Příběh kávy 8/10 – Pákový poloautomat a automat
Po alternativních možnostech přípravy kávy uvedených v minulých třech dílech tohoto kávového speciálu se dostáváme k tomu nejznámějšímu – espressu, ale na to se podíváme až příště. V tomto díle se zaměříme na kávovary pro jeho přípravu, tedy pákový poloautomat či automat.
Pákový poloautomat
Káva ze sebe vydá to nejlepší pod tlakem, udává se, že tento tlak by měl být 9 barů. V roce 1961 společnost Faema představila stroj na přípravu kávy, který tento tlak zvládl vytvořit za pomocí elektrického čerpadla. Byl to tedy stroj jaký známe dnes, s čerpadlem, pákou o průměru 58 mm a hlavou e61.
Milovníci espressa říkají, že pákový poloautomat je jediný správný způsob, jak si připravit kvalitní espresso, Důvod je zřejmý – jedná se o poloautomat, kde má obsluha možnost ovlivnit při přípravě kávy její parametry, tedy spoustu věcí, které ovlivní její chuť. Pro přípravu tohoto nápoje je tak potřeba mít určité baristické zkušenosti. Někteří kávu váží na digitálních vahách a extrakci měří se stopkami v ruce. Po úvodním období experimentování však většina uživatelů rychle zjistí, jak svůj oblíbený nápoj připravit.
Poloautomaty existují v mnoha variantách, jak pro domácí, tak i profesionální použití. Některé modely jsou vybaveny i mlýnky na kávu, umožňují předehřívání kávových šálků a většina z nich má také parní trysku, která slouží k napěnění mléka či smetany.
Jak funguje pákový poloautomat
Kávovar obsahuje zásobník na vodu – měla by se používat výhradně čerstvá, ten den natočená.
Důležitým prvkem je tzv bojler, což je zařízení které ohřívá vodu. Z bojleru se čerpá horká voda, kterou se extrahuje káva a pára, která šlehá mléko.
Pro přípravu espressa je zapotřebí tlak 9 barů. Více barů již kávu nijak nezlepší. Důležitým faktorem je schopnost kávovaru si tento tlak při přípravě kávy po celou dobu udržet.
Tlak vytváří čerpadlo buď vibrační u domácích variant kávovarů, nebo rotační u profesionálních kávovarů.
Pod tlakem dojde k extrakci kávy umístěné v sítku páky.
Takto extrahovaná káva ze sebe vydá to nejlepší. Pokud byste se pokoušeli tuto kávu extrahovat ještě jednou, docílili byste již jen světle žluté, čiré tekutiny bez chuti.
Kávovar je potřeba správně hygienicky čistit, bez toho nedocílíme kvalitního espressa.
Postup přípravy espressa na pákovém poloautomatu
- Kávu si čerstvě umeleme najemno (zde je velký prostor pro experimenty s nastavením hrubostí mletí).
- Kávu umístíme do sítka v páce a klepáním jí urovnáme.
- Jakmile je káva urovnaná, položíme na ni tamper (dusátko), se kterým pro lepší urovnání ještě zatočíme. Nyní si páku opřeme o stůl a pomoci tamperu utlačíme silou přibližně 20 kg.
- Nyní bychom měli mít v sítku páky tzv. kávový puk, tedy přesně stanovené množství udusané kávy. Je zde ryska pro vyznačení toho správného množství, které je nutné bezpodmínečně dodržet. Příliš málo i více je špatně.
- Připravenou páku vložíme do hlavy kávovaru a umístíme pod ní šálek či dva (podle velikosti sítka)
- Pokud to kávovar umožňuje, zvolíme si sami délku extrakce (zde je opět velký prostor pro experimenty).
Automatický kávovar
Automatický kávovar připravuje kávu velmi podobnou espressu. Podobnost spočívá zejména v tom, jaké jsou možnosti nastavení kávovaru. Některé modely ho umožňují překvapivě hodně, některé naopak minimum.
Jeho nespornou výhodou je jednoduchost ovládání, která ho předurčuje k využití na místech jako jsou firemní kanceláře, hotely a prostory hromadného stravování. Tedy všude tam, kde je dostatek lidí co si chtějí vychutnat kávu a nechce se jim příliš dlouho čekat a něco nastavovat.
Příprava je většinou velmi jednoduchá, stisknete pouze tlačítko, pokud je jich několik, můžete si nejčastěji vybrat z více druhů kávy, nebo nastavit její sílu, apod.
Káva bude ale chutnat jinak, než ta z pákového poloautomatu, protože je zde menší možnost ovlivnit její chuť.
Takto vytvořená káva však vyhoví naprosté většině spotřebitelů.
Jak funguje automatický kávovar
Pokud hovoříme o automatickém kávovaru, máme na mysli přístroj, do kterého se vkládá zrnková, nikoliv instantní káva.
Automatický kávovar má zpravidla velký zásobník na zrnkovou kávu a vodu. Profesionální průmyslové modely bývají přímo napojeny na přívod vody z vodovodního řadu.
Další zásobník obsahuje sušené mléko či smetanu a také je zde zásobník na cukr.
Můžete si sami zvolit z několika přednastavených druhů kávy, dá se ovlivnit pomocí tlačítek plus/mínus také její síla a sladkost. automaty komunikují většinou pomocí displejů s piktogramy.
Kávovar vám připraví kávu do kelímku ze svého zásobníku, či můžete použít, například ve firmách či hotelech, kávový šálek.
O takový automat se většinou stará servisní společnost, která pravidelně doplňuje do kávovaru vše potřebné a v předepsaných intervalech provádí jeho čištění a sanitaci.
U levnějších domácích variant nebývá v automatickém přístroji integrován mlýnek na kávu, ale používá se do nich káva již pomletá.
Všechny díly
- Příběh kávy 1/10 – Pěstování a druhy kávovníků – ALKOHOL DRINK
- Příběh kávy 2/10 – Sklizeň a zpracování bobulí – ALKOHOL DRINK
- Příběh kávy 3/10 – Pražení zrn a jeho stupně – ALKOHOL DRINK
- Příběh kávy 4/10 – Hrubost mletí versus extrakce – ALKOHOL DRINK
- Příběh kávy 5/10 – French press a aeropress – ALKOHOL DRINK
- Příběh kávy 6/10 – Moka konvička a džezva – ALKOHOL DRINK
- Příběh kávy 7/10 – Cold brew a překapávač, dripper – ALKOHOL DRINK
- Příběh kávy 8/10 – Pákový poloautomat a automat – ALKOHOL DRINK
- Příběh kávy 9/10 – Druhy kávy a kávové koktejly – ALKOHOL DRINK
- Příběh kávy 10/10 – Zajímavosti a statistiky o kávě – ALKOHOL DRINK