Mladé versus Svatomartinské víno

Obě tato vína mají jedno společné – jedná se o vůbec první vína nového ročníku, která byla vyrobena. Jsou mladá, lehounká, tak trochu neučesaná a ještě rozdivočená. Jsou oblíbená pro své velmi výrazné aroma a velkou dávku ovocnosti, díky kterým se velmi dobře pijí. 

A jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Mladá vína

Mladá vína to mají jednoduché – mohou se začít prodávat hned, jakmile je ve vinařství vyrobí, a neplatí pro ně žádná speciální pravidla. U nás i ve světě jsou čím dál tím oblíbenější.

Svatomartinská vína

Se Svatomartinskými víny je to trochu složitější.  Svatomartinská vína se mohou začít prodávat až v den příjezdu sv. Martina, tedy svátku sv. Martina, tj. od 11. 11. a platí pro ně striktní pravidla – musí být suchá, vyrobená pouze z vybraných raných odrůd a musí projít hodnocením nezávislé komise. Teprve potom jim je udělen souhlas s užíváním známky „Svatomartinské“ (ta byla registrována už v roce 1995). Jedná se o logo s jezdcem na koni – viz obrázek níže.

Svatomartinské víno je tak vlastně mladé víno s přísnějšími požadavky na výrobu a distribuci.

Mladá vína v zahraničí

A jak to chodí s mladými víny v zahraničí?

Kolébkou nejznámějšího mladého vína na světě je Francie a vínem není nic jiného než slavné Beaujolais Noveau.

Pravidla pro výrobu a distribuci těchto vín jsou obdobná jako u našeho Svatomartinského.

Termín začátku distribuce není pevný, ale pohyblivý – je stanoven jako třetí listopadový čtvrtek. A už od středečního večera se Francouzi scházejí po barech a čekání do půlnoci na ochutnávku tohoto mladého vína si krátí konzumací jiných vín.

Mladá vína z burgundského regionu Beaujolais, která se vyrábí z místní odrůdy Gamay pomocí techniky zvané karbonická macerace, se stala světovým fenoménem.

Právě ve Francii se inspirovaly také další vinařské země Evropy, a tak třeba v Itálii můžete ochutnat mladé víno zvané Novello.

Známé je Novello di Toscana L‘ Allegro z vinařství Uggiano. A protožetoto mladé víno pochází z Toskánska, jeho základ tvoří odrůda Sangiovese. Do prodeje jde každoročně koncem října.

Ze Španělska můžete ochutnat náš bestseller – Care Nouveau z lahodné a krásně ovocné Garnachy. Ani u tohoto vína není prodej nijak vázán datem. Těšit se na něj můžete opět na přelomu října a listopadu. Tahle španělská varianta Beaujolais Nouveau vyniká poměrem cena/výkon. Navíc ji každý rok zdobí jiná (nová a krásná) etiketa, kterou vždy navrhuje výherce soutěže místní výtvarné školy.

Rozhodně doporučujeme ochutnat a vyzkoušet, nejlépe přímo tam, kde vznikla a kam tato vína patří. Budete překvapeni, jak dobře se pijí.

Svatomartinské víno
Mladé víno