La dolce vita jako životní styl
Mladý Ital v létě tančí a v zimě nepracuje, la dolce vita – sladký život, umění žít přítomností, tady a teď.
Co na tom stylu života Italové vidí?
Chtělo by se parafrázovat hlášku z kultovního filmu: My vám to řekneme, a vy tak budete chtít žít také. Na druhou stranu je fakt, že o příjemné věci je třeba se podělit, tak proč ne právě o životní styl, který si se stresem umí hravě poradit.
La dolce vita – tedy běžný život průměrného Itala ovšem není pro každého. Pokud tak chcete žít, budete se muset naučit nejen jíst středomořské speciality, ale také odpočívat a bavit se s přáteli. V letních měsících Italové tráví hodně času ve venkovních prostorách, začínají s večeří kolem desáté hodiny večerní. A dokonce v tuto hodinu dovolí dětem, aby zůstaly vzhůru.
La dolce vita je životní styl, který napomáhá tělu i duši se pořádně zrelaxovat, na druhou stranu je to také pořádná jízda.
Italové jsou mistry v mnoha oborech. Mezi jiným si umějí užívat života a vychutnat přítomný okamžik. Mohli bychom se tedy u nich trochu poučit. Asi ne vše, co je pro ně běžné, se nám může podařit přenést k nám, už z objektivních příčin. Přesto však jejich vztah k mnoha jevům a věcem je nedílnou součástí skutečného la dolce vita, tedy sladkého života.
Jídlo je potěšením a obřadem
V Itálii se žije podle jízdního řádu. Zní to divně, ale svým způsobem je to tak. Je to ovšem zvláštní jízdní řád. Vlastně jde o dodržování postupu: káva s pečivem ráno, oběd s rodinou během dne, aperitiv mezi 17. a 19:30 a večeře ve 20-21, ať už doma nebo v restauraci.
Jíst v chůzi? Utíkat s kelímkem kávy v ruce? Fast Food? To všechno jsou vynucené jevy, k nimž se Ital uchýlí jen v tom nejkrajnějším případě. Dokonce i když má na oběd pouhou půlhodinku, dá si těstoviny v restauraci s přáteli nebo kolegy z práce, rozhodně nebude něco přežvykovat u monitoru počítače nebo s tabletem na klíně.
Nejlepší jídlo je ze surovin, které se urodily v místě, kde se nacházíte, jsou čerstvě upravené a také hned snědené. A potom – jídlo je potěšením, které je třeba s někým sdílet. Protože potěšení z chuti a vůně a výměna dojmů z nich, to je nedílná součást rituálu a udělá z jídla velkolepý zážitek.
Kontakt je motorem sociálního života, rozhovor je umění
Dokážete si bez zábran, zcela volně pohovořit s člověkem, kterého jen málo znáte, aby to nebylo na obvyklé vyčpělé téma počasí, aby to bylo zajímavé? Itálie je místo, kde umění komunikovat ovládají všichni od dětství. Během jediného měsíce jste vtaženi do dlouhého rozhovoru s prodavačem pizzy v maličkém občerstvení, kde prodávají pizzu přes ulici, se zákazníkem místní filmotéky, s dámou pěstující na pláži nordic walking a s pánem v kavárně, z něhož se vyklubal majitel rodinné dílny na rukavice.
Rozsah témat: od názoru na letošní úrodu citrusů přes srovnání vína z Benátska a Abruzza až po vztahy Cézara a Kleopatry a převahu římské architektury v regionu Emilia Romagna. Podobné besedy dají člověku spoustů témat k zamyšlení, obohatí ho znalostmi, rozšíří mu hranice a v neposlední řadě mu přinesou nové známosti. Nemusíte se bát, že by vás snad stály nějakou energii – naopak, takový rozhovor vás energií nabije.
Život není honba za penězi, život je tady a teď
Zastav se. Vydechni si. Ohlédni se. Všímej si, že kolem tebe je život. Je velmi těžké přepnout se z ustavičného spěchu a pocitu, že nestíháš, do stavu jistoty, že možnosti v poklidu sedí podél tvé cesty a dívají se, jak po ní kráčíš.
Italové se řídí myšlenkou, že stíhají všechno. To velmi výrazně snižuje úroveň stresu všude kolem. Najednou se člověk přestane štvát a stíhá. Dokonce i s třemi hodinami siesty. Dokonce i s věčným zpožďováním všeho a všech. Zkrátka se soustředí na jiné věci.
Dopřát si čas na všechno, ať je to cokoli (jídlo, dlouhá procházka domů, žvatlání s kamarádem) – a člověk se jen diví, jak rychle se potvrzuje oprávněnost takových časových ztrát. Zpomalení je cestou k lepší kvalitě života … a zároveň k rychlejšímu postupu v mnoha životních oblastech.
Kvalita života je prioritou číslo jedna a bez kompromisů
Paradoxně ke zlepšení jakosti našeho života rozhodně nepotřebujeme více peněz. Naopak v honičce za vyšším výdělkem a naplněním svých ambicí kvalitu života ztrácíme. Dokonce i když už člověk všeho dosáhne a všechno vybuduje, na udržování své úrovně vynaloží ještě spoustu sil.
Život je v Itálii nastaven tak, že zůstává prostor pro potěšení z něj, prostor k jeho kvalitnímu prožívání. Mluvili jsme o jízdním řádu. Ten je fakticky uspořádán tak, že všechny ty maličkosti tvořící samu osnovu kvalitního života, jsou organicky začleněny do průběhu všedního dne. Existuje čas na ranní kávu s novinami; čas, kdy člověk během dne pobude se svou rodinou, vyzvedne dítě ze školy, čas, kdy si zdřímne; čas na setkání s přáteli, čas, kdy při aperitivu zakousne něco dobrého, a tak dále…
Bylo to opakováno už tolikrát, ale zdaleka ne všem to už došlo. Nežijeme proto, abychom pracovali. Pracujme tak, abychom stíhali žít. Abychom stíhali žít dobře.
Buďme k sobě vlídnější, proč ne
Itálie je plná svodů: skvělá káva na každém kroku, vynikající zákusky, výborné víno, fantastická zmrzlina, butiky a obchůdky s doplňky, ze kterých nedokážete odejít, aniž byste něco koupili. A proč ne? Myšlenka spočívá v tom, že si nemáme odpírat drobné radosti. A to každý den.
Důležité je, že nejde o nějaké přehlušování problémů nebo rozmazlování vlastní osoby, ale právě jen o roztomilé maličkosti, když se nám zrovna chce prodloužit si pocit, že život je prostě překrásný.
Trávit čas se svou rodinou a přáteli
Když člověku dojdou peníze, zapomene se na jeho úspěchy, rozutíkají se mu přátelé, všechno, co mu zůstane, je jeho rodina. V podmínkách neustálé politické a hospodářské nestability, pro Itálii charakteristické, zůstávala rodina jediným místem, kam se člověk mohl uchýlit a kde ho nezradili.
Dnes vše není zdaleka tak brutální, rodina však je stále stejně důležitá. Italské nedělní obědy, na nichž se sejdou všichni blízcí i vzdálení příbuzní se staly pojmem a Italové sami si dnes ze svých rodinných shromáždění utahují, ale ctí je. Protože bez ohledu na veškeré brebentění na nesnesitelné tetičky, do omrzení podávaný babiččin kuchařský klenot a věčné řeči o linii a fotbalu, rodina dává člověku pocit stability a ochrany.
Zdravý způsob života je ten nejpřirozenější životní styl
Ani těstoviny ani pizza se na linii Italů nijak negativně neprojevují. Průměrný Ital sní za rok 26 kilo těstovin a má velikost M. Co je zajímavé – prakticky nepotkáte Itala, který by držel dietu. Vždyť každodenní italský jídelníček je už sám o sobě dietní. Je založen na několika jednoduchých zásadách: dodržuje rovnováhu zelenina / moučná jídla / bílkoviny / ovoce, skládá se pouze z čerstvých potravin a přísad a nevelkých porcí.
Druhý aspekt italského životního způsobu: pěšky a na kole. Auto je určeno k velkému nákupu, do práce se jede jen když člověk pracuje někde daleko. Nákupy nepředstavují každý týden přecpaný košík v obchodním centru, ale každodenní nevelký nákup v řadě malých obchůdků a na trhu – čerstvě upečený chleba, domácí pesto, čerstvé ryby. Setkání s kamarády znamená park, náměstí, pláž, slezinu v baru nebo před ním – stále po svých.
Oděv za člověka komunikuje a styl nic nestojí
Italové věnují velkou pozornost tomu, jaký dojem udělají na své bližní. Protože je to hezké. Na lidi na ulici je pěkný pohled. Oblečení mají pro každou příležitost: nepůjdou se projít do parku v tom, v čem chodí na trh, ani v tom, v čem jdou na sraz s kamarády.
Být dobře (to naprosto neznamená draze) a situaci přiměřeně oblečený, to je projev úcty k sobě i lidem kolem sebe. Úplně speciální kapitola by pak byla o tom, jak Italové umějí zacházet se šálami, šátky, klobouky a dalšími doplňky, je to umění.
A pak tu jsou samozřejmě italské nápoje
Typické italské nápoje jsou všeobecně známé a proslulé. Ať už si rádi dopřejete nealkoholické nebo dáváte přednost alkoholickým nápojům, Itálie má rozhodně co nabídnout. Pojďme si společně připomenout ty nejtypičtější italské nápoje.
Káva
Italové jsou velkými milovníky kávy. Udává se, že se denně vypije na území Itálie přibližně 70 milionů šálků kávy v italských restauracích a kavárnách. Každý Ital v průměru vypije 4 šálky kávy denně, a proto není divu, že existuje i mezinárodní den kávy, který připadá na 1. října.
Mezi nejznámější italské značky kávy, které jsou též velmi populární u nás, jsou např. Segafredo Zanetti, Illy, Lavazza nebo Bristot.
Italská káva je nejen chuťově výborná, ale i velmi levná, i v centru Říma vám bude stačit 1 euro.
Likéry z Itálie
Výborným sladkým likérem je mandlové Amaretto. Je oblíbené samotné, ale najde využití také v italské kuchyni, například při přípravě typického italského dezertu Tiramisu.
Neméně oblíbený likér je Limoncello, který se vyrábí především v jižní Itálii.
Dalším jmenovaným likérem je anýzový likér Sambuca, který se často pije jako digestiv.
A co se likérů týče, nesmíme zapomenout ani na vaječný likér, ze kterého v Itálii připravují skvělé Bombardino. To vzniklo v oblasti Livigna a je to oblíbený horký alkoholický nápoj, který se pije především v zimě v lyžařských střediscích.
- Italský mandlový likér – Amaretto – ALKOHOL DRINK
- Limoncello – Italský citrónový likér – ALKOHOL DRINK
- Italský anýzový likér – Sambuca – ALKOHOL DRINK
- Horký koktejl – Bombardino – ALKOHOL DRINK
Aperitivy z Itálie
Oblíbeným aperitivem je Aperol, který vznikl v roce 1919 v krásném městě Padova. Tento aperitiv je hlavní přísadou nám známého osvěžujícího koktejlu Aperol Spritz. Nabídnou vám ho ve všech italských přímořských letoviscích a kdekoli v restauraci, kam usednete, abyste si dopřáli trochu odpočinku ;-).
Dalším z italských aperitivů, který známe i u nás je Campari. Je to kořeněný nápoj, který se často podává s ledem. Doplněn může být i o plátek pomeranče a bývá taktéž často součástí různých koktejlů. Jeho receptura tvoří 86 bylin.
Jistě také znáte aperitiv Cinzano, což je světoznámá italská značka vermutů. Byla založena v roce 1757 Giovannim Cinzanem, který v témže roce toto aromatizované víno poprvé vyrobil. Kromě klasických aperitivů (bílé, červené a extra dry) prodávají také šumivá vína a jiné produkty.
Další světoznámou italskou značkou je Martini, která vyrábí známé aperitivy skládající se z vermutu a ginu. K dostání jsou základní Martini – extra dry, bílé, růžové a červené. Nabízí ale i mnoho jiných produktů.
- Aperol – Italský bitter – ALKOHOL DRINK
- Letní koktejl – Aperol Spritz – ALKOHOL DRINK
- Campari – Rudá italská vášeň – ALKOHOL DRINK
- Příběh rodiny Cinzano – ALKOHOL DRINK
Destiláty z Itálie
Zapomenout nesmíme ani na italskou pálenku – grappa. Té existuje více druhů, a proto může mít pokaždé trochu jinou chuť.
Pivo z Itálie
Co se týče piva, Italové se sice mezi světovou špičku neřadí, ale mají své pivovary a značky piv, které jsou známé celosvětově. Názvy jako Peroni, Nastro Azzurro, Birra Moretti, Castello di Udine či Birra del Borgo patří mezi ty nejznámější.
Víno z Itálie
Itálie je často označována za kolébku vinařství a má na to plné právo. Každý region má své vinice a odrůdy. Italská vína bývají lehká a velmi oblíbená. Mezi nejznámější bílá vína patří např. Pinot Grigio, Pinot Bianco či Orvieto. Z červených je to pak Barolo nebo Montepulciano. Oblíbenými šumivými víny jsou pak Prosecco a Lambrusco.