Proč přestat s alkoholem zrovna v únoru?

Máme právě únor, pro některé dokonce takzvaný Suchej únor – co vše to obnáší?

Nepít alkohol celý měsíc. Přijde vám to jako naprosto bezproblémový závazek a možná jste si jisti, že to pro vás bude hračka.

Akce Suchej únor se stává tradicí a možností, jak dát organismu najevo, že nadměrné, na popíjení bohaté období Vánoc a oslav nového roku je definitivně pryč.

Ovšem někteří vinaři i konzumenti alkoholu k suchýmu únoru přistupují trochu svérázněji a jakýkoliv alkohol tento měsíc pouze vymění za suché víno. Ale možná se jedná jen o recesi, nebo svéráznou marketingovou akci.

Češi jako národ alkoholiků

V České republice panuje dlouhodobě nadměrná spotřeba alkoholu. V mezinárodních srovnávacích žebříčcích se pravidelně umísťujeme na prvních místech. Rizikově u nás pije více než 1 000 000 lidí a to včetně dětí.

Pivo po obědě nebo sklenička bublinek na oslavě je prostě samozřejmost. A nemusejí to být jen litry vína, stačí řádka panáků denně, nebo láhev destilátu do kapsy.

Vydatně tou napomáhá nízká cena alkoholu v obchodech a také poměrně nízké zdanění spotřební daní.

Výhody abstinence

Zamezíte poškození jater

K prvnímu stadiu poškození, ztučnění, jater může totiž dojít už po třech až sedmi dnech intenzivního pití. Spektrum poškození jater způsobených dlouhodobou konzumací alkoholu je velmi široké a sahá od prostého ztučnění jater až po alkoholovou hepatitidu a cirhózu.

Pokud pijete opravdu hodně, pak se může již po roce až dvou rozvinout cirhóza jater. Při průměrné konzumaci pak po 10 až 15 letech. A na množství byste si měli dávat opravdu pozor – bezpečná dávka alkoholu neexistuje a každému škodí něco jiného. Velkou roli přitom hraje i to, kolik vážíte. „Při nadměrné tělesné hmotnosti se škodlivost alkoholu zdvojnásobuje: dvě láhve vína týdně se z hlediska toxicity stávají pro játra čtyřmi. Podobné je to u infekce virem hepatitidy C. Odbourávání alkoholu se navíc zhoršuje i s věkem a pozor by si na to měly dát především ženy během menopauzy.

Ochráníte i ostatní tělesné orgány

Dlouhodobé a soustavné požívání alkoholu způsobuje řadu poruch, které se při abstinenci mohou částečně nebo úplně zlepšit. Není to jen cirhóza, ale i záněty slinivky a jater či poruchy oběhové soustavy. Alkohol poškozuje i svaly a nervy, podílí se na vzniku nádorů jater a žaludku a může dojít k demenci.

Zhubnete a budete se cítit lépe

K novoročním předsevzetím často patří i hubnutí. Energetická hodnota alkoholu je vysoká a často srovnatelná s velkou porcí jídla. Pozor ale i na to, čím pití alkoholu nahradíte: rozhodně by to neměly být slazené nápoje, to byste si – co se kalorií týká – moc nepomohli. Dejte si raději slabě a středně mineralizované přírodní vody, které nemají žádné kalorie, zato doplňují důležité minerální látky, což se hodí zvláště při hubnutí a pravidelné pohybové aktivitě.

Bez alkoholu také ušetříte

Únor bez alkoholu je skvělá příležitost zjistit, kolik z rodinného rozpočtu padne právě na něj.

Pokud je pro vás šetření hlavní motivace, proč přestat na měsíc pít, pak si raději odpusťte i návštěvy restaurací, kde nealkoholické nápoje bývají za velmi podobnou cenu jako alkohol.