní akceptovat kritiku. Možná se vám nebude líbit, co vám ten druhý řekne, zejména pokud v jeho očích patříte mezi příčiny jeho pití. Naslouchejte mu a chovejte se rozumně.
  • Zdravé hranice jsou důležité při jednání s alkoholikem, protože u osoby zabývající se problémy s alkoholem to často chybí. I když existují problémy, které přispěly k problémům s alkoholem (například problémy se vztahem), „nezpůsobili jste alkoholismus“. Není také přijatelné jednat krutě, manipulativně, nezodpovědně nebo jinak urážlivě.
    • Máte plné právo odejít nebo se jinak oprostit od alkoholika, který jedná takovým způsobem.
    • To neznamená, že „jste zlí“ nebo daného člověka „opouštíte“. Pokud alkoholik nemusí čelit tomu, že takové chování má negativní dopad na jeho život, pravděpodobně bude pít dál.

Snažte se toho druhého pochopit

Až budete mluvit o jeho pití, zeptejte se ho, zda má nějaké problémy nebo věci, které ho stresují a kterých se snaží zbavit pomocí alkoholu. Měli byste také zjistit, zda má tato osoba dobrý podpůrný systém. Pokud ne, měli byste jí navrhnout, aby začala chodit na skupinovou terapii.

  • Je možné, že daná osoba nebude chtít mluvit o příčinách svého alkoholismu, nebo bude dokonce tvrdit, že žádný problém s alkoholem nemá.
  • Uvědomte si však, že užívání alkoholu zásadně mění člověka, často do té míry, že je těžké vědět, co je způsobeno pitím a co je skutečnou osobou uvnitř.
  • Alkohol může způsobit iracionální chování, špatné rozhodování a pochmurné myšlenky. To může pokračovat, i když alkoholik v současné době nepije. Ptát se alkoholika „proč jsi to udělal?“ nemusí přinést užitečné odpovědi. „Odpovědí“ může být jednoduše „kvůli alkoholismu“.
  • Je v pořádku, pokud stále nerozumíte. Možná ani nemůžete a možná nejste v nejlepší pozici. Pouhé milování člověka ještě neznamená, že ho můžete napravit. Například:
  • Čtrnáctiletý člověk nemusí být schopen pochopit svět tak, jak to dokáže 41letý.
  • Osoba, která nebyla v boji, nemůže plně pochopit, jaké to je, vidět parťáka zemřít v bitvě.

Nenuťte toho druhého, aby přestal pít

Alkoholismus je složitá porucha, takže když budete toho druhého nutit, aby přestal pít, nebo ho budete ponižovat, ničeho nedosáhnete. Ve skutečnosti byste mohli naopak dosáhnout toho, že začne pít ještě více.

  • Musíte pochopit, že není možné někoho přinutit, aby přestal pít. Můžete mu ovšem nabídnout pomoc v případě, že ji bude chtít.